Προς το περιεχόμενο

«Σκοτώνεις τον Πικάσο για να ζήσει η κυρα-Μαρία;»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, otto## είπε

Tsokli

Εν τω μεταξύ την κόρη του την ήξερα... αυτόν δεν είχα ποτέ ακουστά... ίσως με μια εξαίρεση τα καρπούζια

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, otto## είπε

 

Πόσες θερμίδες να έκαψε, άραγεsh..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, cigaret13 said:

Εν τω μεταξύ την κόρη του την ήξερα...

κι εσύ ΠΑΣΟΚ ειδωλο;  

 

14 minutes ago, mustafank said:

 

Πόσες θερμίδες να έκαψε, άραγεsh..???

φλάντζα κεφαλής έκαψε

Επεξεργασμένο από otto##
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Άγιος είπε

Κυνικά λοιπόν παρατηρώ ότι ο άνθρωπος αυτός έχει καλογεράσει υπερβολικά, προκλητικά θα έλεγα, προφανώς δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του, δεν έχει βρεθεί ποτέ σε τέλμα, έχει καταφέρει να περάσει μια ολόκληρη ζωή με σάλια,

 

 

Με ενα προχειρο γουγλη βλεπω οτι καποια απο αυτα που λες δεν ισχυουν

 

https://el.wikipedia.org/wiki/Κώστας_Τσόκλης

 

https://www.galerielefakis.com/ellines-zwgrafoi/ελαιογραφιες-ελληνες-ζωγραφοι/tsoklis-kostas-erga

 

edit: ενταξει λιγο  εναν τυπικο κρατικοδιαιτο ΠΑΣΟΚ "καλλιτεχνη" βλεπω και εγω αλλα ΚΑΠΩΣ πρεπει να δουλεψε για να βγουν ολα αυτα τα "εργα" 😄 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ότι και να λέμε (ή μάλλον ότι και να είπε) δεν μειώνει το έργο του ή την αναγνωρισμένη αξία του σαν εικαστικού.

Είναι λάθος να κρίνουμε κάτι που δεν έχουμε ασχοληθεί να μάθουμε και του δίνει και ένα λόγο να δικαιωθεί μιας και μίλησε ήδη για κυρα Μαρίες. Van Morisson, Clapton δεν είπαν λιγότερα. Και που'σαι ακόμα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγω δεν διαφωνώ και με την ουσία αυτου που είπε.

Δεν σημαίνει ότι στο υποθετικό σενάριο που θα έπρεπε να επιλέξουμε ποιός θα ζήσει  ότι θα είχε  πρόκριμα απλά το νεαρότερο της ηλικίας....Αυτό νομίζω είπε, και όπως είπα, δεν διαφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Superfunk said:

 

 

Με ενα προχειρο γουγλη βλεπω οτι καποια απο αυτα που λες δεν ισχυουν

 

https://el.wikipedia.org/wiki/Κώστας_Τσόκλης

 

https://www.galerielefakis.com/ellines-zwgrafoi/ελαιογραφιες-ελληνες-ζωγραφοι/tsoklis-kostas-erga

 

edit: ενταξει λιγο  εναν τυπικο κρατικοδιαιτο ΠΑΣΟΚ "καλλιτεχνη" βλεπω και εγω αλλα ΚΑΠΩΣ πρεπει να δουλεψε για να βγουν ολα αυτα τα "εργα" 😄 

 

Δε βλέπω κάτι που να παραπέμπει σε κρατικοδίαιτο πασόκο. Το μόνο που μου χτύπησε το καμπανάκι ΠΑΣΟΚ 🙂 ηταν το σημείο στη συνέντευξη που παρέθεσα πιο πάνω που λεει ότι δεν έχει πληρώσει ποτέ του τπτ στο κράτος αλλα αυτό του δίνει σύνταξει τιμητική. 

 

Το έργο του είναι όντως αναγνωρισμένο και συμφωνώ με τον γιάννη

1 hour ago, yameth said:

Ότι και να λέμε (ή μάλλον ότι και να είπε) δεν μειώνει το έργο του ή την αναγνωρισμένη αξία του σαν εικαστικού.

 

47 minutes ago, LK said:

Εγω δεν διαφωνώ και με την ουσία αυτου που είπε.

Δεν σημαίνει ότι στο υποθετικό σενάριο που θα έπρεπε να επιλέξουμε ποιός θα ζήσει  ότι θα είχε  πρόκριμα απλά το νεαρότερο της ηλικίας....Αυτό νομίζω είπε, και όπως είπα, δεν διαφωνώ.

 

Η ουσία Λάκη ήταν ότι "αυτός είναι και κανένας άλλος". Δεν είναι τυχαίο το παράδειγμα με τον "γέρο".

 

Γενικά έχει δώσε άπειρες συνεντεύξεις και έχει γράψει και πάρα πολλά. Κατά τη γνώμη μου όταν λες πολλά, αν δεν είσαι πραγματικά λόγιος με βαθειά πνευματική διαύγεια, τότε θα λες και πολλές μπαρούφες. Ο Tsoklis δεν εινα εξαίρεση. Λεει πολλά, χάνει τον ειρμό, πετάει κάτι ακατάλυπτα τύπου "τέχνη" και λέει και πολλές μπαρούφες. Είναι το ίδιο με τον να ζητάς απο τον Παπαδιαμάντη να αρχίσει να ζωγραφίζει κάθε μέρα. Βλακείες θα έφτιαχνε το πιο πιθανό. 

 

Γενικά η έπαρση ειναι κακό πράγμα, αλλά συχνά ίδιον των πετυχημένων ανθρώπων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 minutes ago, otto## said:


 

Η ουσία Λάκη ήταν ότι "αυτός είναι και κανένας άλλος". Δεν είναι τυχαίο το παράδειγμα με τον "γέρο".

 

 

Δεν κρίνω αν το είπε ορμώμενος από την ηλικία του.

Μπορεί.

Κρίνω αυτό που είπε, ανεξάρτητα από τα παραγωγικά αίτια της βούλησής του ή την αξία ή όχι του όποιου έργου του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, LK said:

Αυτό νομίζω είπε ...

 

Έχω διαφορετική άποψη.

Δεν είπε να μην είναι αποκλειστικό κριτήριο η νεότητα.

Ίσα ίσα που χρησιμοποίησε την νεότητα, με έναν τρόπο "δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον και προτιμώ έναν μεγαλύτερο που ξέρω τι ψάρια πιάνει", δηλαδή επειδή δεν ξέρει τι θα γίνει στο μέλλον ένας νέος, τον καταδικάζει, ακριβώς λόγω αβεβαιότητας.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου