Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.

Ας το πάω λοιπόν λίγο πιο πέρα.

 

Αν αλλάζει χορδές κάθε εβδομάδα, αλλάζει 52 φορές τον χρόνο.

Άρα σε 15 χρόνια, αλλάζει χορδές 780 φορές.

Άρα το κόστος του ανά αλλαγή χορδών, είναι 7 ευρώ / 780 φορές.

Δηλαδή, του έρχεται 0,0089 ευρώ για κάθε αλλαγή.

Λιγότερο από 0,01.

 

Άρα ... συμφέρει λέμε.

 

 

Κατσε να δω και τον συνολικο ΧΡΟΝΟ που θα γλυτωσω/εχω γλυτωσει...με βαση την επιστημονικιΑ αναλυση σου....

 

Λοιπον ας πουμε αλλαζω με αυτον τον ρυθμο χορδες απο τα 25 μου .....θα πεθανω γυρω στα....100 αρα :

 

75 χρονια =5 15ΑΡΙΑ αρα 5 Χ 780= συνολο 3900 φορες 

 

με μανιβελακι θελω 3900Χ5'= 19.500 λεπτα

χωρις μανιβελακι θελω 3900Χ20'= 78.000 λεπτα

 

ΑΡΑ ΓΛΥΤΩΝΩ 58.500 ΛΕΠΤΑ....αρα 40,6 ημερες......αρα ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΙΣΘΟ...βαλε και καμμια 5αρα χιλιαρικα χειρουργειο και φυσικοθεραπειες για τενοντιτιδα που γλυτωνω.....

 

ΤΗ ΛΕΜΑΙ ΤΟΡΑ  σιγουρα το 1 ΕΥΡΩ που εδΩκα για το μανιβελακι ακΣιζει!....😅😆.....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, BassicallyGuitarist είπε

Υπάρχουν πολυτέλειες και πολυτέλειες. Αλλά και μιά "ζυγαριά" κόστους-οφέλους, τιμής-αξίας.

Τα 7€ του winder αξίζουν τον κόπο; Τόσο... "βαρύ κι ασήκωτο" σού πέφτει να στρίψεις ένα κλειδάκι; Ή... 6 for that matter;... 😋

Αγόρασε κι ένα αυτόματο χέρι να παίζει για 'σένα! 🤣

Ή ένα ρομπότ να τοποθετεί τη κιθάρα πίσω στη θέση της όταν τελειώσεις.

 

Έχω ένα ιδεολογικό θέμα με τα κάθε λογής gadgetάκια που πλασάρονται ώς... "απαραίτητα" ενώ είναι τελείως περιττά. 

Κοιταξε, στο λεω κι εγω που δεν χρησιμοποιω γκατζετακια, παρα μονο εργαλεια, πρεπει να καταλαβεις οτι στο συγκεκριμενο θεμα, το μανιβελακι δεν ειναι ... γκατζετακι, ειναι εργαλειο.
Ειναι εργαλειο γιατι μας γλυτωνει πολυ χρονο.
Και οχι μονο αυτο.
Φαντασου να σου σπασει χορδη στο λαιβ και να θελεις να την αλλαξεις γρηγορα.
Και δεν μιλαμε για το ηλεκτρικο μενιβελακι, που αυτο το θεωρω γκατζετακι αν χρησιμοποειται απο κιθαριστα (γαιτι απλα δεν μπορει να το κουβαλαει εκει που ισως θα χρειαζοταν, δηλαδη στο λαιβ), αλλα ειναι εργαλειο μονο αν χρησιμοποιειται απο επαγγελματια τεχνικο οργανων.

Και θεμα κοστους δεν υπαρχει, γιατι μιλαμε για κοστος οσο ενα σετ χορδες.
Το πρωτο που αγορασα στα 80's το εχω ακομα. 35 χρονια εχει βγαλει.
(Και λεω πρωτο γιατι αγορασα 2-3 ακομα για να εχω στο τσεπακι καθε θηκης που χρησιμοποιω στα λαιβ, μη τυχων και  το ξεχασω αν παρω αλλη κιθαρα. Μου εχει τυχει και βλαστήμησα οταν χρειαστηκε να αλλαξω χορδη.

Ενα για την θηκη της ηλεκτρικης, ενα για τη θηκη της ακουστικης κι ενα για τη διπλη θηκη ηλεκτρικης και ακουστικης.


Το μανιβελακι μπορει να μην ειναι απαραιτητο 100% για ενα κιθαριστα, οσο ειναι φυσικα η ιδια η κιθαρα, το καλωδιο και το μεσον ακροασης αν προκειται για ηλεκτρικο οργανο (ενισχυτης, προσομοιωση κλπ), οι πενες, τα εφφε ενιοτε και αναλογα το ειδος της μουσικης και τα γουστα του παιχτη, αλλά ειναι απαραιτητο εργαλειο οσο και η ζωνη για να μη παιζεις συνεχεια καθιστος, οι ασφαλειες της ζωνης για να μη σου φυγει η κιθαρα απο τη ζωνη και πεσει και σπασει, η θηκη για να μπορεις να τη μεταφερεις, το κουρδηστηρι για να την κουρδιζεις, οι ανταλλακτικες χορδες αν σου σπασει καμια και να μη περιμενεις ποτε θα ανοιξουν τη Δευτερα τα μαγαζια για να πας να αγορασεις, η βαση της κιθαρας για να μην την ακουμπας στο καναπε και πεσει, το λαδακι για την ταστιερα να μη ξεραθει, το capo, καναδυο εργαλεια, κανα σταυροκατσαβιδο, κανενας κοφτης, κανενα αλενακι.

ΟΚ μπορεις και χωρις αυτα .... τα γκατζετακια, αλλα γιατι τοση μιζερια?
Δεν ειπαμε να ανοιξουν και στην Αθηνα Harrods ή να παρεις Tesla για να μη μολυνεται το περιβαλλον.
Για ενα γαμημενο μανιβελακι των 7 ευρω μιλαμε για να μην κανεις 10πλασια ωρα να αλλαξεις χορδες και που εμεις θα πεθανουμε πιο πριν απο αυτο.


 

.

 

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Ας το πάω λοιπόν λίγο πιο πέρα.

 

Αν αλλάζει χορδές κάθε εβδομάδα(...)

 

Άρα ... συμφέρει λέμε.

 

18 ώρες πριν, dimsonic είπε

Αν άλλαζα κάθε 13 ώρες, (...)

Πάλι οικονομικά είναι.



 

17 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Λοιπον ας πουμε αλλαζω με αυτον τον ρυθμο χορδες (...)

 

ΑΡΑ ΓΛΥΤΩΝΩ 58.500 ΛΕΠΤΑ... (...)

 

 

Απίστευτα χαριτωμένη και πράγματι αστεία η μαθηματική ανάλυση του πόσο "συμφέρει" το winder!


Είναι όμως λάθος για δύο λόγους:


1ον: βασίζεται στην υπόθεση ότι όλοι αλλάζουν χορδές κάθε εβδομάδα κι όχι με φυσιολογικό ρυθμό.


2ον: βασίζεται στην υπόθεση ότι το φτηνό winder των 7€ (κι όχι το ακριβό κι ίσως μεγαλύτερης αντοχής) θα αντέξει την εβδομαδιαία καταπόνηση για πάνω από 6 μήνες, πολλώ δε μάλλον για 30 χρόνια... (εδώ υποθέτουμε πως αυτή την καταπόνηση θα τήν αντέξει κι η κιθάρα, που είδαμε σε φωτογραφίες ότι αλλοιώθηκε ελαφρώς το χρώμα της και ποιός ξέρει τί άλλο μπορεί να συμβεί σε 30 χρόνια με εβδομαδιαίες αλλαγές χορδών με μανιβέλα)

 

Τέλος, και ουσιαστικότερα, είναι άκυρη και άτοπη διότι η δική μου σκέψη του 0.01€ ήταν (όπως τόνισα) όχι οικονομικής φύσης, αλλά ιδεολογικής: κανένα gadget που κάνει ακριβώς ό,τι κάνω μόνος μου δεν πρέπει να έχει αγοραστική αξία ανώτερη από μία συμβολική (έξ ού και ο προσδιορισμός της τιμής στο 0.01€). Έτσι εκφράζεται σχηματικά για 'μένα σε τέτοια πράγματα η σχέση τιμής-αξίας, κόστους-οφέλους.


Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς μάρκετινγκ.

 

Για 'μένα είναι μία περιττή πολυτέλεια, σαν όλες αυτές που βλέπουμε σε όλα τα προϊόντα telemarketing: πολλά είναι πράγματι αξιόλογα, σύμφωνοι, πόσο όμως χρειάζονται στ' αλήθεια;...

 

Παράθεση

 

Βαλε και καμμια 5αρα χιλιαρικα χειρουργειο και φυσικοθεραπειες για τενοντιτιδα που γλυτωνω.....

 

Υποθέτω λοιπόν πως πρώτος θα αγόραζες ένα μηχανικό χέρι που να παίζει για 'σένα στην ταστιέρα ώστε να μήν παρουσιάσεις... τενοντίτιδα από τις πολλές μπαρέ συγχορδίες... Ή μία αυτόματη πένα να ανεβο-κατεβαίνει μόνη της για να μήν εμφανίσεις... σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα από το strumming.

 

Σίγουρα πολύ πιό απαιτητικές και συχνές δραστηριότητες ενός κιθαρίστα από το... στρίψιμο κλειδιών αραιά και πού...

 

8 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

στο συγκεκριμενο θεμα, το μανιβελακι δεν ειναι...γκατζετακι, ειναι εργαλειο.(...)
γιατι τοση μιζερια?
 

Καταλαβαίνω τί λές κι είναι πολύ σωστή κι εύστοχη η σκέψη σου.

 

Κυρίως, διότι εντοπίζει έξυπνα κι εύστοχα την πηγή της διαφωνίας κι εστιάζει ακριβώς εκεί που πρέπει: τί είναι gadget; Τί είναι απαραίτητο;

 

Παρέθεσες λοιπόν την εύστοχη σκέψη σου άψογα.

 

Έκανες όμως ένα λογικό άλμα: ονόμασες συλλήβδην "gadgets" οτιδήποτε περιφερειακό της κιθάρας (όπως τη ζώνη, τη θήκη, κλπ) ώς "περιττό" και "μή απαραίτητο", στηριζόμενος πιθανότατα στην αντίληψη ότι δεν παίζουμε μουσική με αυτά.

 

Λάθος.

 

Όπως δεν μπορείς να παίξεις κιθάρα χωρίς, well... κιθάρα (!), ή να τήν ακούσεις μέσα από τον ενισχυτή χωρίς καλώδιο ή... ενισχυτή (!), κλπ...

 

...έτσι δεν μπορείς να παίξεις όρθιος χωρίς ζώνη ή να τή μεταφέρεις με ασφάλεια χωρίς θήκη. Δεν μπορείς να ρυθμίσεις το truss rod χωρίς κλειδάκι άλεν ή να ρυθμίσεις τους μαγνήτες ή να σφίξεις τα βιδάκια στα κλειδιά και στο στήριγμα της ζώνης χωρίς κατσαβιδάκι.

 

Είναι λοιπόν απαραίτητα εργαλεία κι όχι περιττά gadget. Κάνουν κάτι που είναι απαραίτητο και που δεν μπορείς να κάνεις μόνος σου.

 

Το winder από την άλλη κάνει κάτι που μπορείς να κάνεις μόνος σου.

 

Και, όχι, δεν είναι "μίζερη" μία ζωή χωρίς winder! Αλοίμονο!... 😂

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

ότι ελαφρώς αλλοιώθηκε ελαφρώς το χρώμα της και ποιός ξέρει τί άλλο μπορεί να συμβεί σε 30 χρόνια με εβδομαδιαίες αλλαγές χορδών με μανιβέλα)

 

Κιθάρα είναι δεν είναι και η Μόνα Λίζα :)

 

δεν έχει χρώμα στα κλειδιά η κιθάρα :) άλλωστε η "αλλοίωση" (που δεν είναι αλλοίωση αλλά....pure μπιχλα :) η οποία αφαιρείται άμεσα) στα... κλειδιά σε μάρανε δεν είδες την υπόλοιπη κιθάρα που είναι σαν να πέρασε απ'τη μάχη του Στάλινγκραντ; :)

 

Δε με λες ΚΑΤΣΑΒΊΔΙ χρησιμοποιείς η γυρνάς τΣι βίδες με το νύχι;

 

ΣΦΥΡΙ; Φαντάζομαι όχι ,καρφώνεις σίγουρα τα καρφιά με το κούτελο για πιο φυσικό αποτέλεσμα...αφού σου εδωΚε κούτελο ο θεός γιατί να μη το χρησιμοποιήσεις;

 

:) :)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

σαν να πέρασε απ'τη μάχη του Στάλινγκραντ; :)

 

 

 

 

Χαχαχα!

 

😅

 

Έλα ρε, μήν τή κατηγοράς τη καψερή!...

 

Είναι vintage!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Δε με λες ΚΑΤΣΑΒΊΔΙ χρησιμοποιείς

 

ΣΦΥΡΙ;

:) :)

 

Απάντησα ήδη σ' αυτό στο "περί του τί θεωρείται εργαλείο και τί gadget" σχόλιό μου στο αμέσως προηγούμενο μήνυμά μου κουοτάροντας τον SpyrοsDelta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

2ον: βασίζεται στην υπόθεση ότι το φτηνό winder των 7€ (κι όχι το ακριβό κι ίσως μεγαλύτερης αντοχής) θα αντέξει την εβδομαδιαία καταπόνηση για πάνω από 6 μήνες, πολλώ δε μάλλον για 30 χρόνια...

Όπως έγραψα το πρώτο μου μανιβελάκι, το πήρα κάπου στα μέσα των 80's και το έχω ακόμα.

Dunlop ήταν ίδιο με αυτό, χωρίς την καλλιγραφική υπογραφή.

https://www.skroutz.gr/s/24780595/Dunlop-String-Winder-105RBK-Black.html?from=recommendations

 

3.5 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά έχει.

Ελπίζω να σου βγαίνουν στα μαθηματικά, και βάση της δική σου χρήσης κατω από 0.1 λεπτό.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

3.5 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά έχει.

 ΦιλωΟυς ισε καπιταλα.

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι συζηταμε. Εμενα το μανιβελακι μου το δωσε δωρεαν ο μαστορης που μου σεταρει τα οργανα...... ομως εχω πια κι αυτο το κλασσικο 3 σε 1. Που ειναι πολυ βολικο και δεν ειναι γκατζετακι......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου