Προς το περιεχόμενο

Τιμές εξοπλισμού


iguana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήθελα πολύ φιλικά και χωρίς να στοχοποιώ κανέναν, να σχολιάσω την κατάσταση των τιμών από κάποιους. Ιδιαίτερα σε κάποια γνωστά συνθ, και επειδή έχω πουλήσει και αγοράσει πολλά ονλάιν, οι τιμές είναι εξωπραγματικές για το νοιζ. Επειδή βλέπετε κάτι σε μια τιμή στο ΕΒΑΥ, δεν σημαίνει ότι κάνει τόσο ούτε ότι κάποιος θα πληρώσει ποτέ τόσο, πιθανότατα θα ρίξει την τιμή αρκετές φορές για να το πουλήσει, ή θα δεχτεί μια πολύ χαμηλότερη προσφορά. Επίσης, σε αυτά τα σαιτ πλέον το μίνιμουμ που κρατάει η πλατφόρμα και το PAYPAL είναι δέκα τοις εκατό, οπότε υπολογίστε και αυτό. Βλέπω κάτι αγγελίες που είναι δυο χρόνια εδω μέσα και δεν έχουν σκεφτεί να ρίξουν την τιμή ούτε 50 ευρώ. Τέλος, δεν πάω να το παίξω έξυπνος, αλλά με αυτόν τον τρόπο κάθονται όργανα και δεν χρησιμοποιούντε ποτέ, αντί να πάνε σε κάποιον που τα θέλει και θα τα ξιοποιήσει, και μετά αναρωτιόμαστε για την Ελληνική σκηνή, γιατί κάνεις δεν την παίρνει σοβαρά και γιατί δεν υπάρχουν ευκαιρίες για τους μουσικούς. Επίσης απ´την εμπειρία μου, αν πουλάς κάτι επειδή έχεις ανάφκη από λεφτά είναι προτιμότερο να πάρεις 10-15% λιγότερα απ όσα θα θελες άμεσα, απ το να περιμένεις 3 μήνες για 100 ευρώ παραπάνω πχ. Δηλαδή μου φαίνεται πολύ παράλογο κάποιος να καίγεται για λεφτά και να μην πουλάει κάτι άμεσα 100 ευρώ λιγότερα και περιμένει 1,2,3 μήνες. Αυτά, δεν περιμένω κάποια απάντηση, αν και η συζήτηση εννοείται είναι ευπρόσδεκτη, ούτε το λέω γιατί θέλω να αγοράσω κάτι αμέσα 🙂

Επεξεργασμένο από iguana
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αναλογως ποιος καιγεται περισσοτερο. Αν καιγεται ο αγοραστης για καποιο οργανο θα το πληρωσει, αν καιγεται ο πωλητης για χρηματα αμεσα θα κανει σκοντο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχει ξανασυζητηθεί πολλες φορές. Ναι πολλοί θεωρούν ότι έχουν στην κατοχή τους ανεκτίμητο περιουσιακό στοιχείο και θα πληγώσει το ιδιοκτησιακο τους στάτους αν δεν πουλήσουν στην τιμή που (θεωρούν ότι) αξιζει. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει. Μας λείπει αυτό το "let go". Δεν σου κανει; Δωστο σε κάποιον άλλο. Στρεβλώνουμε, διογκώνουμε και τελματώνουμε μια αγορά που θα μπορουσε να ειναι πιο ζωντανή.

 

Ειδικά σε εξοπλισμό που αφορά ηλεκτρονικα, ε, όχι sorry. Έβγαλα αγγελια μια πεταλιέρα Line 6 pod hd500. Εξοπλισμός 8ετίας. Την έπαιξα, την ξεζούμισα. Στο νετ είδα τιμές 200-300€. No thanks, την κοστολόγησα οσο θα ήθελα να την αγορασω από κάποιον. 150€. Σε 4 ώρες πουλήθηκε. 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 6

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50% κάτω από την τιμή του καινούργιου ή του αντίστοιχου καινούργιου για κιθάρες,μπάσα,ντραμς κτλ.

Για ντιΓκιταλ όργανα (πεταλιερες, Σύνθια, κάρτες ήχου κτλ) ξεπερασμένης τεχνολογίας  80% κάτω.

Αλλιώς ούτε την αγγελία δεν ανοίγω.

 

Εξαιρούνται βέβαια vintage όργανα αξίας αλλά η συντριπτική πλειοψηφία που έχω δει στις αγγελίες στην Ελλάδα έχουν τόσες μετατροπές που δεν άξιζει να ασχοληθεί κάποιος και οι ιδιοκτήτες τους έχουν λίγο.... distorted view της πραγματικής αξίας τους... οπότε και πάλι δεν ασχολούμαι...

Αν είχα από ένα ευρώ για κάθε striped vintage Strat στις αγγελίες του Noiz που παρουσιάζεται ως "100% original" θα ημΑνε ο Μπιλ ο Γκειτσ ο εμβολιαστης 🙂

 

Τα αντίστοιχα φυσικά κάνω όταν πουλάω.

Έβλεπα κάτι αρχαίες κάρτες FireWire 100 ευρώ η μία ....εγώ πούλησα ΔΥΟ για 50 ευρώ και φυσικά έφυγαν την ίδια μέρα...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

 Δεν σου κανει; Δωστο σε κάποιον άλλο. Στρεβλώνουμε, διογκώνουμε και τελματώνουμε μια αγορά που θα μπορουσε να ειναι πιο ζωντανή.

 

 

όποτε το εφάρμοσα μπήκαν λεφτά στην τσέπη μου.

Αλλιώς κάθομαι και κλωσσάω αγγελίες για μήνες.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, iguana είπε

Βλέπω κάτι αγγελίες που είναι δυο χρόνια εδω μέσα και δεν έχουν σκεφτεί να ρίξουν την τιμή ούτε 50 ευρώ

καλά είσαι ακόμη... εγώ ξέρω αγγελίες απο το 2010 που είναι ενεργές τιμή δεν πέφτει σεντ και το όργανο εκεί απούλητο....😅😂😆

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, stavros_d80 said:

καλά είσαι ακόμη... εγώ ξέρω αγγελίες απο το 2010 που είναι ενεργές τιμή δεν πέφτει σεντ και το όργανο εκεί απούλητο....😅😂😆

 

Αν το νοικιάζανε με τον μήνα ασούμε, θα τα είχανε πιάσει τα λ7 τους.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί που δεν θέλουν στην πραγματικότητα να πουλήσουν τον εξοπλισμό τους. Τον βάζουν σε αγγελία στην τιμή που τους υπαγορεύει το συναίσθημά τους και όχι η λογική.

Προσωπικά σπάνια πουλάω τα όργανα που αγάπησα και συνήθως τα πουλάω ή τα χαρίζω σε φίλους που τα χρειάζονται.

Το αποτέλεσμα είναι να κρατάω έναν σκασμό πράγματα που δεν θα ξαναπαίξω αφού κανείς γνωστός δεν ενδιαφέρεται.

Και όλο αυτό είναι απλά φετιχισμός το ξέρω.

Αυτό που είπε ο op και έχει πολύ δίκιο είναι "κάθονται όργανα και δεν χρησιμοποιούνται ποτέ, αντί να πάνε σε κάποιον που τα θέλει και θα τα αξιοποιήσει".

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να βρίσκαμε έναν τρόπο κάποιος εξοπλισμός να έφτανε στα χέρια ανθρώπων που θα τον χρησιμοποιούσαν και που πραγματικά δεν έχουν άλλον τρόπο να ξεκινήσουν. Ακόμα και με κάποια μορφή δανεισμού. Αλλά ξέρω ότι είναι σχεδόν αδύνατο να αποφύγει κανείς τους κομπιναδόρους που καραδοκούν.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, panorios είπε

Πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί που δεν θέλουν στην πραγματικότητα να πουλήσουν τον εξοπλισμό τους. Τον βάζουν σε αγγελία στην τιμή που τους υπαγορεύει το συναίσθημά τους και όχι η λογική.

Προσωπικά σπάνια πουλάω τα όργανα που αγάπησα και συνήθως τα πουλάω ή τα χαρίζω σε φίλους που τα χρειάζονται.

Το αποτέλεσμα είναι να κρατάω έναν σκασμό πράγματα που δεν θα ξαναπαίξω αφού κανείς γνωστός δεν ενδιαφέρεται.

Και όλο αυτό είναι απλά φετιχισμός το ξέρω.

Αυτό που είπε ο op και έχει πολύ δίκιο είναι "κάθονται όργανα και δεν χρησιμοποιούνται ποτέ, αντί να πάνε σε κάποιον που τα θέλει και θα τα αξιοποιήσει".

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να βρίσκαμε έναν τρόπο κάποιος εξοπλισμός να έφτανε στα χέρια ανθρώπων που θα τον χρησιμοποιούσαν και που πραγματικά δεν έχουν άλλον τρόπο να ξεκινήσουν. Ακόμα και με κάποια μορφή δανεισμού. Αλλά ξέρω ότι είναι σχεδόν αδύνατο να αποφύγει κανείς τους κομπιναδόρους που καραδοκούν.

 

 

 

Όντως δεν είναι πολύ εύκολο, αλλά είναι καλή ιδέα και κάτι που γίνεται στο εξωτερικό σε κάποιες χώρες που έχω συναντήση. Κυρίως από χώρους και στούντιο, όχι ιδιώτες βέβαια. Αλλα χαίρομαι πολύ που το βλέπουν και άλλοι αυτό, γιατί νόμιζα ότι είμαι ο περίεργος που τα παρατηρώ αυτά και με στεναχωρούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Αρχικά αγοράζεις όσο χαμηλοτερα μπορεις.

2) Αν εχεις σκοπο την μελλοντικη πώληση το προσεχεις πρακτικα και αισθητικά.

3) Οταν φτάσει η ωρα πώλησης το δίνεις 10% πιο κάτω τουλαχιστον απο την τρεχουσα (σε μεσο ορο ) κρατώντας αλλο ενα 10% τουλαχιστον για το παζαρι που δεν γλιτώνεις.

Σπάνια θα σου μεινει ετσι.

Απο ολα τα παραπάνω με βοήθησε πιο πολυ τι τιμη πετυχα αρχικα οταν το πηρα. 

 

Επεξεργασμένο από loucas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου