Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Απλώς είπα ότι οι απαίτησεις στον ήχο με τέτοια λεπτομέρεια (αλλαγή χορδών κάθε 10 ώρες) κατ' εμέ απειχούν σε συγκρότημα με χιλιάδες φαν και σε περιόδους αυξημένου φόρτου παιξίματος (πχ tour).

Δηλαδή αν ο άλλος δεν μπορεί να παίξει με τις ιδιες χορδές πάνω από 10 ώρες, σονι και καλά να μπει στους μεταλικα για να τις αλλάζει.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

μήν προσβάλλεσαι...

 

δεν προσβαλλομαι 🙂

 

40 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Βρε μή μού θυμώνεις.

 

δεν θυμώνω 🙂

 

41 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Απλώς είπα ότι οι απαίτησεις στον ήχο με τέτοια λεπτομέρεια (αλλαγή χορδών κάθε 10 ώρες) κατ' εμέ απειχούν σε συγκρότημα με χιλιάδες φαν και σε περιόδους αυξημένου φόρτου παιξίματος (πχ tour).

 

ή κάποιον που ηχογραφεί συνέχεια και θελει ΑΥΤΟΝ τον ηχο  🙂  (βαρΓια βαρΓια 2 ωρες παιξιμο αντεχει η WOUND Ε χορδη....για τετοιον ηχο)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε

Κοστίζει πάνω από 0.01€ για κάτι που κάνω μόνος μου;

Είναι ακριβό. Και πολυτέλεια.

Αυτοκίνητο έχεις;

Μέσα μαζικής μεταφοράς χρησιμοποιείς;

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικ, πρόσφατα άλλαξα χορδές σε μια τέλε με Α5, μετά από καιρό. Ο ήχος στην Ε ήταν ακριβώς αυτός. Ήταν ωραίος.

Όλες τις υπόλοιπες χορδές δεν μπορούσα να τις ακούω. Ήταν τόσο πολύ bright που δεν μπορούσα να παίξω. Και με tweaking στον ενισχυτή, πάλι δεν μπορούσα να φέρω τον ήχο εκεί που τον ήθελα.

Πέρασε καμια βδομάδα και έχουν ψιλοστρώσει, πλέον. Κακό πράγμα η αλλαγή χορδών, εάν έχεις συνηθίσει τον ήχο των παλιών. Δεν είναι όπως την αλλαγή ελαστικών, δυστυχώς, όπου βελτιώνεται η πρόσφυση. Στην περίπτωσή μας δεν βελτιώνεται, αλλά αλλάζει ο ήχος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

κύριε κύριε!....να πω εγώ?

 

 

καλα εσυ εισαι παλαιοχορδητης.....σαν τον αλλοΝα τον  ακατονόμαστο τον @fusiongtr

 

Παντως δεν αλλαζω καθε μερα.....κανω rotation

 

20201215_163215.jpg

 

 

Καταρχην χορδες συχνα αλλάζω μονο στις TELECASTER μου (οι αλλες μου κιθαρες ειναι περισσοτερο wardrobe κιθαρες και η μονη που χρησιμοποιω πολύ ειναι η Gretsch που εχει flatwound οι οποιες κρατανε ανετα 2 χρονια ,ενω οι strat μου δεν χρησιμοποιούνται για twang παιξιμο)   

 

Ξεκιναω με την πάνω αριστερα και συνεχιζω clockwise 😅

Μολις πεθαινει η E σε μια tele  σταματάω να την παιζω και προχωραω στην.... επομενη,παιζω περιπου μια ωρα την ημερα οποτε μου βγαινει περιπου...μια κιθαρα την εβδομαδα (ενα σετ χορδων την εβδομαδα δηλ. κάτω απο 0,70 ευρω την ημερα.... 🤣). 

 

Μολις πεθανει και η τελευταια κιθαρα αλλάζω χορδες σε ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ (περιπου 20 λεπτα χρειαζομαι για ολες ή 30 αν γυαλισω και ταστα &καθαρισω/ λαδωσω ταστιερες) και ξαναμανα....οπότε αυτο γινεται κάθε 5-6 εβδομαδες περίπου (άρα αφιερώνω περιπου το 0,06% του 6εβδομαδιαιου χρονου μου σε αλλαγη χορδων 😅)

 

Δεν θελει κοπο...θελει τρόπο  ....🤣

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

καθαρισω/ λαδωσω ταστιερες

 

Μου έτυχε σε δύο κιθάρες να λαδώσω ταστιέρα πριν λίγες βδομάδες, και για κάποιον λόγο να βγαίνει μια άσχημη μυρωδιά από το fretboard. Ζουν σε δωμάτιο με χώρο με κάμποση υγρασία. 

 

Καμιά ιδέα γιατί? Οι υπόλοιπες με rosewood ταστιέρα, που δεν έχουν λιπανθεί/καθαριστεί, δεν βγάζουν οσμή.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

 

20201215_163215.jpg

 

 

 

 

 

 

5 απ αυτές τις ακατανόμαστες σε μια εικόνα.

Φέρτε τα υπογλώσσια για τον φούζιο

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Μου έτυχε σε δύο κιθάρες να λαδώσω ταστιέρα πριν λίγες βδομάδες, και για κάποιον λόγο να βγαίνει μια άσχημη μυρωδιά από το fretboard. Ζουν σε δωμάτιο με χώρο με κάμποση υγρασία. 

 

Καμιά ιδέα γιατί? Οι υπόλοιπες με rosewood ταστιέρα, που δεν έχουν λιπανθεί/καθαριστεί, δεν βγάζουν οσμή.

 

 

τις σκουπισες καλά?τις σκουπισες με Forte?

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλω κάμποσο λαδι πάνω, και μετά τρίβω καλά καλά με ένα βαμβάκι. Δεν φαίνεται να μένουν υπολείματα από το λάδι.

Μήπως, λόγω την υγρασίας, δεν υπήρχε ανάγκη για λάδωμα, εξ΄αρχής? Αυτό μονο μπορώ να σκεφτώ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

και μετά τρίβω καλά καλά με ένα βαμβάκι.

 

να τριβεις ακομα καλυτερα με ενα καθαρο πανι. 

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Βάλω κάμποσο λαδι πάνω

 

να μη βαζεις τοσο πολυ

28 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Δηλαδή αν ο άλλος δεν μπορεί να παίξει με τις ιδιες χορδές πάνω από 10 ώρες, σονι και καλά να μπει στους μεταλικα για να τις αλλάζει.

 

 

 

Καλα που να επαιζα και ακουστικη (όπως εσύ που φανταζομαι στο στουντιο,σε σοβαρη παραγωγη πρεπει να αλλάζεις καθε 2 ωρες...)......θυμαμαι οταν στα νιατα μου επαιζα σε ...ταβερνα στη Σαντορινη...(ξεκιναγα στις 20.00 και τελείωνα στις 04.00....) αλλαζα χορδες.....στη μεση του προγραμματος (ειχα ενα παλιο Guild Jumbo που ευτυχως μου ειχε κοψει και ειχα βαλει Spertzel locking tuners οποτε τις αλλαζα σε 2 λεπτα).....τοσο πολυ με ενοχλουσε η πεθαμενη ακουστικη χορδη...(δεν υπηρχαν τοτε οι coated χορδες οι οποιες στην ακουστικη ειναι οντως η μονη λυση ....) 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου