Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

ε τώρα τζάμπα τον κατηγοράς τον άνθρωπο. 

Και γω δεν έχω το μαντζαφλέρι αυτό....

αλλά...πού θα πάει κάποια φορά θα το θυμηθώ όταν είμαι στον Νακα

 

 

Nαι δεν το εχεις αλλα το ΘΕΛΕΙΣ,το ΘΕΛΕΙΣ ,το ΘΕΛΕΙΣ πολυ

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά και, κυρίως, @Superfunk, συγγνώμη που υπήρξα θρασύς και κάπου ίσως αγενής...

 

Σάς παρακολουθώ κάποιο καιρό τώρα και αγαπώ τον αστείο και χαριτωμένο τρόπο που εκφράζεστε στα γραπτά σας (εσύ, @Superfunk με τα ηθελημένα αστεία τυπογραφικά κι εσύ, @dimsonic με τις εμβόλιμες πλακατζίδικες κουβέντες σου στα σχόλιά σου)... Σίγουρα λοιπόν δεν θέλω να ξεκινήσω στη παρέα ώς "θρασύμι" και αγενής...

 

Είναι που μού φαίνεται τόσο εξωφρενικό αυτό με τις χορδές...

 

Υποψιάζομαι πως ίσως έχετε δίκιο, αλλά "τσινάω" διότι θεωρώ ΤΟΣΕΣ πολλές τις παραμέτρους που μπορούν να διαφοροποιήσουν τον ήχο παραπάνω από τις 10ωρες χορδές...

 

Όπως και να 'χει, συγγνώμη.

 

Σάς σέβομαι και δεν άφησα καθόλου αυτό να φανεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν γνωριζω καποιον χομπιστα/συλλεκτη, που να μην ειναι πρωτιστως μουσικος και καλλιτεχνη, στο νοιζ.

 

 

εγώ . Χομπίστας ( σκέτο )

 

Επίσης παιδιά , δεν χρειάζεται να πάρετε μανιβελάκι . Κάποτε τουλαχ. , το έδινε η D' Addario στο κουτάκι που αγόραζες 3 σετ ......

 

Βέβαια σαν το ηλεκτρικό δεν έχει , εκεί κι αν γίνεται η ζωή μας εύκολη 😛

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BassicallyGuitarist είπε

 

1. Είναι που μού φαίνεται τόσο εξωφρενικό αυτό με τις χορδές...

 

2. Υποψιάζομαι πως ίσως έχετε δίκιο, αλλά "τσινάω" διότι θεωρώ ΤΟΣΕΣ πολλές τις παραμέτρους που μπορούν να διαφοροποιήσουν τον ήχο παραπάνω από τις 10ωρες χορδές...

 

3. Όπως και να 'χει, συγγνώμη.

 

4. Σάς σέβομαι και δεν άφησα καθόλου αυτό να φανεί.

 

1. Κι εμένα

 

2. Περισσότερο έχει να κάνει με την αίσθηση παρά με τον ήχο. Εξαρτάται και από το τι θέλει κανείς. Ο ΣΦ, θέλει twang του κερατά, εγώ δεν θέλω. Προτιμώ έναν λιγότερο bright, και περισσότερο εσωστρεφή ήχο.

 

3. Το ξεχνάς αμέσως, δεν προσέβαλες κανέναν κατά την γνώμη μου. Μπορεί να κάνουμε πλάκα πολλές φορές, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με υποτίμηση κανενός και ποτέ (τουλάχιστον από την δική μου πλευρά, αλλά νομίζω και των υπολοίπων μελών).

 

4. Δεν είμαστε τόσο ηλίθιοι παλικάρι μου. Μπορούμε να καταλάβουμε κάποια πράγματα από αυτά που γράφει κάποιος.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

 

εγώ . Χομπίστας ( σκέτο )

 

Και εγω Χομπιστας ειμαι. 

 

6 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

 

Βέβαια σαν το ηλεκτρικό δεν έχει , εκεί κι αν γίνεται η ζωή μας εύκολη 😛

 

Το δικο μου...

 

20210118_075331.jpg.49d3bce9e521d80eb87dff1489b0663d.jpg

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Το ξεχνάς αμέσως, δεν προσέβαλες κανέναν κατά την γνώμη μου.

Ισχύει.

 

Όμως χθές υπήρξα είρων προς τον @Superfunk στην αντίδρασή μου για την αλλαγή χορδών στο 10ωρο...

 

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Μπορούμε να καταλάβουμε κάποια πράγματα από αυτά που γράφει κάποιος.

 

Σύμφωνοι, τό καταλαβαίνω.

 

Όμως, κουόταρα σχεδόν αποκλειστικά @dimsonic και @Superfunk και, άν έχει ήδη φανεί η έκδηλη συμπάθειά μου στον πρώτο (ήδη από την κουβέντα μας στο νήμα μου για τις roundwound χορδές στο άταστο μπάσσο), ο δεύτερος θεωρώ σίγουρο να προσβάλλετο. Και... με το δίκιο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
Στις 15/1/2021 στις 8:58 ΠΜ, Superfunk είπε

btw η κιθαρα ΔΕΝ εχει σημαδευτει,βγαινει μα ενα απλο περασμα με ζιπελαιο ,αλλα ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και δεν το βγαζω 🤣  μια και ταιριαζει με το relic της υπολοιπης κιθαρας

 

 

26 χρονια ρωΟΥκ εσβΥσαν με ενα σκουπιΖμα....🤣

 

16064826204508813391598697756734.jpg

16186495621626230016268799663285.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις άλλαξα χορδές σε safety tuners και κάθε φορά απορώ πως δεν έχουν γίνει υποχρεωτικά industry standard από όλες οι εταιρίες. Η διαδικασία είναι τόσο γρήγορη, εύκολη και απολαυστική που πραγματικά χαίρεσαι ν’ αλλάζεις

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 17/1/2021 στις 11:23 ΠΜ, gkourmoul1 είπε

 

Επιπλεον, δεν ειναι μονο η ηχητικη διαφορετικοτητα που μας κανει να εχουμε δυο ιδια οργανα. Ειναι και το mojo που σερνουν μαζι. Καθε οργανο μας διδει  διαφορετικη εμπνευση.

.

Στις 18/1/2021 στις 1:27 ΠΜ, fusiongtr είπε

 

 

2. Περισσότερο έχει να κάνει με την αίσθηση παρά με τον ήχο.


Άρα, η διαφορά στον ήχο πρίν και μετά τη 10η ώρα είναι στο μυαλό του χρήστη.

 

Αυτό μάλιστα, τό καταλαβαίνω.

 

Και πάλι όμως γιατί χρειάζεται νέα χορδή;

 

Άν ο ήχος φαντάζεται πως δεν είναι τόσο "φρέσκος" και "τσιριχτός", μπορεί να παίξει λίγα χιλιοστά πιό κοντά στη γέφυρα, ή να αλλάξει μέγεθος πένας, ή να γυρίσει το tone knob της κιθάρας λίγο πιό δεξιά, ή να ρυθμίσει τα tone knobs του ενισχυτή, ή...οτιδήποτε!...

 

Θα είναι πιό αποτελεσματικές μέθοδοι ρύθμισης τόνου από μία καινούργια χορδή με...8 ώρες λιγότερου χρόνου παιξίματος από τη προηγούμενη!!!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λογια μου που παρέθεσες δεν εχουν σχέση με τον σχόλιό σου περί αλλαγής χορδών στις 8 ώρες παιξίματος.

Είναι πολλοί επαγγελματίες που το κάνουν αυτό, ώστε να εχουν παντα φρέσκο ήχο σε ηχογραφήσεις και live.

Προσωπικά δεν το κάνω αυτό (αλλάζω χορδές ανά 1-2 χρόνια), αλλά μπορώ να σου πω ότι δεν μπορείς να εξομοιώσεις τον ήχο μιας φρέσκιας χορδής με κανέναν από τους τρόπους που αναφέρεις.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου