Προς το περιεχόμενο

Gretcsh G5222 Electromatic - In Depth Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, gkourmoul1 said:

Κάποιοι, μάλιστα, αφαιρούν και κάποιες συγκεκριμένες βίδες εντελώς, μετατρέποντας τους μαγνήτες σε noiseless single coils, ανεβάζονται πολύ το clarity

 

Μόλις το δοκίμασα. Και πριν το επαναφέρω, έκανα μια αναμνηστική ηχογράφηση με τον HT1R

 

HT1R single coil.mp3

 

 

Και ακριβώς οι ίδιες ρυθμίσεις με κανονική ρύθμιση στους μαγνήτες...

 

HT1R humbacker.mp3

 

 

Και μιας και έπιασα αυτούς τους ήχους, έκανα και μια ηχογράφηση για να φανεί πως ακούγεται στο μιξ. Μπλούζ πάντα....

 

a minor backing 5222.mp3

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να το λέω, τα reviews σου, είναι out of this world.

Το μόνο που δεν ανέφερες, είναι τα ξύλα (για κάποιους παίζουν ρόλο).

 

Μπράβο για άλλη μια φορά.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βλέποντας αυτό το βίντεο νομίζω ότι η κιθάρα σου,αλλά και όλες οι νέες "φτηνές" Gretsch είναι ο ορισμός του crazy value for money.

Ειδικά αυτή η goldtop στο τέλος...

 

GRPTy21FDvU

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει. Δεν μπορω να τη φανταστω ποιοτικοτερη, περα απο τα ηλεκτρικα (ποιοτικοτερα pots και μαγνητες)

Και ειμαι πολυ παραξενος, ειδικα με τους μαγνητες. 

 

Εβαλα treble bleed στο δυο vol pots, ρυθμισα καλυτερα τους μαγνητες (χαμηλωμα, σηκωμα καποιων πολων) και πλεον εχω και το μεγιστο στον ηχο, και ειμαι ευχαριστημενος απο το πως καθαριζει. Την εφερα στα μετρα μου.

 

Με τετοια κιθαρα δεν ξαναγγιζω την g400, ουτε με βλεπω να αγοραζω sg. Μονο η απουσια του neck dive αρκει...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν κάνει εντύπωση οι BroadTron. Σε σχέση με τους κλασικούς gretcsh μαγνήτες, "κατηγορούνται" φέρνουν πολύ προς paf και είναι μακριά από τον παραδοσιακό ήχο.

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι ο ήχος τους έχει πολύ έντονη προσωπικότητα και είναι πάρα πολύ χρωματισμένος. Ξεχωρίζει, κοινώς. Μετά κάμποσες ημέρες συνεχούς παιξίματος, έπιασα κιθάρες με ac2 και ac2 paf, και μου φάνηκαν εντελώς άχρωμοι και φλατ οι μαγνήτες τους. Δεν έχουν κάτι οι paf, φυσικά. Ίσα ίσα που έτσι πρέπει να είναι. Πολύ απλά, οι Broadtron έχουν ήχο που ξεχωρίζει. Μπορούν να κάνουν τη δουλειά ενός paf, αλλά την κάνουν με gretsch τρόπο. Ενώ λέγεται ότι είναι γύρω στα 9Κοhm, δίδουν την αίσθηση των 2-3Κ παραπάνω, εάν τους συγκρίνεις με 9Κ paf. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν καθαρίζουν όπως ένας low output paf, και είναι απόλυτα φυσιολογικό.

 

Κάποια στιγμή θα κάνω συγκριτικό μεταξύ τους. Προς το παρόν έκανα μια εγγραφή με AC10 (με sm57) πάνω σε ενα backing που είχα φτιάξει παλαιότερα, με καθαρούς και mid gain ήχους.

 

blues major G5552 AC10.mp3

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα άλλη μια ρύθμιση στους μαγνήτες. Πιο δραστική, χωρίς να αφαιρέσω βίδες.

Χαμήλωσα τέρμα τους μαγνήτες, και έδωσα περίπου 3 στροφές αναιβάζοντας τις βίδες, όπως φαίνονται στις φωτογραφίες.

 

20210104_151055.jpg.90e79d77797d6684fa05f635711953f3.jpg

 

20210104_151121.jpg.a60cd6f71ec05a2102918caab44d80fd.jpg

 

Το αποτέλεσμα είναι ότι καθάρισε εντελώς ο ήχος, δίχως να δίδει την αίσθηση ότι είναι single coil (όπως όταν είχα αφαιρέσει εντελώς τις βίδες). Είναι πολύ πιο καθαρός, πιο bright, και πλέον δύσκολα δίδει "τρίχα" στον ήχο. Χαρακτηριστικό είναι ότι πρωτύτερα δυσκολευόμουν να έχω εντελώς καθαρό ήχο. Στο origin 20 έπρεπε να έχω το gain στο 3, και πάλι "έσπαγε" ο ήχος. Ήταν οι πιο high gain humbuckers που είχα στο οπλοστάσιο μου. Και δεν το γούσταρα αυτό.

 

Πλέον, με gain στο 5 και volume στο 5 παίζει εξαιρετικά καθαρά.

 

clean new or20.mp3

 

Για να έχουμε και ένα μετρο σύγκρισης, με τις ιδιες ρυθμίσεις (πειράζοντας λίγο το presence) ηχογράφησα, επίσης, με:

 

v100gt με P90 alnico 4

p90 cl.mp3

 

v52 με alnico 5 single coils

tele cl.mp3

 

prs 245 με PAF alnico 5. 

prs245 cl.mp3

 

prs cu24 με τους μαμά μαγνήτες, που είναι και οι πιο bright humbuckers που έχω.

 

prs cu24 cl.mp3

 

 

O ήχος της gretcsh είναι πολύ χαρακτηριστικός θα έλεγα. 

Πλέον θα πρέπει να ασχοληθώ με τα volume pots, καθώς ο ήχος απλά ΔΕΝ καθαρίζει. Καθαρίζει ένα 20%, ενώ οι υπόλοιπες μου κιθάρες καθαρίζουν κατά 70-80%. Πιθανόν με αλλαγή των pots, όπως έκανα και με την epi lp, να έρθει εκεί που την θέλω.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα.

Δεν ακουγονται βεβαια σαν Filtertrones αλλα τουλαχιστον καθαρισε ο ηχος.

Εκανες το κλασσικο κολπο που κανουν οι ροκαμπιλαδες κιθαριστες (χαμηλα ο μαγνητης,υψηλα οι πολοι )

 

Για δοκιμη μπορεις να δοκιμασεις να αφαιρεσεις τους πολους αλλα σε στυλ Fender Wide Range

 

oooxxx
xxxooo

 

(όπου ο δεν υπαρχει πολος)

 

θα έρθει λιγο πιο κοντα σε single coil o ηχος αλλά με περισσότερα πριμα και ζωντανια απο το να αφαιρεσεις ολους τους πολους.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα, και εχω και αναμνηστικη ηχογραφηση λιγα ποστ πιο πανω. Δεν μου αρεσει διοτι ειχα, πλεον, single coils.  

Τωρα ακουγονται σαν διπλοι, και εχουν αρκετα low output. Ειδικα ο neck, που δεν εχει την καλυτερη φημη, ακουγεται φανταστικα και με προσωπικοτητα.

 

Θα ειχα παραγγειλει ηδη filtertron, αλλα δεν βρισκω διαθεσιμοτητα, ειδικα στα bezels. Με την σημερινη ρυθμιση, αναβαλλεται η αγορα τους, και θα ψαχτω για pots που να καθαριζουν σωστα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...
Στις 4/1/2021 στις 5:42 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Θα ειχα παραγγειλει ηδη filtertron, αλλα δεν βρισκω διαθεσιμοτητα, ειδικα στα bezels. Με την σημερινη ρυθμιση, αναβαλλεται η αγορα τους

 

Τελικώς κατάφερα και βρήκα ένα ζευγάρι καινούρια blacktop filtetrons, δηλαδή εκείνα που χρησιμοποιεί η Gretcsh στα μοντέλα κάτω των 1000 ευρώ. Και φυσικά δεν το βρήκα Ευρώπη, μιας και δεν υπάρχει, αλλά το έφερε ένα ξάδερφός μου από ΗΠΑ. Εκεί κοστίζουν περί τα 62$...

 

Το πρωί το παρέλαβα, το μεσημέρι το έβαλα. Δυστυχώς, είχαν κοντά καλώδια και αναγκάστηκα να κολλήσω επιπλέον καλώδιο. No big deal. Ευτυχώς, οι μαγνήτες (που είναι και μικρότεροι σε μέγεθος) ήρθαν μαζί με το πλαίσιο, το οποίο ήρθε και έκατσε ακριβώς εκεί που ήταν το παλιό. Άρα, δεν χρειάστηκαν νέες τρύπες.

 

Ο ήχος είναι πολύ πιο καθαρός και twangy, και θα μου πάρει λίγες μέρες να βρω το ύψος που μου αρέσει στους μαγνήτες. Προς το παρόν, τους έχω με μια generic ρύθμιση, στα 2mm. Ακόμη δεν έχω πειράξει τους πόλους...

 

Καθαρά

filtclean.mp3

 

Crunch

flitcrunch.mp3

 

 

Βρώμικα

filtlead.mp3

 

Στο μιξ

filtmix.mp3

 

 

Οι χορδές είναι από τα Χριστούγεννα....

 

Screenshot_20210731-151410_Gallery.thumb.jpg.9cbdd73f00549d65b4db59613aff5499.jpg

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου