Προς το περιεχόμενο

Κάθε πότε πρέπει ν’ αλλάζουμε πετάλια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, Spyros Delta said:

Ναι μωρε, παραδίπλα ειναι

η Ab είναι δίπλα, η Α παραδίπλα κοκ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

ή με το αυτι.

 

 

πες του να παρει ενα ΠΕΤΑΛΙ.

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Tamtam είπε


"Δεν μπορείς να ξαχωρίσεις με το αυτί τη λα από τη ρε", αλλά σχολιάζεις (κι εγώ αφελώς, ασχολούμαι απαντώντας σου) ότι όλα τα drive και τα μεγαφωνα, σου ακούγονται το ίδιο;
τεσπα, καταλαβα

 

Νομιζω οτι καθενας μπορει να σχολιαζει  ασχετο αν ειναι ειδικος η οχι σε κατι (πχ φανταζομαι και συ σχολιαζεις την πολιτικη και το ποδοσφαιρο χωρις να εισαι ειδικος επι του θεματος)

Απο την αλλη παλι αν ειναι "εγκλημα" που δεν μπορω να ξεχωρισω τις νοτες η να ακουσω τις διαφορες στα μεφαφωνα/λαμπες κλπ (γιατι μονο αυτο ειπα και τιποτα αλλο μιλωντας παντα προσωπικα για μενα κι οχι αν πραγματι υπαρχουν διαφορες) προτεινω στον Admin να με αποβαλει απο το forum

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, qesh είπε

προτεινω στον Admin να με αποβαλει απο το forum

Θεωρώ πως δεν είναι σωστό και ούτε αυτό είναι ο σκοπός.

Όλοι, σχετικοί και άσχετοι, μαθαίνουμε από τις μεταξύ μας συζητήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Γιαυτο οσοι δεν καλ'ακουν γινονται μπασισται?


(κακό) ανέκδοτο που άκουσα σε κύκλο μουσικών της κλασικής μουσικής:
Είναι δυο κοντραμπασίστες σε μια ορχήστρα και μαλώνουν. Μπαίνει στην πρόβα ο μαέστρος και ζητά να ηρεμήσουν τα πνεύματα.
-Μα μου ξεκούρδισε μια χορδή , λέει ο πρώτος.

-Και γι' αυτό μαλώνετε; Σιγά το πράγμα! Γιατί δεν την ξανακουρδίζεις; ρωτάει ο μαέστρος.
-Δεν μου λέει ποια είναι...

Είναι αστείο φυσικά - προσωπικά έχει τύχει να παίξω με θαυμαστούς μπασίστες που κάποιοι έπαιζαν κιθάρα καλύτερα από μένα, ανάμεσα σε όλα τα άλλα...

 

6 ώρες πριν, qesh είπε

 

Νομιζω οτι καθενας μπορει να σχολιαζει  ασχετο αν ειναι ειδικος η οχι σε κατι (πχ φανταζομαι και συ σχολιαζεις την πολιτικη και το ποδοσφαιρο χωρις να εισαι ειδικος επι του θεματος)

Απο την αλλη παλι αν ειναι "εγκλημα" που δεν μπορω να ξεχωρισω τις νοτες η να ακουσω τις διαφορες στα μεφαφωνα/λαμπες κλπ (γιατι μονο αυτο ειπα και τιποτα αλλο μιλωντας παντα προσωπικα για μενα κι οχι αν πραγματι υπαρχουν διαφορες) προτεινω στον Admin να με αποβαλει απο το forum


Μη με παρεξηγείς, αλλά μη γίνεσαι και ντραμα κινγκ.
Δεν έχουμε να πείσουμε για κάτι τους άλλους - αν ίσχυε αυτό, εσύ θα έπρεπε να πείσεις κάμποσα εκατομμύρια μουσικούς στον κόσμο ότι όλα τα fuzz ακούγονται το ίδιο ας πούμε κι ότι μπορούν να έρθουν με λίγο tweaking.
Εγώ πάλι, δεν θα έπαιζα ποτέ σε γκρουπ με άνθρωπο που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τη Λα από τη Ρε (ακόμη κι εγώ που δεν ξέρω να διαβάζω μουσική, μπορώ να τις ξεχωρίζω, αν λέει κάτι αυτό) , και σίγουρα όμως, κανείς δεν πρέπει να βγαίνει από ένα φόρουμ επειδή δεν ξεχωρίζει τη Λα από τη Ρε!


Το τελευταίο μου γκάτζετ, που το ακριβοπλήρωσα για να ακούω σωστά όταν δεν παίζω με στέρεο έξοδο απ' τα πετάλια σε δυο ενισχυτές:
 

67965291_23923.jpg

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tamtam είπε



 


Μη με παρεξηγείς, αλλά μη γίνεσαι και ντραμα κινγκ.
 
Εγώ πάλι, δεν θα έπαιζα ποτέ σε γκρουπ με άνθρωπο που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τη Λα από τη Ρε (ακόμη κι εγώ που δεν ξέρω να διαβάζω μουσική, μπορώ να τις ξεχωρίζω, αν λέει κάτι αυτό) , και σίγουρα όμως, κανείς δεν πρέπει να βγαίνει από ένα φόρουμ επειδή δεν ξεχωρίζει τη Λα από τη Ρε!
 

 

 

Δεν παρεξηγω κανεναν, θα πω για πολλοστη φορα οτι απλα ειπα την γνωμη μου

Τωρα το οτι δεν θα επαιζες ποτέ σε γκρουπ με άνθρωπο που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τη Λα από τη Ρε ειναι δικαιωμα σου, και ειναι σεβαστο, οπως κι εγω ας πουμε δεν θα επαιζα ποτέ σε γκρουπ με άνθρωπο που δεν μπορεί να διαβασει, ο καθενας εχει τα στανταρτ του.

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, qesh said:

 

Δεν παρεξηγω κανεναν, θα πω για πολλοστη φορα οτι απλα ειπα την γνωμη μου

Τωρα το οτι δεν θα επαιζες ποτέ σε γκρουπ με άνθρωπο που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τη Λα από τη Ρε ειναι δικαιωμα σου, και ειναι σεβαστο, οπως κι εγω ας πουμε δεν θα επαιζα ποτέ σε γκρουπ με άνθρωπο που δεν μπορεί να διαβασει, ο καθενας εχει τα στανταρτ του.

 

θα (ξανα)γίνω κουραστικός αλλά δεν είπατε λα από ρε, είπατε: Am Bb.

 

αυτό το βρίσκουν και κουφά σκαθάρια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, qesh είπε

 

Δεν παρεξηγω κανεναν, θα πω για πολλοστη φορα οτι απλα ειπα την γνωμη μου

Τωρα το οτι δεν θα επαιζες ποτέ σε γκρουπ με άνθρωπο που δεν μπορεί να ξεχωρίσει τη Λα από τη Ρε ειναι δικαιωμα σου, και ειναι σεβαστο, οπως κι εγω ας πουμε δεν θα επαιζα ποτέ σε γκρουπ με άνθρωπο που δεν μπορεί να διαβασει, ο καθενας εχει τα στανταρτ του.


Σεβαστό και κατανοητο: όταν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις δυο νότες με το που τις ακούς, θα πρέπει να μπορείς να τις διακρίνεις κάπως αλλιώς.

 

Στις 8/12/2020 στις 8:15 ΠΜ, qesh είπε

Γιατι ηταν ασχετο?αφου δεν μπορω να ξεχωρισω με το αυτι την λα απο την ρε ουτε να κουρδισω την κιθαρα χωρις την βιηθεια της τεχνολογιας, θα ακουσω διαφορα στα μεγαφωνα?


Dimsonic , Λα και Ρε ήταν.
 
 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/7/2020 at 12:59 PM, qesh said:

 

 

Δεν αμφιβαλλω αλλα για να ακουσει καποιος ολα αυτα δεν πρεπει πρωτα να μαθει να ξεχωριζει το Am απο το Bb?

 

 

σίγουρα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Αφου διαβασα τα παντα, καθυστερημενα, ας αναφερω κι εγω on topic. 

 

Οταν επαιζα live '99-'13 ανανεωνα καθε μηνα σχεδον. Boss ce5, digitech metal master/digidelay, tech21 gt2/xxl/doubledrive, jam waterfall/dynassor, telegun msd, ernie ball vol, κλπ κλπ.

 

Μετα βαρεθηκα και το γυρισα σε gnx1, boss me50/70, rp1000 με rockman chorus / sustainor στη λουπα της. 

 

Ο καιρος περασε...τα μαγαζια σταματησαν η μπαντα διαλυθηκε, το γυρισα στα πληκτρα, βγαζοντας μεροκαματο.

Πουληθηκαν τα παντα. 

 

Εχω κρατησει μονο μια boss me8, rockman dist gen για ψυχολογικους λογους "δεσιματος"

 

Προσφατα επεσε στα χερια μου ενα vox stomplab 1g στο οποιο εχω φτιαξει 4 ηχους για ξεσκουριασμα με ακουστικα. 

 

Θελω σε λιγες μερες λογω γενεθλιων να μου κανω δωρο ενα rat να μπει μπροστα της. Ισως μετα και ενα sd1 και εκλεισα.

Να χω αυτα τα δυο classic πεταλακια και mod/dly/rev απο την stomplab. 

 

Να ανοιξω λιγο τον boogie να καει η σκονη που εχουν πιασει οι λαμπες.

 

Υ.γ. Για την ιστορια ο μονος σοβαρος εξοπλισμος που εχω ειναι μια strat plus '97 με ενα σετ tonerider classic blues και ενα mesa mark iii combo. Αυτα δεν πωλουνται ποτε... Αγαπες...

Επεξεργασμένο από spimav_z
  • Like 1

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου