Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 ΦιλωΟυς ισε καπιταλα.

:)

 

43 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

 

3.5 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά έχει.

Ελπίζω να σου βγαίνουν στα μαθηματικά, και βάση της δική σου χρήσης κατω από 0.1 λεπτό.

 

 

Όπως έγραψα στο ίδιο σχόλιό μου που κουοτάρεις, το 0.01 € είναι για 'μένα η συμβολική τιμή πραγματικής αξίας οποιουδήποτε περιττού αντικειμένου που κάνει ό,τι κι εγώ κι επαναλαμβάνω πως το επιχείρημά μου δεν είναι οικονομικό (αφού εκεί εστιάζουν τα σχόλιά σας) αλλά ιδεολογικό: το winder απλώς γυρίζει τα κλειδιά for crying out loud! Κάτι που μπορούμε να κάνουμε και μόνοι μας.

 

Και δεν πρόκειται μόνο για το winder: αλλά για κάθε απίθανο gadget που πλασάρεται ώς "απαραίτητο, χωρίς αυτό δεν ζείς, δεν θυμάμαι πώς ήταν η ζωή χωρίς αυτό"...

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

το winder απλώς γυρίζει τα κλειδιά  for crying out loud  επιτρεπει την εξαιρετικα ΓΡΗΓΟΡΗ αλλαγη χορδων εξοικονομώντας ΠΟΛΥΤΙΜΟ χρονο,ο οποιος ως γνωστον ΕΙΝΑΙ χρημα  ! Κάτι που ΔΕΝ  μπορούμε να κάνουμε και μόνοι μας. ειναι δε οπως ΟΛΑ τα εργαλεια ή gadget που εφηύρε ο ανθρωπος για να κανει τη ζωη του πιο ΕΥΚΟΛΗ... οπως το ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ (αντι για το ΜΟΥΛΑΡΙ) ,τι ηλεΧτρικο ρευμα (αντι για το λαδι φαλαινας) ,τα μαχαιροπηρουνα (αντι για τα...δΑΧτΥλα που μας εδωσε ο ΘΕΟΣ) και πολλα αλλα...

 

 

κορεκτεντ

😅

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια λίγο να το συμμαζέψουμε.

@BassicallyGuitarist ...bassicaly πρέπει να λάβεις υπόψη ότι αρκετοί από τους συνομιλούντες ειναι

α. επαγγελματίες

β. σοβαρότατοι χομπύστες ή κάποτε επαγγελματίες και τους έμεινε κουσούρι

γ. κάτοχοι πολλών κιθαρώνε και μπάσων

δ. συχνοί ..εναλλάκτες χορδώνε

 

επίσης το να αλλάξεις χορδές με τον τρόπο του τυλίγματος (εξαιρούνται κάτι locking ή ο άλλος ο τρόπος με τον κόμπο) θέλει πολλές στροφές και το αριστερό χέρι ...τον πίνει κανονικά.

αλλοι επίσης βιάζονται να τελειώσουν..(την αλλαγή λέμε).

 

Συνεπώς βγάλε εμένα έξω που είμαι γενικά αραιός στην αλλαγή, και αναβλητικός που τόσα χρόνια δεν πήγα να ψωνίσω.

Συνήθως αλλάζω χορδές με την μέθοδο κόμπο και δεν με πειράζει. Αλλά ένας από τους λόγους που δεν αλλάζω συχνά είναι το τύλιγμα που το βαριέμαι και η περίοδος στρωσίματος που μου τη σπάει περισσότερο από το κέρδος της λαμπρότητας του νέου ήχου. Γενικά ας το πούμε τις θέλω στρωμένες. Επίσης έχω μια τάση να έχω σε όλα τα όργανα φλατ χορδές, εκτός από μία κιθάρα και τις ακουστικές.

Το κόστος είναι μικρό για το εργαλείο. Απλά θέλει να το θυμηθεί όταν θα πας με click away στο μαγαζί διότι, να βάλεις παραγγελία στο ιντερνετ για κάτι που κάνει 5 ευρώ δε βάζεις. Και εγώ που πάω συχνά, σχεδόν κάθε μήνα για κάτι εντελώς ψιλολόϊ, επί χρόνια το ξεχνάω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimsonic είπε

θέλει πολλές στροφές και το αριστερό χέρι ...τον πίνει κανονικά.

 

Αν τον πίνει λέει...μου έχει συμβεί σε live με 3.000 άτομα από κάτω να αλλάξω χορδές (παραδοσιακά και για good luck αλλά και για τον καλύτερο δυνατό ήχο πάντα άλλαζα χορδές στα παρασκήνια πριν το live ώστε να είναι ολοφρεσκες) χωρίς μανιβελακι και το αριστερό μου χέρι ήταν νεκρό για καμμιά ώρα...είδα και έπαθα για να το συνεφερω οριακά λίγα λεπτά πριν ανέβω στη σκηνή...

 

Βασικά απορώ που το ΣΥΖΗΤΆΜΕ καν... προσωπικά δεν έχω συναντήσει τα τελευταία 30 χρόνια κιθαρίστα, είτε επαγγελματία , είτε ημιεπαγγελματια ,είτε ερασιτεχνη που να αλλάζει χορδές ΧΩΡΙΣ μανιβελακι ....ίσως τίποτα μαθητές γυμνασίου που παίζουν με ακουστική Πυξ Λαξ στη παραλία για τα κοριτσάκια να μην έχουν αλλά ως εκεί :)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι συζητάμε τώρα ...

Από την στιγμή που σχεδόν όλοι έχουμε πάνω από 3 - 4 κιθάρες ο καθένας, και συζητάμε να πάρουμε κι άλλες, ενώ δεν χρειαζόμαστε πολλές από αυτές στην πραγματικότητα.

Και οι κιθάρες κοστίζουν, δεν κάνουν 4 και 5 ευρώ ...

Άλλοι έχουν 4 - 5 ενισχυτές και ψάχνονται να πάρουν κι άλλους.

Αμ αυτά τα πετάλια?

Χαμός στο ίσιωμα.

Κι ας μην χρησιμοποιούν κάποια από αυτά.

Έχουμε πένες πολύ περισσότερες από όσες χρησιμοποιούμε (προσωπικά έχω δύο κουτάκια γεμάτα, αλλά παίζω αυστηρά με μια, αν την χάσω δεν μπορώ να παίξω).

Άλλοι έχουν 4 - 5 slide κι ας μην παίζουν καν με slide.

Θα κολλήσουμε σε μια παπαρίτσα που κάνει όσο 4 πένες, και μας διευκολύνει την ζωή?

 

Δεν βλέπω τον λόγο για αυτή την κουβέντα.

 

Ο παλικάρης που θεωρεί ότι δεν του χρειάζεται, με γειά του με χαρά του, καλά κάνει.

Ούτε εγώ το χρειάζομαι (ούτε θυμάμαι που το έχω βάλει) με την συχνότητα (σπανιότητα) που αλλάζω χορδές.

Αλλά το έχω, όπως έχω κιθάρες που δεν μου χρειάζονται (αλλά τις χρησιμοποιώ), όπως έχω πένες που δεν μου χρειάζονται (αλλά μου αρέσουν σαν αντικείμενα), κλπ.

 

Είναι από τα αντικείμενα μικρού κόστους και μεγάλης διάρκειας ζωής, οπότε δεν χρειάζεται και πολλή ανάλυση η αγορά του.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dimsonic είπε

bassicaly πρέπει να λάβεις υπόψη ότι αρκετοί από τους συνομιλούντες ειναι

α. επαγγελματίες

β. σοβαρότατοι χομπύστες ή κάποτε επαγγελματίες και τους έμεινε κουσούρι

γ. κάτοχοι πολλών κιθαρώνε και μπάσων

δ. συχνοί ..εναλλάκτες χορδώνε

 

 

Καταλαβαίνω τί λές.


Έχεις δίκιο.


Και, πράγματι, αυτό το σχόλιο ξεκαθαρίζει τη "διαφωνία" και εντοπίζει πολύ εύστοχα τη διαφορά αντιλήψεων.


Είχα καταλάβει ότι τα μέλη είναι ώς επί το πλείστον επαγγελματίες... Και μάλιστα καλοί, με παρελθόν και εμπειρία.


Όμως, δεν υπολόγιζα ότι μιλούσα με χομπίστες και συλλέκτες. Αυτή η κατηγορία υποθέτω πως έχει διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων και προτεραιοτήτων, ίσως διαφορετική από κάποιον μουσικό και καλλιτέχνη...

 

Κάτι που νομίζω περιγράφεται στο σχόλιο εδώ (η υπογράμμιση δική μου):

 

16 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Από την στιγμή που σχεδόν όλοι έχουμε πάνω από 3 - 4 κιθάρες ο καθένας, και συζητάμε να πάρουμε κι άλλες, ενώ δεν χρειαζόμαστε πολλές από αυτές στην πραγματικότητα.

Και οι κιθάρες κοστίζουν, δεν κάνουν 4 και 5 ευρώ ...

Άλλοι έχουν 4 - 5 ενισχυτές και ψάχνονται να πάρουν κι άλλους.

Αμ αυτά τα πετάλια?

Κι ας μην χρησιμοποιούν κάποια από αυτά.

Έχουμε πένες πολύ περισσότερες από όσες χρησιμοποιούμε

Άλλοι έχουν 4 - 5 slide κι ας μην παίζουν καν με slide.

Θα κολλήσουμε σε μια παπαρίτσα που κάνει όσο 4 πένες, και μας διευκολύνει την ζωή?

 

Αλλά το έχω, όπως έχω κιθάρες που δεν μου χρειάζονται (αλλά τις χρησιμοποιώ), όπως έχω πένες που δεν μου χρειάζονται (αλλά μου αρέσουν σαν αντικείμενα), κλπ.

 

 

 

...το οποίο σχόλιο συμπληρώνεται από τη φωτογραφία του @Superfunk που μάς έδειξε 5 κιθάρες telecaster ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιες (σε μαγνήτες, υλικά κατασκευής, κλπ). ΤΟΣΟ ίδιες που ο ήχος τους είναι ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ πανομοιότυπος. ΤΟΣΟ πανομοιότυπος, που το μόνο που κάνει τη μία κιθάρα να διαφέρει ακουστικά από την άλλη είναι άν έχει μία χορδή που έπαιξε για ΜΙΑ ώρα παραπάνω απ' το 10ωρο!


Ποιός μουσικός χρειάζεται 5 ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΕΣ κιθάρες;


Στο μουσικό μάλλον αρκεί μία κιθάρα για κάθε χρήση, ανάλογα με το είδος των μαγνητών, τη διάταξή τους, το πάχος της ταστιέρας, το σχήμα του σώματος, κλπ. Ίσως 3-4 διαφορετικές κιθάρες max, δεν ξέρω.


Αυτός που έχει 5 ακριβώς ίδιες κιθάρες είναι ένας συλλέκτης.


Αυτός ίσως είναι κι ο καλύτερος πελάτης για gadgetάκια, αφού, όπως σημειώνει ο @fusiongtr, "τόσες και τόσες κιθάρες αγοράζουμε, σε ένα winder θα κολλήσουμε;"


Νομίζω λοιπόν πως με το σχόλιό σας @dimsonic και @fusiongtr ξεκαθάρισαν τα πράγματα και συμπληρώθηκε η σκέψη και αντίληψή μου για διάφορα θέματα...


(Υ.Γ.:

Παρεμπιπτόντως @dimsonic, ΛΑΤΡΕΥΩ το σκέρτσο ("κιθαρώνε", "χορδώνε", κλπ) στο γραπτό σου λόγο! Κι εγώ έτσι μιλάω! 👍😃)

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε

Ποιός μουσικός χρειάζεται 5 ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΕΣ κιθάρες;

 

αΦτος 

 

image.png.c5736c295c040f2c37eb6cbef954dd23.png

 

 

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε

Στο μουσικό μάλλον αρκεί μία κιθάρα για κάθε χρήση, ανάλογα με το είδος των μαγνητών, τη διάταξή τους, το πάχος της ταστιέρας, το σχήμα του σώματος, κλπ. Ίσως 3-4 διαφορετικές κιθάρες max, δεν ξέρω.

 

Τρίχες.

Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΌΣ μουσικός δεν χρειάζεται καν κιθάρα.

ΣΤΟΜΑ δεν του εδωΚε ο θεός να σφυρΑει;

Γκατζετακια,ε γκατζετακια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε

 

Όμως, δεν υπολόγιζα ότι μιλούσα με χομπίστες και συλλέκτες. Αυτή η κατηγορία υποθέτω πως έχει διαφορετική αντίληψη των πραγμάτων και προτεραιοτήτων, ίσως διαφορετική από κάποιον μουσικό και καλλιτέχνη...

 

Δεν γνωριζω καποιον χομπιστα/συλλεκτη, που να μην ειναι πρωτιστως μουσικος και καλλιτεχνη, στο νοιζ.

 

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε

...το οποίο σχόλιο συμπληρώνεται από τη φωτογραφία του @Superfunk που μάς έδειξε 5 κιθάρες telecaster ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιες (σε μαγνήτες, υλικά κατασκευής, κλπ). ΤΟΣΟ ίδιες που ο ήχος τους είναι ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ πανομοιότυπος. ΤΟΣΟ πανομοιότυπος, που το μόνο που κάνει τη μία κιθάρα να διαφέρει ακουστικά από την άλλη είναι άν έχει μία χορδή που έπαιξε για ΜΙΑ ώρα παραπάνω απ' το 10ωρο!

 

Κι ομως, οι 5 tele και ακουγονται διαφορετικα, και διδουν αλλη αισθηση στο χερι. Εαν διαβαζες ενα παλαιοτερο συγκριτικο των, ειμαι σιγουρος οτι και εσυ θα ακουγεα διαφορες.

 

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε


Ποιός μουσικός χρειάζεται 5 ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΕΣ κιθάρες;

 

 

Ποτε μη λες ποτε. Υπαρχουν πολλα πρωτα ονοματα με αρκετες ιδιες κιθαρες.

 

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε


Αυτός που έχει 5 ακριβώς ίδιες κιθάρες είναι ένας συλλέκτης.

 

 

Οπως σου ειπα, δεν ισχυει. Μην εισαι απολυτος, διοτι προκαταβαλλεσαι απο ενα γεγονος και χανεις τη γενικη εικονα...

 

Να συμπληρωσω οτι μουσικος και καλλιτεχνης δε σημαινει, απαραιτητα, οτι βιοποριζεται απο τη μουσικη του ιδιοτητα/ικανοτητα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Κι ομως, οι 5 tele και ακουγονται διαφορετικα

Κι όμως όχι.

 

Η όλη ρητορική του @Superfunk στο νήμα ήταν πως είναι τοσο πολύ αφοσιωμένος και προσεκτικός στον ήχο των νέων χορδών, που τίς αλλάζει κάθε 8-10 ώρες.

 

Προτιμά όμως να "κάνει rotation τις κιθάρες", όπως χαρακτηριστικά έγραψε ποστάροντας τις 5 telecaster, αντί να "αλλάζει συνέχεια χορδές".

 

Άρα, αυτός που καταλαβαίνει διαφορά στον ήχο της χορδής μετά την 10η ώρα, θα αντιλαμβανόταν διαφορά στον ήχο από κιθάρα σε κιθάρα.

 

Επομένως, μ' εκείνο το ποστ του, καταλάβαμε ότι όλες οι παράμετροι (κιθάρες, μαγνήτες, χορδές, κλπ) είναι ολόιδιες κι απαράλλακτες και η μόνη διαφορά στον ήχο είναι όταν κάποια χορδή ξεπεράσει τη 10η ώρα.

 

Παράθεση

Δεν γνωριζω καποιον χομπιστα/συλλεκτη, που να μην ειναι πρωτιστως μουσικος και καλλιτεχνη, στο νοιζ.

 

Δεν αντιλέγω.

 

Εγώ αναφερόμουν σε καλλιτέχνες του νόιζ όταν έχουν την ιδιότητα του συλλέκτη.

 

Όποιος γράφει μουσική, είναι καλλιτέχνης.

 

Όποιος συλλέγει όργανα που δεν χρειάζεται, είναι συλλέκτης.

 

Παράθεση

Να συμπληρωσω οτι μουσικος και καλλιτεχνης δε σημαινει, απαραιτητα, οτι βιοποριζεται απο τη μουσικη του ιδιοτητα/ικανοτητα.

Σίγουρα.

 

Είναι μάλλον σίγουρο πως ο καλλιτέχνης δεν βγάζει φράγκο απ' τη μουσική. Είναι μουσικός επειδή είναι η φύση του, επειδή δεν μπορεί να μήν εκφράζεται καλλιτεχνικά, όχι επειδή πουλάει προϊόν.

 

Όπως σίγουρο είναι και το ότι ο συλλέκτης έχει ήδη πολλά χρήματα για ξόδεμα.

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

αΦτος 

 

image.png.c5736c295c040f2c37eb6cbef954dd23.png

 

Αυτός δεν έχει 100 κιθάρες επειδή τίς χρειάζεται, προφανώς.

 

Επομένως, δεν τίς έχει ώς καλλιτέχνης αλλά ώς συλλέκτης.

 

Και, με τόσα χρόνια επιτυχίας και πλούτου, τόν παίρνει να είναι συλλέκτης.

 

Επεξεργασμένο από BassicallyGuitarist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Και, με τόσα χρόνια επιτυχίας και πλούτου, τόν παίρνει να είναι συλλέκτης.

 

 

 

Και εμενα το ιδιο ισχυει.

21 λεπτά πριν, BassicallyGuitarist είπε

Επομένως, μ' εκείνο το ποστ του, καταλάβαμε ότι όλες οι παράμετροι (κιθάρες, μαγνήτες, χορδές, κλπ) είναι ολόιδιες κι απαράλλακτες και η μόνη διαφορά στον ήχο είναι όταν κάποια χορδή ξεπεράσει τη 10η ώρα.

 

 

Οι κιθαρες εχουν ολες φυσικα "ηχο tele".

ΥΠΑΡΧΟΥΝ φυσικα  διαφορες μεταξυ τους ,καποιες μικροτερες και καποιες μεγαλυτερες ΜΕΤΑΞΥ τους.

Δεν με εμποδιζει φυσικα να χρησιμοποιω οποιαδηποτε απο αυτες θελω με αξιοπρεπη αποτελεσματα σε αυτο που κανω.

Αν θες μπορω να σου αναλυσω επακριβως τις διαφορες αλλα νομιζω οτι θα βαρεθεις. 

Δεν ειναι ολες οι tele ή οι strat ή οι (βάλε οποιο τυπο κιθαρας θες) ΙΔΙΕΣ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου