Προς το περιεχόμενο

Επιλογή πρώτου Amp


om

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας 

Παίζω εδώ και καιρό με το blackstar fly 3 κυρίως ως Headphone amp και θέλω να αγοράσω τον πρώτο μου ενισχυτή για πρόβες/μικρά live.

Ψάχνοντας βλέπω πως στο budget μου υπάρχουν πλέον λαμπάτα combo και η αλήθεια είναι πως έχω μπερδευτεί με τις επιλογές.

 

solid state

https://www.thomann.de/gr/fender_champion_100.htm

https://www.thomann.de/gr/marshall_mg102gfx.htm

tube

https://www.thomann.de/gr/marshall_origin_20c_combo.htm

https://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_x2.htm

 

Αξίζει τον κόπο να αγοράσει κανείς τρανζίστορ ενώ υπάρχουν στα ίδια χρήματα tube? 

Στα λαμπάτα από ότι έχω καταλάβει πρέπει να περιοριστώ 15, το πολύ 20 watt για να μην έχω θέμα έντασης.

Παίζω πιο πολύ heavy rock, stoner, metal αλλά και καμιά funkιά. Η κιθάρα μου είναι Gibson SG standard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και αυτούς και σε άτοκες δόσεις αλλά δεν ξέρω αν σε καλύπτουν σε όλα τα είδη που θέλεις να παίξεις

 

https://www.nakas.gr/prd/boss-katana-50-mk-ii-enisxitis-ilektrikis-kitharas

 

https://www.nakas.gr/prd/boss-katana-100-mk-ii-enisxitis-ilektrikis-kitharas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς τον φίλο.

 

Η λύση των κατάνα που σου προτείνει ο από πάνω είναι ιδανική για τη χρήση που θέλεις. Μπορείς να παίξεις σε πολύ χαμηλές εντάσεις σπίτι, μπορείς να παίξεις σε πολύ υψηλές εντάσεις για πρόβες και λαιβ. Μπορείς να έχεις ήχους από crystal clean μεχρι ultra high gain. Μπορείς να έχεις ο,τι εφέ θέλεις, χωρίς πετάλι. Και όλα αυτά, με καλό και επαρκή ήχο. Ένα άριστο πρώτο rig, και μάλιστα σε λογικό μεγεθος/όγκο/βάρος.

 

Οι λαμπάτοι έχουν κάποια "κουσούρια". Στα 15-20 watt μπορεί να μη σε φτάνουν τα καθαρά τους για εντάσεις λαιβ. Στο σπίτι δεν θα μπορείς να παίζεις high gain ήχους με χαμηλές εντάσεις, ειδικά εάν χρησιμοποιείς την παραμόρφωση ενισχυτή. Θα μπορείς να παίξεις μονο στο καθαρό κανάλι, βάζοντας πετάλια. Και θα πρέπει να ψάξεις πολύ για να βρεις έναν ενισχυτή που να βγάζει όλους τους ήχους που θέλεις. Πιθανότατα να χρειαστείς κάνα overdrive και fuzz πετάλι να βοηθήσει. Σιγουρα θα χρειαστείς πετάλια, όπως delay, ίσως reverb κλπ.

Τα θετικά των λαμπατων είναι ο ανώτερος ήχος τους, και η πολύ καλύτερη αίσθηση που έχεις κατά το παίξιμο.

 

Ο origin 20 δεν μπορεί να παίξει μέταλ, ούτε με πετάλια. Ο superchamp, ενώ έχει πολύ καλά καθαρά, οι high gain ηχοι του δεν είναι πειστικοί και θα χρειαστεί πετάλια για να παίξει. Και παλι δεν θα έχει και το metal ήχο που θες. Επιπλέον, εάν κάτι πάθει, δύσκολα φτιάχνει καθότι ενα μεγάλο μερος του είναι ψηφιακό.

 

Με λαμπάτο, προετοιμάσου και για pedalboard, κοινώς. Και θα χρειαστεις, πιθανότατα, δικάναλο. Θα σου πρότεινα έναν dsl20 ή ακόμα καλύτερα τον 40, καθώς έχει καλύτερο ήχο και έξτρα ένταση. Υπάρχουν λίγες ακόμη εναλλακτικες εάν θες.

 

Νομίζω ιδανικός για σένα θα είναι ο κατάνα, αφού πρώτα τον δοκιμάσεις. Ειδικά ο 100, όπου παίρνει το μεγάλο footswitch, θα σε βολέψει και δεν θα χρειαστείς κανένα έξτρα πετάλι. Και στη πορεια, που θα ξέρεις καλύτερα τι θέλεις ηχητικά, χτυπάς και έναν λαμπάτο.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα.για το είδος μουσικής που παίζεις είναι καλή επιλογή  ο dsl40. Δες και τους orange η τους engl.αφου θα δώσεις λεφτά και ήδη έχεις practice ενισχυτή πάρε σίγουρα λάμπα το.δες και στις αγγελίες.τα βατ μη σε προβληματίζουν. Από 40 και πάνω είναι μια χαρά για live/προβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη επιλογη σημερα ειναι ο Κatana 100. Οχι μονο για πρώτου ενισχυτη. Αλλα και κανονικοτατο στησιμο σε live, προβα κτλ.

 

1. Υπεραρκετη ενταση.

2. Αψογη συμπεριφορα και σε χαμηλες εντασεις.

3. FX loop

4. Συνδεση σε προγραμμα υπολογιστη, διαχειριση απο εκει των ηχων, αποθηκευσης σετ αναλογα του πού παιζεις και Τι κτλ

5. Ανετα στηριζει τα πεταλια.

6. Για την τιμη του, απλα τα σπαει.

 

Ο ήχος βγαινει πολυ μπροστα, φτανεις να νομιζεις οτι μπορει και να ακους....λαμπα (οκ, οι λαμπατοι μην βαρανε! 🙂 ). Τον εχουμε δοκιμασει απο μικρα live σε μπαρ, μεχρι και σε μεγαλα live, festival κτλ. Οσοι ηχοληπτες διαχειριστηκαν τον ηχο του Katana στο PA, λεγανε οτι ήταν απο τους πιο ευκολοστησιμους τρανζιστορ ενισχυτες.

 

Τωρα με τους ΜΚΙΙ ακομα καλυτερα.

 

Σημ.: Απλα πρεπει να παρεις και το πολλαπλό πεταλι, για να κανεις εναλλαγη των ήχων.

 

Βασικα, εν ολιγοις, αν οχι λαμπα; Τοτε  Katana. (κατ΄ εμε)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοι οι boss  αλλα για stoner metal heavy rock θα ελεγα να πας να τους δοκιμασεις πρωτα, μπορει να μη σου αρεσουν.

Να ξερεις θελουν πολυ μαζεμα τα πριμα οταν βαζεις πολυ γκαζι.

"Ερχεται" ο ηχος με τουικινγκ και στα πολλα γκαζια , αλλα δεν θα βρεις το μασιφ παστο γκαζι ενος πλεξι μαρσαλ (Marshall Studio Vintage SV20) και με ενα overdrive μπροστα για ακομα πιο πολυ γκαζι και sustain οταν χρειαζεται, που ομως ξεφευγει απ το μπατζετ σου, αλλα που καποια στιγμη αγοραζοντας, πουλωντας, ξαναγοραζοντας, ξαναπουλωντας, θα καταληξεις σε κατι τετοιο, ετσι οπως σε "κοβω".

 

Για μενα σε αυτους τους ηχους και ειδη, 5 πεταλια ειναι απολυτως αναγκαια.

Κατα σειρα στην αλυσιδα, ενα wah, ενα booster always on στο 5.5 (mxr micro amp),  ενα overdrive (πχ ts mini), ενα delay (με expression pedal για το mix και το tap) και ενα clean booster (πχ tc spark mini) για ενσταση στο σολο.
Απο εκει και μετα, ολα τα αλλα ειναι πολυτελεια, dunlop octavio, digitech whammy, mxr uni-vibe κλπ

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Με έχει ψήσει το katana γιατί μου φαίνεται πολύ all around. Επειδή τον τελευταίο χρόνο έχω καταπιαστεί με την κιθάρα (15+ χρόνια μπάσο) μάλλον θα πάρω αυτό όπου καλύπτει πολλά είδη! Στο μέλλον βλέπουμε.

Ακόμα από ότι διαβάζω παίζει αρκετά καλά σε χαμηλή ένταση κάτι που οι λαμπάτοι δεν έχουν. 

Επόμενη ερώτηση: 

Λέω να πάρω το 100w με το ένα ηχείο, να αποφύγω το έξτρα βάρος του 2Χ12 ενώ το 50w δεν είμαι σίγουρος αν με βγάζει σε πρόβα με δυνατό drummer!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 50watt του κατάνα σε βγάζουν πολύ άνετα με δυνατό ντραμερ. Δεν νομίζω να χρησιμοποιούσες ποτέ και τα 100watt σε μικρό λάιβ ή πρόβα. Δεν τον έχω τερματίσει τον 50άρη, αλλά μου έδειξε ότι είναι πολύ δυνατός στο καθαρό του κανάλι. Για τα βρώμικα, ούτε λόγος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα καλύτερα από οικονομική άποψη τα 50w, απλά το footswitch το δέχεται μόνο το 100w όπου είναι καλό feature για το μέλλον αν κολλήσω με το amp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου