Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωρε, να σου στειλω τις χορδες μου? Plug n' play. Κομμενες, ραμμενες και καργα δοκιμασμενες. Μη μπλεκεις με καινουργιες και αστρωτες.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, BillTrantos said:

Ήρθε η ώρα να σας εξομολογηθώ κάτι αρκετά ντροπιαστικό θα έλεγα. Μετά από τόσα χρόνια ενασχόλησης με την κιθάρα, δεν ξέρω να αλλάζω χορδές. Ακραίο έτσι;

 

Στο θέμα μας όμως. Στις λίγες (2-3) απόπειρες που έχω κάνει, είτε μου σπάνε οι χορδές, είτε δε μπορώ να τις δέσω σωστά πάνω στο tuner, είτε δε μπορώ να τις δέσω καθόλου.

 

Τα αποτέλεσμα είναι να μένω με τις ίδιες χορδές για μήνες και εν τέλει να σκάω 20ε για να μου τις αλλάξουν. Τώρα που είμαστε σε καραντίνα όμως δε μπορεί να γίνει ούτε αυτό. Οπότε θα ήθελα τα φώτα σας. Τι κάνω λάθος; Πώς μπορώ να μάθω, παρά την παραδοχή ότι είμαι εντελώς κουλός;

 

Έχω μια Tele με vintage tuners, ανάποδο truss rod και 3 saddle bridge. 

 

Η κατάσταση έφτασε σε απελπιστικά επίπεδα, η κιθάρα έχει χάσει Intonation και ξεκουρδίζει με 2-3 bends. Βοείθηα φύλλοι! 

 

βγες στην Ερμου με την Τελε, και γραψε σε μια πινακίδα, δεν θέλω ελεημοσύνη, απλά να μου αλλάξετε τις χορδές! όλο και κάποιος καλός σαμαρείτης θα βρεθεί!

ρε συ, σε έχω ακούσει και παίζεις παπαδες, οι χορδές ειναι θεμελιώδες ένστικτο του κάθε κιθαρίστα, γεννιέσαι με αυτο.. πάρε τπτ φθηνες απο LIDL π.χ. (παραδειγμα) , π.χ. μια ΣΟΛ που δεν σπάει με τπτ, και κάνε ΠΟΛΛΕΣ προσπάθειες μέχρι να μάθεις να την τοποθετείς σωστα.

Που να είχες καμια Ibanez με Edze Zero ρε φίλε... πω πω εκεί να δεις την ήτα....

Και επειδη θεωρώ οτι η αλλαγη χορδων σε σχέση με το δικό σου επίπεδο (εγω το αποκαλω shred) ειναι ψιλικά, άντε βάλε τις χορδες!

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ελα ρε Μπιλ!! Ειναι ευκολο!

Ειδικα στην v52, εχω αλλαξει 5 φορες μαγνητες χωρις να αλλαξω χορδες. Τις αφαιρω απο τα tuners και τις ξαναβαζω. ΔΕΝ ξεκουρδιζει.

 

Τις βαζεις μεσα στην τρυπα του tuner, και διδεις μια ή δυο στροφες. Εαν το 2ο τυλιγμα "καβαλησει" το πρωτο (οπως στην D), εισαι σε locking επιπεδα...

 

Δεν εχει καποια ιδιαιτεροτητα με τα vintage saddles.

 

Screenshot_20201127-143542_Gallery.thumb.jpg.a936e7f3c2999fb1c74ef2cb55652518.jpg

 

 

 

 

 

Μην το κανεις αυτο ρε συ...καταστρεφεις ολη την γωνια ΠΙΣΩ απο το nut που χρειαζεται να εχεις για καθαρη νοτα.

Στην Ε (wound)  ισως να μπορεις οπως και στις χορδες που εχουν string tree ,οχι ομως στις αλλες .

 

Τα vintage sloted/safety tuners ειναι ΣΑΦΩΣ η ΚΑΛΥΤΕΡΗ σχεδιαση tuner ever & 

δεν χρειαζεται να κανεις οποιαδηποτε "μαγκια"...

Βανεις την χορδη και την τυλιγεις ΣΩΣΤΑ (χωρις overlap) μερικες φορες και καθαρισες.

Σε 5 λεπτα εχεις καθαρισει from start to finish.

 

Επισης ΠΡΟΣΟΧΗ σε οσους χρησιμοποιουν flatwound ή roundCORE χορδες (π.χ.GHS boomers) να ΜΗΝ κοβουν τις χορδες πριν κανουν ενα ΤΣΑΚΙΣΜΑ γιατι υπαρχει κινδυνος καταστροφης των wound χορδων ,στις hexCore χορδες (π.χ. Ernie Ball,D Addario και στην συντριπτικη πλειοψηφια των roundwound χορδων δεν υπαρχει προβλημα)

 

Το ΤΣΑΚΙΣΜΑ (1-2 ποντων βοηθα και στο να μενει πιο σταθερη η χορδη μεσα στο slot οταν την τοποθετουμε.

 

@BillTrantos  μπορεις να βαλεις και ενα σπιρτοξυλο που θα κραταει τη χορδη σταθερη μεσα στο slot μεχρι να ξεψαρωσεις...επισης οσο ΤΥΛΙΓΕΙΣ κρατας πανω στο κΣυλο του headstock με τον ΔΕΙΚΤΗ την χορδη που ΜΕΝΕΙ να τυλιχτει οσο τυλιγεις την υπολοιπη ωστε να μην πεταγεται εξω αλλα και να μην εχεις overlap αλλα even down winding.  

Επισης την ΧΩΝΕΙΣ ΟΛΗ ΜΕΣΑ ,την χορδη στην τρυπα,να πιασει ΠΑΤΟ 😅..Ο ΑΝΤΙΧΕΙΡΑΣ σου δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ δουλεια στην ολη διεργασια. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Superfunk said:

Μην το κανεις αυτο ρε συ...καταστρεφεις ολη την γωνια ΠΙΣΩ απο το nut που χρειαζεται να εχεις για καθαρη νοτα.

 

Ετσι να το κανω, δλδ?

 

Screenshot_20201127-150749_Gallery.thumb.jpg.44116b99d78dc7719b7254b1dddf8d21.jpg

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ετσι να το κανω, δλδ?

 

Ετσι  ,nice,tight and beautiFimus 🙂

 

16064826204508813391598697756734.jpg

20201127_151209.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ετσι  ,nice,tight and beautiFimus 🙂

 

16064826204508813391598697756734.jpg

20201127_151209.jpg

 

Κάποιος υπερβάλει λίγο με τη μανιβέλα.

 

Τα overlaps δεν είναι καλό πράμα. Πολύ καλό πράμα αντιθέτως, όπως αναφέρει ο SF, είναι τα πάρα πολλά winds στη G και κάπως λιγοτερα στη D. Αν δεν έχουν string tree.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Τα vintage sloted/safety tuners ειναι ΣΑΦΩΣ η ΚΑΛΥΤΕΡΗ σχεδιαση tuner ever & 

δεν χρειαζεται να κανεις οποιαδηποτε "μαγκια"...

Βανεις την χορδη και την τυλιγεις ΣΩΣΤΑ (χωρις overlap) μερικες φορες και καθαρισες.

Σε 5 λεπτα εχεις καθαρισει from start to finish

Έτσι ακριβώς όπως τα λες master. Πραγματικά απορώ για τον λόγο ύπαρξης όλων των άλλων, διαφορετικής σχεδίασης tuners, πέρα από κάποια παραδοσιακά όργανα λόγω συγκεκριμένης σχεδίασης headstock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Κάποιος υπερβάλει λίγο με τη μανιβέλα.

 

 

ειναι vintage η κιθαρα...25 χρονια αλλαγες καθε 8-10 ωρες παιξιματος αφηνουν σημαδια..... και για χρονια χρησιμοποιουσα ενα αθλιο ΜΑΥΡΟ string winder που...ξεβαφε (η μαυριλα ΦΕΥΓΕΙ αλλα μου ΑΡΕΣΕΙ 😅 οποτε την αφηνω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Superfunk said:

 

 

ειναι vintage η κιθαρα...25 χρονια αλλαγες καθε 8-10 ωρες παιξιματος αφηνουν σημαδια..... και για χρονια χρησιμοποιουσα ενα αθλιο ΜΑΥΡΟ string winder που...ξεβαφε (η μαυριλα ΦΕΥΓΕΙ αλλα μου ΑΡΕΣΕΙ 😅 οποτε την αφηνω)

 

σε 20 χρόνια δεν θα έχεις headstock

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

σε 20 χρόνια δεν θα έχεις headstock

 

 

Μπα...πηρα καινουργιο διαφανες string winder...αΦτο δεν ξεβαφει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου