Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως κι εγώ δεν πετυχαίνω σωστά την αλλαγή χορδών , προφανώς επειδή είμαι καλομαθημένος και οι 2 βασικές κιθάρες μου έχουν locking tuners κάτι που με έκανε να μην ασχοληθώ ιδιαίτερα με την τέχνη , καθώς είναι πανεύκολο και διάρκειας 5λεπτου με αυτά 

 

Θα τολμήσω να σου προτείνω @BillTrantos να το σκεφτείς κι εσύ να αλλάξεις κλειδιά . Αν και καλό είναι να μάθουμε και οι 2 σωστά 😁

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυό μέθοδοι είναι βρε παιδιά

και οι δυο ανέβηκαν ήδη να τις δείτε.

Μιά με τύλιγμα και μια με καβάλημα.

Και οι δυο έχουν φανατικούς φίλους ...και εχθρούς

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τωρα με βαλατε στο τρυπακι να βαλω χορδες στην tele. Αλλα διατηρω επιφυλαξεις για δυο λογους:

1. Οι νεες χορδες συνηθως μου κανουν ανω κατω το σεταπ της κιθαρας.

2. Θα πρεπει εντος 10 πρωτων ωρων να ανοιξω daw για δοκιμαστικες εγγραφες και για καμια νεα παραγωγη, και βαριουμαι αφανταστα...

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, fusiongtr said:

 

Δηλαδή ο SF δεν θα τσιμπάει και κανένα μπουτάκι?

Μόνο θα γυρνάει ασούμε?

 

Αν υποθέσουμε για μια στιγμή ότι ο ψήστης δεν τσιμπάει τα καλύτερα (ούτε σε παράλληλο σύμπαν από βιβλίο του Λάβκραφτ) τότε....ετσι όπως έκανε το headstock της τέλε....τιμωρία μόνο γύρισμα!

  • Χαχα 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Οι νεες χορδες συνηθως μου κανουν ανω κατω το σεταπ της κιθαρας

 

Υπερβολές.

Τελε ινε.

Ίσως μόνο αν την πατήσεις με το τρακτέρ χαλάσει λίγο το ιντονεΣιο.

 

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BillTrantos γιατί δεν βάζεις ένα σετ κλειδιών σαν αυτά που έχουν ο @gkourmoul1 και @Superfunk και τα οποία έχω κι εγώ σε μια κιθάρα μου. Από τις πιο εύκολες αλλαγές χορδών κάνω εκεί.

 

Κατά δεύτερον γνωρίζεις ότι δεν χρειάζεται να βάλεις τις χορδές σε όλο μήκος τους ε? τις κόβουμε στο τελος 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Πίκος Απίκος said:

@BillTrantos γιατί δεν βάζεις ένα σετ κλειδιών σαν αυτά που έχουν ο @gkourmoul1 και @Superfunk και τα οποία έχω κι εγώ σε μια κιθάρα μου. Από τις πιο εύκολες αλλαγές χορδών κάνω εκεί.

 

Κατά δεύτερον γνωρίζεις ότι δεν χρειάζεται να βάλεις τις χορδές σε όλο μήκος τους ε? τις κόβουμε στο τελος 😉

 

Αυτο το σετ φορα στην κιθαρα του (οι λεγομενοι vintage tuners). Γιαυτο του δειξαμε και το αναλογο σετ απο τις κιθαρες μας.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Moderator

Επανέρχομαι, έχοντας χαλάσει 5(!!!!!) σετ χορδών χωρίς να έχω καταφέρει να περάσω σωστά ούτε μία χορδή. 🤣

 

Ευτυχώς μου έκοψε και δεν πειραματίζομαι με την Tele, αλλά με μία Yamaha Pacifica που έχω εδώ και κάθεται. Πήγα και πήρα άλλα 4 σετ, οπότε συνεχίζουμε. 

 

Αυτή η κιθάρα έχει τα πιο συνηθισμένα tuners, παρ'όλα αυτά κάτι κάνω λάθος από τα πρώτα βήματα. Είναι λες και με το που αφήσω τη χορδή στο σημείο του tuner, ξελασκάρει, "τσαλακώνει" κιόλας και μετά δε μπορώ να τη συνεφέρω με τίποτα.

 

Υπάρχει κάνα βίντεο που να δείχνει πώς γίνεται όλη αυτή η μανούρα, αλλά να απευθύνεται σε εντελώς κουλούς; 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Υπάρχει κάνα βίντεο που να δείχνει πώς γίνεται όλη αυτή η μανούρα, αλλά να απευθύνεται σε εντελώς κουλούς; 

 

Όχι.

Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς στον ερυθρό Σταυρό :)

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Όχι.

Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς στον ερυθρό Σταυρό :)

 

Με 0 στα 30 νομίζω πως πρέπει.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου