Προς το περιεχόμενο

Αγορά μικροφώνων


Man LP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας και πάλι.

 

αφού δεν βγήκε κάποια άκρη στο προηγούμενο θέμα που είχα ανοίξει για interface και preamp πήρα και από τα δύο να έχω να παίζω (σαν παιδί και εγώ)

έχοντας λοιπόν ως καινούρια δεδομένα μια RME fireface802 και ένα Warm Audio wa73eq pre ήρθε η σειρά για μικρόφωνα (λίγο ανάποδο ξεκίνημα αλλά...)

 

τα μικρόφωνα που έχω μέχρι στιγμής είναι

shure 57 

akg d112

se elec/cs se8 set

 

οπότε τι μας  μένει για να ολοκληρωθεί το παζλ???

ΣΩΣΤΑ, ένα πυκνωτικό μικρόφωνο μεγάλου διαφράγματος και ένα ribbon

 

Η ΧΡΗΣΗ

Ένα πυκνωτικό για  all around ρόλο πιστεύω είναι αυτό που χρειάζομαι για αρχή.

Φωνή , ακουσ και ηλεκτρική κιθάρα , room  ,Overhead κτλ

 

η επιλογές αμέτρητες και η εμπειρία μου πολύ μικρή, το μόνο που έχω ακούσει και μου φάνηκε πολύ ωραίο και "φυσικό"  είναι το neumann tlm 102

 

Μερικά που μου έχουν τραβήξει την προσοχή από το διαδίκτυο 

 

.rode ntk (αν και νομίζω όχι τόσο καλή ιδέα αν υπάρχει και ένα ribbon στην παρέα)

.blue bluebird 

.lauten la 220

.rode nt1

.aston spirit 

.neumann tlm 102 

 

Το Ribbon  πιστεύω θα το λατρέψω στην ηλεκτρική κιθάρα και σαν overhead αλλά υποθέτω θα είναι κάπως ιδιαίτερο για φωνή και  ακουστική κιθάρα.

Δεν νομίζω δηλαδή ότι μπορεί εύκολα να πάρει μια all around χρήση όπως ένα LCM.

 

εδώ σίγουρα λιγότερες επιλογές, ότι έχω ακούσει από το διαδίκτυο δεν βοηθάει και πολύ (εκτός από το AEA N22 που νομίζω το ερωτεύτηκα)

 

.avantone cr14 

.se elec/cs vr1 / vr2

.royer r10

.oktava ml52

.beyer m160 

 

Ας βάλουμε 1000 ευρώ για ταβάνι και για τα δυο μικρόφωνα.

 

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ 

 

Ποια η γνώμη σας για την επόμενη κίνηση ??

Ένα "καλό" πυκνωτικό (tlm102) και ένα οικονομικό ribbon ?

Δύο μέσης τιμής (aston spi/avantone) ?

Κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί?

 

 

Γνώμες , ιδέες .... παρακαλώ ... ακούω...

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Man LP

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LD: ψαξε βρες ενα παλιo Beyer mc 740 ,τρωει για πρωινο αυτα που αναφερεις και εχει πολυ λογικη τιμη

RIBBON: αν ειναι να παρεις Ribbon μην ασχοληθεις με φτηνατζουρες they don't cut the mustard πας κατευθειαν για Μ160

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκέφτομαι πολύ για το m160, η ιδέα να αποκτήσω ένα ribbon μικρόφωνο μου μπήκε απο τότε που κατάλαβα ότι το shure57 δεν μου αρέσει καθόλου στον ενισχυτή κιθάρας. 

το m160 είναι το μόνο από αυτά που αναφέρω που είναι "κλασσική" επιλογή για πολλά studio (και όχι κινέζικο)

βέβαια και το royer r10 (mad in usa) δείχνει να είναι στο ίδιο level. 

 

για πυκνωτικό δεν βιάζομαι οπότε σίγουρα θα τσεκάρω το beyer 740.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Man LP είπε

απο τότε που κατάλαβα ότι το shure57 δεν μου αρέσει καθόλου στον ενισχυτή κιθάρας. 

 

Υπαρχουν ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερα δυναμικα μικροφωνα για ενισχυτη κιθαρας απο το 57αρι , δεν ειναι λογος να αγορασεις ribbon αυτος.

Aκομα και το "απλο" Senheisser E906 θα σου δωσει ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ καλυτερο ηχο απο το 57αρι. 

 

Προσωπικα ΣΚΕΤΟ το ribbon σε ενισχυτη κιθαρας δεν μου αρεσει,μονο σε συνδιασμο με δυναμικο.  

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει και το 906 αλλά δεν με ενθουσίασε. Το ribbon νομίζω έχει πιο "φυσικό" ήχο και αυτό που είχα ακούσει εγώ ήταν ένα tbone 700 φαντάσου.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορώ να προσφέρω σε αυτή τη συζήτηση, είναι να πω ότι έχω το Rode NT1 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Σίγουρα θα υπάρχουν και πολύ καλύτερα, αλλά ήταν για μένα η πιο "εύκολη" επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Man LP είπε

Έχω δοκιμάσει και το 906 αλλά δεν με ενθουσίασε. Το ribbon νομίζω έχει πιο "φυσικό" ήχο και αυτό που είχα ακούσει εγώ ήταν ένα tbone 700 φαντάσου.

 

Μάλλον έχουμε πολύ διαφορετική ιδέα για το τι είναι ή δεν είναι καλός ήχος 🙂 (για το 700 μιλάω το οποίο το είχα και είναι ψιλομαπα,όχι για το 160 φυσικά που είναι all time classic)

 

Πάντως ribbon (και δυναμικό) μικρόφωνο και "φυσικός" ήχος είναι λίγο σχήμα οξύμωρο 🙂 μια και το boost των μεσαίων πάει σύννεφο..

 

Με την ΘΕΣΗ του μικροφώνου έχεις πειραματιστεί;

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Με την ΘΕΣΗ του μικροφώνου έχεις πειραματιστεί;

Αρκετά. Πάντως και το tlm 102 που είχα ακούσει ήταν πολύ πολύ καλό για ηλεκ. Κιθάρα.

Επεξεργασμένο από Man LP

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Man LP είπε

Αρκετά. Πάντως και το tlm 102 που είχα ακούσει ήταν πολύ πολύ καλό για ηλεκ. Κιθάρα.

 

Όλα τα πυκνωτικα της προκοπής είναι πολύ καλά για ΗΚ.

Αν θες "φυσικό" ήχο είναι η καλύτερη επιλογή.

Εγώ χρησιμοποιώ το ΝΤ1 όταν θέλω τέτοιον ήχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή όπως είπα και στην αρχή η εμπειρία μου από μικρόφωνα είναι πολύ μικρή σκέφτομαι τα εξής

 

Α.Να πάρω ένα καλό πυκνωτικο που σίγουρα θα μου χρειαστεί και ένα οικονομικό ribbon για να δω αν πραγματικά είναι αυτό που ζητάω.

Αλλά έχοντας ένα πυκνωτικο των 500 ευρώ και ένα ribbon των 100 μήπως  τα συμπεράσματα από το τέστ δεν θα είναι και τόσο σωστά.

 

Β. Να πάρω από την αρχή δύο ποιοτικά μικρόφωνα ώστε να εκμεταλλευτώ και τις δυνατότητες που μου προσφέρει η υπόλοιπη αλυσίδα.

🤔

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου