Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος από τροφοδοτικό σε high gain καταστάσεις !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κιθάρα και ενισχυτης ειναι κομπλε αφού δεν εχεις θεμα οταν παίζεις καρφί. Γενικά σε πολύ high gain καταστασεις και με τιποτα πριμομεσαια τονισμενα... Παιζει φασαρία... 

 

Τα καλώδια των πεταλιων τα τσεκαρες;Όχι τα τροφοδοτικα (αυτα ειπες τα ειδες) 

 

Δοκιμασες το πετάλι (να δεις αν εχει θορυβο) με μπαταρια και όχι με καλωδιο;

 

Κατω που εχεις τα πεταλια.... Μηπως εχεις απο διπλα κανενα tower απο υπολογιστη;

Δες αυτα...δες και αυτα που σου ειπαν και οι απο πανω και εδω ειμαστε... 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Spice_1 said:

Να τονίσω οτι και ένα πετάλι μόνο του να βάλω μπροστά από τον ενισχυτή ανεβαίνει το noise floor απίστευτα.

 

 

Οποιοδήποτε πετάλι?

Τα δοκίμασες όλα ένα ένα?

Αν όχι, δοκίμασέ τα (και με μπαταρία και με τροφοδοτικό).

Μπορεί κάποιο να είναι υπεύθυνο για τον θόρυβο.

 

Επίσης, έχεις θόρυβο και χωρίς το di στην αλυσίδα?

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, fusiongtr said:

 

Οποιοδήποτε πετάλι?

Τα δοκίμασες όλα ένα ένα?

Αν όχι, δοκίμασέ τα (και με μπαταρία και με τροφοδοτικό).

Μπορεί κάποιο να είναι υπεύθυνο για τον θόρυβο.

 

Επίσης, έχεις θόρυβο και χωρίς το di στην αλυσίδα?

 

 

7 hours ago, Μανώλης Χναράκης said:

+1

 

σας είπε το πετάλι δεν παίρνει μπαταρία

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

σας είπε το πετάλι δεν παίρνει μπαταρία

Κανένα;Αν εστω και ενα να παιρνει ας το τσεκαρει με μπαταρια... (Μιας που με τροφοδοτικα τα εχει δοκιμασει όλα) Να αποκλείσει πρωτα οτι δεν ειναι θεμα τροφοδοτικου η καλωδιου του πεταλιου. (Αφου κιθαρα και ενισχυτης είναι οκ) 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Spice_1 said:

Με την πρώτη ευκαιρία θα δώσω και φωτογραφία αλλά το θέμα υπάρχει ακόμα και με ένα μόνο πετάλι και με διαφορετικά τροφοδοτικά. Δεν το έχω δοκιμάσει με μπαταρία απλά γιατί το συγκεκριμένο δεν παίρνει. 

 

 

 

εγκω ντεν ξέρει

 

μας λέει για πολλά τροφοδοτικά αλλά ...ένα πετάλι...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, dimsonic είπε

σας είπε το πετάλι δεν παίρνει μπαταρία

Με εξωτερική μπαταρία ή με καθαρό τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Spice_1 είπε

το θέμα υπάρχει ακόμα και με ένα μόνο πετάλι και με διαφορετικά τροφοδοτικά

 

Μάλλον είναι θέμα του ρεύματος στην περιοχή σου και δεν μπορείς να κάνεις κάτι γι αυτό.

 

Δεν έχει να κάνει με την ποιότητα των ηλεκτρολογικών του σπιτιού σου, μπορεί το σπίτι σου να έχει μια χαρά ποιότητας ηλεκτρολογικά, αλλά από την στιγμή που έχει θέμα το ρεύμα της περιοχής σου, δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Ούτε με τα τροφοδοτικά - καλώδια των πεταλιών σου.

 

Πχ εγώ στα μέρη που παίζω, ξέρω ποιο μέρος έχει θέμα με το ρεύμα και ποιο όχι και τόσο, και πάω με το αντίστοιχο όργανο και με ένα καλό noise gate πετάλι. Σε ξενοδοχεία-μαγαζιά που ξέρω εκ των προτέρων ότι έχουν θέμα με το ρεύμα, δεν πάω με single coil κιθάρα ποτέ, γιατί ακόμα και με το noise gate πετάλι με τερματισμένο το threshold του, σε high gain καταστάσεις θα γίνει ο θάνατος της αλεπούς. Αυτό δεν αποφεύγεται με οποιοδήποτε τροφοδοτικό-καλώδια-ενισχυτή και να πάρω, καθότι έχω δοκιμάσει τα πάντα.

Και όπως προανέφερα δεν έχουν σημασία οι ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, σε 5στερο ξενοδοχείο μου έχει τύχει να μην μπορώ να παίξω με single coils και σε 3στερο όλα ΟΚ.

 

Γνώμη μου τα παραπάνω.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω ότι μπορεί να είναι χιλιάδες θέματα. Από προβληματικό καλώδιο μέχρι γείωσης της κιθάρας. Το ότι "δεν έχει θόρυβο όταν παίζει καρφί" δεν λέει τίποτα από μόνο του. Μπορεί να έχει και να μην ακούγεται - ειδικά όταν το μέτρο σύγκρισης είναι εκκωφαντικά παράσιτα με τα πετάλια.

Κι ένα παράδειγμα: Στο Βέλγιο, ήταν σχεδόν απαγορευτικό να παίξω με single coils, δεν ήξερα τι μου ξημέρωνε κάθε φορά στα μαγαζιά. Να ειναι επειδή είναι μες την υγρασία όλο το σύμπαν; Να είναι επειδή τα δίκτυά τους είναι συνομήλικα του κόμη δράκουλα και τα κτίρια μεσαιωνικά; Δεν κατάλαβα ποτέ. Ενα φως να είχε αναμμένο ο μαγαζάτορας, ή παραπάνω καλώδιο στην μπομπίνα της τροφοδοσίας ή να έστρεφα προς φως εσωτερικού χώρου από το ΄οποίο μπορεί να απείχα π.χ. δυο μέτρα, πάλι μπορεί να έβγαζε θόρυβο. Και οι κιθάρες μου ήταν προσεγμένες και γειωμένες , με οπλισμό και τα πάντα όλα.

Αλλά έχετε δίκιο, όσοι μιλήσατε, ότι χρειάζονται περισσότερα στοιχεία για να γίνει "διάγνωση". Τι πετάλια, εντάσεις, τεστ σε άλλες μπρίζες ή τεστ καλωδίων, με άλλη κιθάρα κλπ
Αν μου συνέβαινε πάντως και δεν ήξερα τι είναι, θα το έβρισκα ανυπόφορο...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου