Προς το περιεχόμενο

αλλο ενα "x" για αθηναϊκο μουσικο καταστημα


yannisp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 minutes ago, Tamtam said:

Καλά ο Μϊμης και μόνο που ακούει τη λέξη Τόμαν, παίρνει ανάποδες.

χμμμ θα αγοράσεις ποτε αυτοκίνητο απο μάντρα την οποία βρίζει η μηχανικός σου?

 

Σα να λέμε, "ψώνιζα" 200-300 ευρώ πετάλια, που ήξερα ότι δεν θα κρατήσω και στο τέλος κρατούσα ένα drive λόγου χάρη των 50-80 ευρώ και τα άλλα τα επέστρεφα με δικά τους έξοδα, απλώς αναφέροντας ότι "they do not meet my needs".
Δεν ξέρω κανένα εγχώριο μαγαζί που να το κανει αυτό.

 

ειμαι σίγουρος οτι τα πέρασαν απο κόσκινο για γρατσουνιές, όπως και οτι τα δοκίμαζες, έχοντας στην υπόφυσή σου, ή στα βασικά γάγκλια τεσπα οτι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ΜΗΝ τα κρατήσεις οποτε τα μεταχειριζόσουν και αναλόγως... Εγω o βλαξ που να φανταστώ οτι θα μου πουλούσαν ... ελαττωματικό προϊόν, και μάλιστα εν γνώσση τους, και με πρόθεση? Η τιμή ήταν σταθερά στα 1400 τόσα ΕΥΡ, έπεσε για μια μέρα στα 900 τόσα, τσίμπισα εγω ο ηλίθιος, ο γερμανο-ρομαντικός την μπακατελα το λέμον, και μετά την άλλη μέρα ανέβηκε η τιμή... αν είμασταν αμερική (που εισαι ρε σουπερ) θα τους έτρεχα κατοσταρια γυρω γυρω απο το γηπεδο.

 

Στη θέση σου, θα αντλούσα ένα χρήσιμο συμπέρασμα για τις αγορές μου αντί να κατηγορώ έναν retailer που ανάθεμα κι αν έχει ελέγξει τη συσκευασμένη κιθάρα που σου έστειλε.

 

οχι μόνο ήλεγξε αλλα και ήξερε γιατι έριξε την τιμή, το οτι ισχυρίστηκε εκ των υστέρων οτι δεν ήλεγξε (για δικαιολογία) αποτελεί παραβίαση της ΙΔΙΑΣ του της διαφήμησης, αν ήθελα το τραβούσα πολύ μακριά το σκινί, οσον αφορά το συμπέρασμα... το εβγαλα και σας το είπα κιόλας πρώτο πρωτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

Δεν σας πιάνω...

Στο σκρουτζ πολλές αρνητικές κριτικές απορρίπτονται από την πλατφόρμα και δεν δημοσιεύονται, υπάρχουν καταγγελίες σε διάφορα φόρουμ γι' αυτό. Από την άλλη στο google μπορεί να γράψει ο κάθε πικραμένος και να βαθμολογήσει μια επιχείρηση αρνητικά ή θετικά ακόμα και αν δεν υπήρξε καμία συναλλαγή μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, rgxinap είπε

χμμμ θα αγοράσεις ποτε αυτοκίνητο απο μάντρα την οποία βρίζει η μηχανικός σου?


Γενικά είμαι κατά του "τσουβαλιάσματος". Αυτοκίνητο θα αγόραζα ΄, όχι την ίδια τη μάντρα.
Επιπλέον, ο συγκεκριμένος λέει κι άλλα για το Τόμαν, δεν είναι νέο - και φυσικά, δεν θα τον πάρω στα σοβαρά σε αυτό. Σε άλλα είναι σπουδαίος.
Θεωρίες συνωμοσίας όμως, σόρι αλλά δεν θα πάρω.

 

24 λεπτά πριν, rgxinap είπε

ειμαι σίγουρος οτι τα πέρασαν απο κόσκινο για γρατσουνιές


Οι τεχνικοί τους πρέπει να δώσουν το ΟΚ, για να σου επιστραφούν τα χρήματα, οπότε ναι, τα ελέγχουν. Το ίδιο έλεγχαν όμως και όσα τους επέστρεψα σε διάφορες φάσες, επειδή δεν λειτουργούσαν όπως θα πρεπε -κάτι Harley Benton, TC Electronic , Digitech Jamman κλπ.
Για την Ibanez σου δεν ξε΄ρω ρε φίλε... Σήμερα είδα στον τοίχο του Πνοή και Νύξη στο φέης, μια Ibanez κολλημένη με πολυουρεθάνη, από το εργοστάσιο. Δεν φταίει το μαγαζί που την πουλάει, αν δεν ξέρει με τι είναι κολλημένο το μπράτσο.
Για το service τους όμως έχω να πω τα καλύτερα. Ξέρεις ότι οι άνθρωποι που εργάζονται εκεί στο client service είναι συνήθως μουσικοι και οι ίδιοι? Μου έχει τύχει πολλές φορές σε συνομιλίες μέσω μέηλ να τσεκάρω τα ονόματα που μου γράφουν - και έχω εκπλαγεί και με το ότι ξέρουν για τι μιλάω τις περισσότερες φορές και από τη φιλική τους προσέγγιση.

edit - επειδή το σκέφτηκα: Επίσης παίζει τρελά ρόλο και πώς τους μιλάς και εσύ ... 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Πίκος Απίκος είπε

Στο σκρουτζ πολλές αρνητικές κριτικές απορρίπτονται από την πλατφόρμα και δεν δημοσιεύονται

το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την google, ο βαθμός όμως της χειραγώγησης στην google είναι άλλου επιπέδου, ούτε καν σε ενημερώνει ότι αυτό που έστειλες δεν δημοσιεύτηκε, αν δεν αποσυνδεθείς για να κοιτάξεις νομίζεις ότι δημοσιεύτηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, Άγιος είπε

Θα έπρεπε να υπήρχε ένα κατάλληλο μέρος για δυσφήμιση επώνυμα, δηλαδή να ανοίγεις κάπου έναν λογαριασμό με ταυτότητα (να χρειάζεται αστυνομική ταυτότητα για να εγγραφείς όπως πχ ανοίγεις λογαριασμό σε ιντερνετικες τράπεζες ) να έχει κάποιους κανόνες για βρισιές κτλ αλλά κατά τα άλλα την κριτική που θα κάνεις εκεί πέρα να μην μπορεί να την κουνήσει κανείς, να χρειάζεται δικαστήριο.

 

Ποιους θα ωφελούσε κάτι τέτοιο? τους καταναλωτές μόνο, έχουν όμως πολύ μικρή σημασία για να γίνει κάτι τέτοιο, αν και είναι αυτοί που πληρώνουν, το ίντερνετ είναι ένα ατελείωτο promotion περασμένο μέσα από το φίλτρο της νεοφιλελεύθερης καλοσύνης (καραβιές με ποντικοφάρμακο)

 

Το πρόβλημα με την πρόταση σου είναι πως έχεις ήδη ανακηρύξει ένοχους και θα πρέπει αυτοί να πάνε στα δικαστήρια για να αποδείξουν πως δεν είναι ελέφαντες.

Επίσης, μπορείς (αν ενδιαφέρεσαι σοβαρά) να μάθεις τι εργαλεία υπάρχουν για την προστασία του καταναλωτή απο την ΕΕ ξεκινώντας απο https://www.europarl.europa.eu/factsheets/el/sheet/46/πολιτικη-καταναλωτων-αρχες-και-μεσα και να βοηθήσεις σε αυτό τον τομέα, συμμετέχοντας ή ενημερώνοντας άλλους αντι να στέκεσαι απέναντι απο θέση.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yameth είπε

 

Το πρόβλημα με την πρόταση σου είναι πως έχεις ήδη ανακηρύξει ένοχους και θα πρέπει αυτοί να πάνε στα δικαστήρια για να αποδείξουν πως δεν είναι ελέφαντες.

Επίσης, μπορείς (αν ενδιαφέρεσαι σοβαρά) να μάθεις τι εργαλεία υπάρχουν για την προστασία του καταναλωτή απο την ΕΕ ξεκινώντας απο https://www.europarl.europa.eu/factsheets/el/sheet/46/πολιτικη-καταναλωτων-αρχες-και-μεσα και να βοηθήσεις σε αυτό τον τομέα, συμμετέχοντας ή ενημερώνοντας άλλους αντι να στέκεσαι απέναντι απο θέση.

Ευχαριστώ και θα το διαβάσω.

 

Το σκεπτικό μου είναι ότι αφού μας θέλουν όλους επώνυμους ας έχουμε και την επιλογή να γράψουμε πραγματικά επώνυμα, γιατί αυτό που συμβαίνει τώρα είναι ότι από τη μια τα στοιχεία μας είναι γνωστά σε αγνώστους και από την άλλη δεν μπορείς να κάνεις τίποτα ουσιαστικό βάζοντας την υπογραφή σου...

 

Επίσης μια τέτοια υπηρεσία πιστεύω ότι θα έχει πολύ λίγους χρήστες και πολύ υψηλή επεκτασιμότητα, διότι η συκοφαντική δυσφήμιση έχει τίμημα και επιπλέον όταν θίγεις κάποιον επώνυμα έχεις να κάνεις και με τον θιγόμενο...
ωστόσο δεν αποκλείω και την περίπτωση ο θιγόμενος να μην είναι ελέφαντας όπως λες παρόλα τα παραπάνω, αλλά πιστεύω ότι θα είναι σπάνια περίπτωση

 

EDIT

Δηλαδή τα στοιχεία σου είναι γνωστά μόνο για να χρησιμοποιηθούν εναντίον σου αν χρειαστεί [κατάφερα και το διατύπωσα]

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

😄😄😄😄 βρε μπαγάσα... αφού τα δικά τους είναι ήδη γνωστά! Τα μαγαζιά που θα δυσφημίσεις για να βρεις το δίκιο σου σαν καταναλωτής ή να προστατευτείς απο απατεώνες, σύμφωνα με τον νόμο. Σε πειράζει που θα δώσεις και τα δικά σου;

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Tamtam said:


Γενικά είμαι κατά του "τσουβαλιάσματος". Αυτοκίνητο θα αγόραζα ΄, όχι την ίδια τη μάντρα.
Επιπλέον, ο συγκεκριμένος λέει κι άλλα για το Τόμαν, δεν είναι νέο - και φυσικά, δεν θα τον πάρω στα σοβαρά σε αυτό. Σε άλλα είναι σπουδαίος.
Θεωρίες συνωμοσίας όμως, σόρι αλλά δεν θα πάρω.

 


Οι τεχνικοί τους πρέπει να δώσουν το ΟΚ, για να σου επιστραφούν τα χρήματα, οπότε ναι, τα ελέγχουν. Το ίδιο έλεγχαν όμως και όσα τους επέστρεψα σε διάφορες φάσες, επειδή δεν λειτουργούσαν όπως θα πρεπε -κάτι Harley Benton, TC Electronic , Digitech Jamman κλπ.
Για την Ibanez σου δεν ξε΄ρω ρε φίλε... Σήμερα είδα στον τοίχο του Πνοή και Νύξη στο φέης, μια Ibanez κολλημένη με πολυουρεθάνη, από το εργοστάσιο. Δεν φταίει το μαγαζί που την πουλάει, αν δεν ξέρει με τι είναι κολλημένο το μπράτσο.
Για το service τους όμως έχω να πω τα καλύτερα. Ξέρεις ότι οι άνθρωποι που εργάζονται εκεί στο client service είναι συνήθως μουσικοι και οι ίδιοι? Μου έχει τύχει πολλές φορές σε συνομιλίες μέσω μέηλ να τσεκάρω τα ονόματα που μου γράφουν - και έχω εκπλαγεί και με το ότι ξέρουν για τι μιλάω τις περισσότερες φορές και από τη φιλική τους προσέγγιση.

edit - επειδή το σκέφτηκα: Επίσης παίζει τρελά ρόλο και πώς τους μιλάς και εσύ ... 

 

Ολη η μετα-βιομηχανική κουλτούρα βασίζεται στο τσουβάλιασμα, δηλ στην σαφη περιγραφή σχεδίων, διαδικασιών, προδιαγραφών, αποκλίσεων, κτλ κτλ ωστε ο καταναλωτης της μάρκας Χ μοντέλου Ψ να ξέρει οτι μπορεί να περιμένει με τόσο % πιθανότητα P το αποτέλεσμα Ζ.  Οπότε ναι, το θες το τσουβάλιασμα, και εσύ και όλος ο κόσμος ούτως ή άλλως. Οπότε για να το ανάγουμε στην μάνδρα, ναι δεν θα πάρεις όλη την μάνδρα, αλλά αν αυτη φέρνει κλεμένα μερσεντε απο γερμανία, οκ δεν θα τα πάρεις όλα τα κλεμένα, αλλά μόνο ένα.

Τωρα ο Μιμάρας οτι έχει κολήματα έχει, θυμάμαι στην Καρβιν είχε κάνει την ΑΠΟΛΥΤΗ ξυλοδουλιά, την απόλυτη ηλεκτροδουλιά, τα πάντα τέλεια υπεράνω κριτικης... αλλά δεν είχε προβλέψει γείωση στην γέφυρα.... εχμμμ.. έλεγε οτι ΔΕΝ χρειάζεται... καλέ μου Μιμη, χρυσέ μου Μίμη δεν είναι EMG 81 ή 85 ή 60 ... Dimarzio του Θεού είναι, τπτ ο Μίμης... αναγκάστηκα να το φτιάξω μόνος μου, οπότε δεν θα με εξέπληταν και κάποιες πιο ακραίες θέσεις. Την εποχή που υποστήριζα μηδενικό relief, κόντεψε να με δείρει (και έχει μια δύναμη ο κοντός) γιατί αυτός έλεγε οτι με relief έχεις χαμηλότερο action... οκ...

Για εξηγα λίγο τα περι πολυουρεθάνης, bolt on ήταν η δικιά μου, τι εννοείς?, οσον αφορά τον θωμαν, δεν έβλεπε που το μπράτσο είχε κάνει έφοδο και ντου στο κάβιτυ??? ματάκια χρειαζόταν όχι μαστερ χημείας.

Οσον αφορά το πως μίλησα, όλο μέλια ήμουν ο δυστυχής.... αλλά οι νοικυρές απο τσεχία και ρουμανία που μου απαντούσαν στα email δεν νομίζω είχαν δει ποτέ κιθάρα ζωγραφιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είσαι υπερβολικός.

Αφ ενός ο θωμάς έχει εδώ και παρα πολλά χρόνια πάντα Ελληνα στην εξυπηρέτηση πελατών. 

Αφ ετέρου, συγνώμη κι όλας αν κάνω λάθος - προφανώς δεν έκατσα να ακολουθήσω όλο το νήμα που έβαλες, είδα λίγο τις φωτογραφίες, μήπως το πρόβλημα δεν ήταν τόσο εμφανές ? Εδώ υποτίθεται ασχολούμαστε με κιθάρες και δεν ψιλοβγάζουμε άκρη, θα έβγαζαν στον θωμά εξ αποστάσεως?

Και ξανα αφ ετέρου αφού ο θωμάς δέχεται πίσω με την απλή δικαιολογία δεν μου αρέσει θέλω να τη στείλω πίσω γιατί δεν το έκανες?

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Άγιος said:

Θα έπρεπε να υπήρχε ένα κατάλληλο μέρος για δυσφήμιση επώνυμα, δηλαδή να ανοίγεις κάπου έναν λογαριασμό με ταυτότητα (να χρειάζεται αστυνομική ταυτότητα για να εγγραφείς όπως πχ ανοίγεις λογαριασμό σε ιντερνετικες τράπεζες ) να έχει κάποιους κανόνες για βρισιές κτλ αλλά κατά τα άλλα την κριτική που θα κάνεις εκεί πέρα να μην μπορεί να την κουνήσει κανείς, να χρειάζεται δικαστήριο.

 

Ποιους θα ωφελούσε κάτι τέτοιο? τους καταναλωτές μόνο, έχουν όμως πολύ μικρή σημασία για να γίνει κάτι τέτοιο, αν και είναι αυτοί που πληρώνουν, το ίντερνετ είναι ένα ατελείωτο promotion περασμένο μέσα από το φίλτρο της νεοφιλελεύθερης καλοσύνης (καραβιές με ποντικοφάρμακο)

δεν υπάρχει πραγματική ανάγκη για κάτι τέτοιο. Η αγορά αυτορυθμίζεται. Αν ο τομαν, και κάθε τομαν, ηταν κακο μαγαζί απλα θα έχανε σταδιακά την πελατεια του. Έχει γίνει αυτό σε άπειρα μαγαζια ή εταιρίες. Κριτική πρέπει να υπάρχει φυσικά. 

 

Εμενα προσωπικά αυτο που θα με ενοχλήσει σε ενα μαγαζι είναι η εξυπνάδα. Μου έχει συμβεί να παω σε μαγαζί με κιθάρες στην Αθήνα παλιά και να σου το παίζουνε ντίβες, τυπου εγω ξερω κι εσύ είναι παπαρας. Δε λέω ότι είναι η νορμα αλλα δυστυχώς υπήρχε αυτό πολυ στην ελληνική αγορά οταν το χρήμα κυκλοφορούσε. Τώρα που τα πραματα ειναι δύσκολα (χρόνια τώρα), έχουν επιζήσει μονο οι επαγγελματίες ή αυτοί που έγιναν επαγγελματίες.

Επεξεργασμένο από otto##
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου