Προς το περιεχόμενο

Κάθε πότε πρέπει ν’ αλλάζουμε πετάλια;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλάζω πετάλια πολύ συχνά. Υπάρχουν και κάποια που τα έχω πουλήσει και ξαναγοράσει μετά. Και ξαναπουλήσει. Μακάρι να μπορούσα να κάνω τους συνδυασμούς που θέλω χωρίς να σκέφτομαι πόσο καιρό θα μου κρατήσουν πριν χρειαστώ κάτι άλλο.
Αν ήμουν συλλέκτης θα τα κρατούσα, αλλά δεν το κάνω. Νομίζω ότι απλά εχω βρει έναν τρόπο να σκοτώνω το χρόνο μου και να ενημερώνομαι. Χόμπι το λένε. 🙂
Η πλάκα είναι ότι δεν έχω τεράστιο chain, μόνο 5-6 εφέ (pedaltrain mini),  και συνήθως είναι πολύ βασικά αυτά που χρειάζομαι. Δεν συμπαθώ το modulation, με εξαίρση το τρέμολο, και το phase/ (το wah του τεμπέλη - έτσι το χρησιμοποιώ).
Eκτός από το μίνι πενταλτρεην, έχω και ένα pedaltrain junior (για "μεγάλο") το οποίο το φορτώνω με τα πετάλια του μινι συν κάποια έξτρα όταν έχω ηχογράφηση.
Μέχρι σήμερα, δεν έχουν φύγει από το βασικό μου set up
Κorg tuner
TC shaker mini
Barber CDD.
delay (ένα από τα: TC Alter Ego v1, Ιbanez DE7, ΕQD- Dispatch Master)

Tα υπόλοιπα 3 που συμπληρώνονται στο mini board μου είναι αναλόγως την περίσταση:
- tremolo (Solid Gold FX - Stutter lite, Danelectro Cool Cat)
- wah (Mooer Funky Monkey ή Dunlop Cry Baby mini)
ή
- phaser (Malekko mini)
- Κομπρέσορας (Malekko mini)
- ένα δεύτερο drive (Τ-Rex Mudhoney, Skreddy Lunar Module Mini dlx, Μoen Little blue drive, EHX - East River drive)

Και βεβαίως υπάρχουν και spare πετάλια που τα αγαπώ αλλά σπάνια χρησιμοποιούνται εκτός ηχογράφησης όπως το POG-2 και το Freeze της EHX, ένα Marshall Regenerator, ένα Βoss ΜΟ-2, ένα EWS Fuzzy drive, ένα Bad Monkey...

Τελευταία αγόρασα το Canyon delay της ΕΗΧ περισσότερο για τα ambient μου και ένα δεύτερο Mudhoney (dino print) για να το συγκρίνω με το άλλο που έχω... Λογικά, ένα από τα δυο θα πουληθεί μετά από αυτό!
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρά: δεν αλλάζω πετάλια.

 

όταν ήμουν active σε live για περίπου 6-7 χρόνια είχα ουσιαστικά ένα small stone EHX phaser.

Και βοηθητικά ένα treble booster και ένα wah.

Κάπου στο τέλος (1985) πήρα ένα boss OD-1 για ένα live που μετά κάπου το δάνεισα for ever.

Απο τότε ξαναπήρα πετάλια πρόπερσι.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κάθε όποτε έχει κέφια και χρόνο ο @alderbody. Χωρίζω δε τον ήχο μου σε π.Α και Α.D εποχή γιατί μου έμαθε τι σημαίνει ΚΑΛΟΣ ήχος. Σε βαθμό να απορώ με την πρότερη τύφλα μου, παρ' όλο που και τότε αγόραζα και πουλούσα περιπου 2 πετάλια το μήνα...(μετανοιώνω για ένα Rat, το οποίο μάλιστα μου θύμισε πρόσφατα ο

@argytar ότι το είχα πάρει από αυτόν, κάπου προ euro2004)

 

Fuzz, Treble booster, OCD, Screamer, Wah, Univibe, Tone Bender, compressor, διάφορα germanium overdrives. Τελευταία τον ψήνω να τσεκάρει ένα πετάλι που με εχει στοιχειώσει, το pork loin της way huge. Που θα μου πάει. Όλα αυτά μπροστά. Πίσω την έχω βρει με digital εδώ και χρόνια. Delays, Reverbs, Modulations. Ευκολία, ποικιλία σε μικρό πακέτο. 

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, fusiongtr said:

Εγώ είμαι της πεταλιέρας και όχι των πεταλιώνε.

 

να ανοίξεις άλλο νήμα

  • Like 1
  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fusiongtr said:

 

Μα δεν έχω απορία.

ρωτάς τους άλλους

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καποια εποχη ειχα 20+ πεταλακια drive (booster, overdrive, distortion, κτλ..) .... και δε παιζω καν με distortion σχεδον ποτε 😉 

 

.. εδω που τα λεμε, ακομα ενα σωρο εχω, αλλα τουλαχιστον πουλησα μερικα! 🙂

  • Like 2
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου