Προς το περιεχόμενο

Αγορά μικροφώνων


Man LP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα αν ειναι να χρησιμοποιησεις το ribbon αποκλειστικα για κιθαρες εγω θα σου προτεινα να παρεις πρωτα ενα πολυ καλο πυκνωτικο (AKG 414 XLII π.χ.  το οποιο για καποιον περιεργο λογο δεν το εχουμε αναφερει εως τωρα & με τα 9 switchable polar patterns εξαιρετικα ευελικτο).

 

Δοκιμασε το και στις κιθαρες και νομιζω οτι θα...ξεχασεις το ribbon. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Superfunk είπε

 θα σου προτεινα να παρεις πρωτα ενα πολυ καλο πυκνωτικο 

 

 

Και αυτό το έχω σκεφτεί, την αγορά δηλαδή ενός καλού πυκνωτικού και αργότερα , αν ακόμα μου λείπει κάτι, βλέπω και για ribbon.

Πάντως απο youtube η διαφορά δυναμικών , πυκνωτικών και ribbon μου ακούγεται τεράστια.

 

Αυτά που θα ηχογραφώ συχνά είναι ηλεκτρική και ακουστική κιθάρα και φωνή.

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Man LP είπε

Πάντως απο youtube η διαφορά δυναμικών , πυκνωτικών και ribbon μου ακούγεται τεράστια

 

Μόνα τους ναι,αλλά μέσα στη μίξη οι διαφορές είναι πολύ μικρές και δεν υπάρχει "καλύτερο". Ένα σωστά τοποθετημένο , οτιδήποτε μικρόφωνο , εντάξει όχι και εντελώς της πλάκας, will do  🙂 για ηχογράφηση ενισχυτή , αλλιώς δεν θα είχε γραφτεί το μισό ροκ και βάλε με το , άθλιο κατά τα άλλα, 57αρι 🙂

Εκτός και αν γράφεις σόλο ηλεκτρική κιθάρα χωρίς κανένα άλλο όργανο.

🙂

Πάρε ένα πολύ καλό πυκνωτικο αφού θα γράφεις και φωνή και ακουστική κιθάρα.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Εκτός και αν γράφεις σόλο ηλεκτρική κιθάρα χωρίς κανένα άλλο όργανο.

🙂

αυτό είναι κάτι "σημαντικό" που ξέχασα να πω από την αρχή  και θα γίνεται συχνά (και ένα μεγάλο + για το ribbon)

 

επίσης  το ribbon  θα εκτελεί και χρέη overhead και για τον δικό μου χώρο ένα μη Figure 8  (m160) θα ήταν καλή ιδέα.

τώρα όταν λέμε καλό πυκνωτικό , μέχρι 500-600 ευρώ έχει μπόλικες επιλογές.

 

Υ.Γ.ευχαριστώ για τις απαντήσεις

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά έκανα τα εξής 

 

Α. Πήρα από κατάστημα που δέχεται (χωρίς μα μου σου του) επιστροφές , το beyer M160

B. Δανείστηκα από φίλο το neumann tlm102 και το tbone rm700.

 

και έκανα τις απαραίτητες ηχογραφήσεις και δοκιμές 

 

τα συμπεράσματα ....

T BONE 700 . Δεν μου άρεσε καθόλου στη φωνή , ήταν αρκετά σκοτεινό στην  ακουστική και στην ηλεκτρική σε μερικά πράγματα ήταν οκ. 

 

Μ160 . Μέτριο στη φωνή  , χρήσιμο σε μερικές περιπτώσεις  (π.χ. μαζί με ένα sdc ) στην ακουστική και πολύ καλό την ηλεκτρική.

Εύκολα το βασικό μικρόφωνο για ηλεκτρική με συμπλήρωμα ίσως ένα sdc ή το sm57 

 

TLM 102 . Σίγουρα το καλύτερο στη φωνή , αρκετά καλό στην ακουστική και στην ηλεκτρική καλό στα καθαρά αλλά με drive δεν μου άρεσε τόσο.

Για τα 550 ευρώ που κοστίζει δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε.

 

Οπότε τώρα σκέφτομαι τα εξής 

1.Να μην πάρω τίποτα και να προσπαθήσω να κάνω δουλειά με αυτά που έχω.

2.Να πάρω κάποιο "οικονομικό" τύπου rode nt-1,sontronics stc-2 και αν στο μέλλον θελήσω για χ-ψ λόγους αγοράζω κάτι "καλύτερο"

3.Να πάρω κάποιο τύπου 350-400 να μου μείνει.

 

Έχω βάλει  μερικά στο μάτι , αν έχετε καμιά γνώμη για τα παρακάτω ή κάποια άλλη πρόταση  παρακαλώ να την ακούσω, επίσης σκέφτομαι να πάρω 2-3 υποψήφια για δοκιμή και να κρατήσω αυτό που μου αρέσει.

 

Να ξαναθυμίσω ότι το μικρόφωνο το θέλω για φωνή , ακουστική κιθάρα , room , overhead ,αυτό που λέμε all around με λίγα λόγια.

 

.RODE NT-1

.AKG C214

.SONTRONICS STC-2

.SONTRONICS STC 3X

.ASTON SPIRIT

.LAUTEN LA 220

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε και μια ματιά προς Lewitt LCT 440 Pure.

Εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτό και το AKG C214 για φωνή(;) και για ηλεκτρική κιθάρα.

 

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Lewitt μου έχουν κινήσει κι εμένα το ενδιαφέρον.

 

6 ώρες πριν, Man LP είπε

Να πάρω κάποιο τύπου 350-400 να μου μείνει.

 

Με αυτό το σκεπτικό πήρα κάποτε το Shure KSM-32. Λίγο παραπάνω από τα 350-400 όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον το Lewitt , θα το ψάξω καλύτερα.

 

41 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

 

 

 

Με αυτό το σκεπτικό πήρα κάποτε το Shure KSM-32. Λίγο παραπάνω από τα 350-400 όμως.

και έμεινε ??

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Man LP είπε

Ενδιαφέρον το Lewitt , θα το ψάξω καλύτερα.

 

και έμεινε ??

 

Φυσικά και έμεινε! Μακάρι να το είχα και διπλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όπως έχουμε ξαναπεί (και ήδη διαπιστώνεις στον κυκεώνα των επιλογών της αγοράς που αναγκαστικά μπλέκεις😉), στην πράξη της καθημερινότητας η επιλογή των μέσων καταγραφής είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση, καθοριζόμενη τελικά από την αισθητική (σε συνδυασμό με τις όποιες παραστάσεις και εμπειρίες) του καθενός...

 

οπότε οι προτάσεις  χάνουν και λίγο το νόημά τους... πχ εγώ με ένα tlm 102 κι έναν καλό προενισχυτή στο σπίτι, θα ήμουν (σε συνδυασμό με τις δυνατότητες editing που πια μας δίνονται απλόχερα από την τεχνολογία) καλυμμένος σε υψηλό επίπεδο για ότι κι αν έκανα... αλλά τώρα αν είχα κι ένα ΝΤΚ ακόμα καλύτερα... κι ένα καλό πουράκι?... κι ένα καλό δυναμικό?... κι ένα ribbon?...  κι αν στη θέση του 102 είχα ένα mc 740?... ένα tlm 67?... δεν τελειώνει ποτέ ο κατάλογος... και φυσικά εσύ και ο οποιοσδήποτε άλλος σε σχέση με τις παραπάνω μπορεί να έχει εκ διαμέτρου αντίθετες προτιμήσεις... 🙂

 

και εντάξει για έναν επαγγελματία που λόγω δουλειάς έχει έρθει σε προσωπική επαφή με ένα ικανό πλήθος επιλογών τα πράγματα είναι πιο εύκολα (απλά "πιο") ώστε να επιλέξει "σωστά" (για τα δεδομένα και τις ανάγκες του πάντα) συγκρίνοντας... ο μέσος μουσικός όμως?... δύσκολα τα πράγματα και καλή τύχη μάγκες που έλεγε και ο δικός μας...

 

βέβαια θα μου πεις το κλασικό "τι μας λες τώρα ρε θείο"... γενικούρες που ήδη ξέρουμε οι περισσότεροι... επ ευκαιρία λοιπόν να αναφέρω (για όσους δεν το ξέρουν) ότι ευτυχώς κάποιοι "καλοί" άνθρωποι έκατσαν και έφτιαξαν ένα καταπληκτικό εργαλείο (προσφέροντας το δυνατόν καλύτερες συνθήκες ως προς την εγκυρότητα και την αντικειμενικότητα), που μπορεί να βοηθήσει σε ένα μεγάλο βαθμό αποτελεσματικά τους πάντες, όχι μόνο στο να συγκρίνουν τις διαφορές στην ηχητική συμπεριφορά μεγάλου αριθμού επιλογών στην κατηγορία τιμής που μπορούν να κινηθούν, αλλά και στο να σχηματίσουν εμπεριστατωμένη άποψη και για τις ιδιαιτερότητες των διάφορων σχεδιαστικών προσεγγίσεων τεχνικά όπως και για πολλά απλησίαστα "αντικείμενα πόθου" (που κουβαλάνε μπόλικο hype σε βαθμό να αγγίζουν την έννοια των audio μύθων)...

 

επισκεφτείτε τον παρακάτω διαδικτυακό χώρο, γραφτείτε (είναι δωρεάν) και εκμεταλλευτείτε τα πάμπολα επίπεδα σύγκρισης που προσφέρει... εννοείται (ή θα έπρεπε να) ότι δεν είναι πανάκεια (ακόμα συμπληρώνεται με νέα mics και τα είδη μουσικής είναι ενδεικτικά), αλλά για μένα είναι ότι καλύτερο έχει γίνει ποτέ ως τώρα και σε πλήθος επιλογών και εργονομικά αλλά και ως ένα είδος "χάρτη θησαυρού" στην κάθε προσωπική αναζήτηση ενός "ιερού audio δισκοπότηρου" όπως είναι το μικρόφωνο...

 

211318348_Screenshot_2020-12-18AUDIOTESTKITCHEN.thumb.png.a2fe860e7e39b8c598e2abb624f31ef0.png

 

https://app.audiotestkitchen.com/sessions/default/frequency-curves

 

 

 

 

ΥΓ. μην αμελείτε κατά τη  ακρόαση να κοιτάτε και τις συχνοτικές αποκρίσεις των μικροφώνων... θα εκπλαγείτε από το πως αντανακλούν ηχητικά στην εντύπωσή σας για το καθένα (όχι... δεν φτάνουν από μόνες τους ως κύριο κριτήριο για μια επιλογή...σας προλαβαίνω)...

  • Like 5
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου