Προς το περιεχόμενο

Gretcsh G5222 Electromatic - In Depth Review


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις μπορεσω θα κανω και "κανονικη" ηχογραφηση με καποιον καλυτερο ενισχυτη. Η παρουσα ηχογραφηση ηταν με τον HT1R μεσω emulated output.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζεται μια χαρά ήταν.

Ακαδημαϊκα και μόνο θα ήθελα δυο ίδια κλιπ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεφτηκα για κλιπ με τους παλιους μαγνητες, αλλα ανοιξα το καπακι πισω να δω τι γινεται απο καλωδιωσεις. Δεν ηθελα και πολυ. Εβαλα κολλητηρι στη πριζα και ξεκινησα. Μου εφαγε λιγη ωρα παραπανω το extension των καλωδιων, αλλα σε 40-50 λεπτα ειχα τα παντα ετοιμα...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ όποτε άλλαξα, (σε όλες) απο την βιασύνη το σκέφτηκα πάντα μετά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σήμερα με κανονικές εγγραφές, σε ενισχυτές με ήχο fender και marshall. Το overdrive το παίρνω από odr nobels.

 

Εδώ δυο κλιπ σε vht special 6, v30 cab, sm57

vhtclean.mp3

 

vhtdirty.mp3

 

 

Και άλλα δυο σε marshall origin 20, με G12-65, sm57

originclean.mp3

 

origindirty.mp3

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καθαρά μου άρεσαν πολύ και με τους 2 ενισχυτές. Τα βρώμικα με τον Marshall επίσης ήταν εξαιρετικά. Τα βρώμικα με τον vht όχι και τόσο και εξηγούμαι, μου ακούγονταν φαζαριστά και κάπως μπουκωμένα ειδικά με το neck μαγνήτη. Μήπως είχες πολύ χαμηλά το tone ή μήπως δεν συμπαθιούνται πολύ το εν λόγω πετάλι με τον συγκεκριμένο ενισχυτή; Ή μήπως είχε φτάσει ο vht ήδη στα όρια του λόγω χαμηλότερου wattage και δεν ήταν ωραίο το επιπλέον σπρώξιμο από το nobels;

(μήπως λέω και σαχλαμάρες;)

Anyway μου άρεσε περισσότερο ο συνολικός συνδυασμός με τον marshall. 
Μεγειές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχεις. Ειχα ψιλοτσιτωσει τον vht, και εβγαζε παρα πολυ μπασο, που σε συνδυασμο με το εντονο μπασο του nobels, εβγαλε αυτον τον ηχο. 

Ο origin ηταν στη μιση ενταση τα knobs, αλλα με πιο πολλα db. 

 

Το nobels προτιμα ενισχυτη με χαρακτηρα, ωστε να βγαλε ακομη καλυτερο ηχο, με εντονοτερο χαρακτηρα. Ειναι ουδετερο ηχητικα, και σε ουδετερους ενισχυτες/πλατφορμες δεν ειναι το καλυτερο του.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνδυασμός Gretsch, VHT, και Sl drive τα σπάει. Έδωσα και λίγο έξτρα boost στο πετάλι, καθώς οι μαγνήτες είναι πολύ low output.

 

vhtsldriveneo.mp3

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου