Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Το κόλπο είναι να κρατάς τεντωμένη τη χορδή με το ένα χέρι, όσο κουρδίζεις με το άλλο.

Με το δείκτη κρατάς τη χορδή στο nut και με τα υπόλοιπα δάκτυλα τη σηκώνεις για να μένει τεντωμένη.

550px-nowatermark-Restring-a-Guitar-Step-8-Version-3.jpg

 

τον δεικτη τον βαζω μεταξυ νάτ και κλειδιού, ενω προσέχω να μην αγγίζει το νατ για 2 λόγους :

1) επιτρέπει στις σπειρες-στροφες να έρθουν ακόμα πιο χαμηλά (εξαρτάται βέβαια και απο το πόσο θέλω χρηση τρεμ)

2) αποφεύγω άσκοπη φθορά του νατ, ιδίως στις μπασες χορδες

 

βεβαια αν μιλάμε για locking nut το πράγμα ειναι απλούστερο.

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Bobby Whitlock λεει ότι ο Ερικ το παρατσούκλι το πήρε επειδή αργούσε πολύ να περάσει χορδές.

Εδώ το ξαναλέει

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rgxinap είπε

 

τον δεικτη τον βαζω μεταξυ νάτ και κλειδιού, ενω προσέχω να μην αγγίζει το νατ για 2 λόγους :

1) επιτρέπει στις σπειρες-στροφες να έρθουν ακόμα πιο χαμηλά (εξαρτάται βέβαια και απο το πόσο θέλω χρηση τρεμ)

2) αποφεύγω άσκοπη φθορά του νατ, ιδίως στις μπασες χορδες

 

βεβαια αν μιλάμε για locking nut το πράγμα ειναι απλούστερο.

Ναι. Εγω το βαζω εκει που ακριβως δειχνει η φωτο.
Εγραψα νατ γιατι δεν μπορουσα να περιγραψω γραπτως ακριβως το που. Γιαυτο εψαξα και βρηκα φωτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2020 στις 2:38 ΜΜ, Superfunk είπε

 

προσωπικα μετραω 2 "κλειδια" για την Ε, 4 για την Α,D,B, E(καντινι),   6 κλειδια (ή και παραπανω) για την G ,  αυτο που θελω να βλεπω τελικα ειναι : 3 (τυλιΞιες) στην E, 3 στην A,4 στην D, 8 στην G ,5 στην Β και 5 στην Ε.

 

 

 

 

γιατι το κανεις αυτο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, J's conspiracy είπε

γιατι το κανεις αυτο;

 

 

 

Για καλυτερη γωνια πισω απο το nut (οποτε δεν εχουμε απωλεια "νοτας",τριξιματα και λοιπα προβληματα)...αυτο φυσικα το κανω μονο σε Fender Headstocks σε headstock που εχουν γωνια δεν χρειαζεται.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

 

Για καλυτερη γωνια πισω απο το nut (οποτε δεν εχουμε απωλεια "νοτας",τριξιματα και λοιπα προβληματα)

αχα

οκ ,ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2020 στις 2:38 ΜΜ, Superfunk είπε

προσωπικα μετραω 2 "κλειδια" για την Ε, 4 για την Α,D,B, E(καντινι),   6 κλειδια (ή και παραπανω) για την G ,  αυτο που θελω να βλεπω τελικα ειναι : 3 (τυλιΞιες) στην E, 3 στην A,4 στην D, 8 στην G ,5 στην Β και 5 στην Ε.

 


Ο καθενας φυσικα να προσαρμοζει το μετρημα στο παχος χορδων που χρησιμοποιει.

Ο ΣΦ εχει 0.38 για E.

Εγω πχ 0.42 εχω για Α σε μια κιθαρα μου.

.
 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ο καθενας φυσικα να προσαρμοζει το μετρημα στο παχος χορδων που χρησιμοποιει.

Πχ ο ΣΦ εχει 0.38 για E.

Εγω 0.42 εχω για Α σε μια κιθαρα μου.

 

 

Σιγουρα,το ζητουμενο ειναι μια ικανη γωνια πισω απο το nut ,το μεγαλο προβλημα ειναι συνηθως στην G ,οταν δεν εχει string tree φυσικα,αυτη δημιουργει συνηθως τα προβληματα που αναφερω. 

 

16064826204508813391598697756734.jpg

 

20201127_151209.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

λοιπόν, ας εξηγήσω μερικά πράγματα στον αγαπητό Bill:

1. Τα βίντεο που βλέπεις σε παραπλανούν γιατί τυλίγουν τις τυλιχτές χορδές, αυτές, αντε και η σολ ειναι οι πιο εύκολες. Στα καντίνια γίνεται το πάρτυ

2. ΟΛΟΙ μας εδώ μέσα όταν πρωτοπερνάγαμε τα καντήνια σίγουρα είχαμε κάνει μεγαλη επίκληση στα θεία τις πρώτες φορές

3. Για τα vintage κλειδια σου είπαν τα παιδιά το κολπο με την οδοντογλυφίδα και ο SF σου πόσταρε αυτό που είναι οκ

 

4. Πάμε τώρα στη pacifica, η βασικη δυσκολια ειναι πως κρατας σταθερη τη χορδή που βγαίνει απο το κλειδί, πως "οδηγείς" αυτή που μπαίνει στο κλειδί και πως τυλίγεται ωραία ενώ ταυτόχρονα πρέπει να γυρίζεις τη μανιβέλα. Well, όπως τα περισσότερα πράγματα στη ζωή θέλει τρία χέρια για γίνει αυτό ή να χαλάσεις πολλές χορδές μέχρι να μάθεις. Σε αυτό το βιντεο έχει 4 μεθόδους, μου αρεσει η δευτερη αλλα οπως λεει και στο βίντεο σου σπάει τα νεύρα για να τις βγάλεις. Πρόσφατα που ηθελα να αλλάξω χορδές χρησιμοποίησα τη τριτη μαζί με επίκληση στα θεία. Βλέπεις όμως ότι και σε αυτό το βίντεο ΔΕΝ βάζει τις σι και μι γιατί είναι tricky. 

 

Το mooer γ@μει τόσο που πήρα και δεύτερο για να κάνω "τρικάναλη" προενίσχυση. προς το τέλος της εβδομάδας θα αλλάξω χορδές ευχαρίστως να σου δείξω

 

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου