Προς το περιεχόμενο

αλλο ενα "x" για αθηναϊκο μουσικο καταστημα


yannisp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγιε ανοίγεις πολλές κουβέντες τώρα, θα αρκεστώ να πω οτι τα θέματα ασφαλείας είναι θέματα συμβιβασμού, π.χ. ναι ο Ελλην ISP θα μπορούσε να λογκάρει σε επίπεδο πακέτου (πέραν απο DNS που είναι πιο εύκολο και φθηνό) αλλά δεν τον συμφέρει να το κάνει, για τον μέσο επίσης Ελλην πτωχο συνδρομιτή (θα έκανε το σύστημα θεόαργο και θεοακριβό), δεν έχει τόσο αποθηκευτικό χώρο για πέταμα και τα οφέλη του μηδαμινά.

Αλλά ο μέσος πονηρεμένος Ελλην συνδρομιτής που πιστεύει οτι είναι εξυπνοτερος (υποψιασμένος, διαφέρει απο τα πρόβατα, ξέρεις ποιός είμαι εγώ-type of neo-Ελλην-guy), πάει σε (ξένο) VPN provider, με αυτόν τον τρόπο ο ντόπιος ISP δεν έχει καμία γνώσση για το traffic του. Αλλά έχει ο VPN. Αυτός τώρα έχει ακόμα λιγότερους λόγους να ασχοληθεί όχι απλά με έναν πτωχο συνδρομητή αλλά επιπλέον Ελλην, δηλ απο όχι τόσο πρωτοκλασάτη ή/και επικίνδυνη χώρα. Αρα αυξάνεις την τοπική σου ελευθερία αλλά πάλι υπο περιορισμούς και με μεγαλύτερο κόστος, ενώ αυξάνεται το ρίσκο σε περίπτωση που θα μερακλώσεις και λίγο παραπάνω... (δηλ κάνεις παράνομα πράγματα)

Και πάλι σήμερα το 99.999% των σάιτς παίζει με https , δηλ κλασικό PKI, δηλ και πάλι ο VPN βλέπει κρυπτογραφημένα data, και αν δεν μιλάμε για http, και πάλι για το πρωτόκολο σου σχεδόν πάντα υπάρχει και το ασφαλές αδελφάκι του, οπότε χρησιμοποιείς αυτό.

Αρα ο VPN βλεπει κρυπτογραφημένα πακέτα. Ο ντόπιος βλέπει (που δεν βλέπει, οπως είπαμε δεν συμφέρει) κρυπτογραφημενα πακέτα των ήδη κρυπτογραφημένων πακέτων.

Με λίγα λόγια αν σε βάλουν στο μάτι η μόνη λύση είναι κλείνεις το κομπουτερ σου, ρουτερ, κινητό, πας στα βουνά και βαρας ψηφιακή αυτοκτονία. Αν δεν σε βάλουν στο μάτι τότε δεν έχεις πρόβλημα ούτως η άλλως αρκεί να μην κάνεις περίεργα πράγματα στο νετ... αυτα πάντα με διαβαθσμίσεις βέβαια απλά σου λεω το γενικό πλαίσιο... και φυσικά υπάρχουν πιο ειδικοί απο μένα που ασχολούνται μόνο με αυτό.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rgxinap είπε

Αγιε ανοίγεις πολλές κουβέντες τώρα, θα αρκεστώ να πω οτι τα θέματα ασφαλείας είναι θέματα συμβιβασμού, π.χ. ναι ο Ελλην ISP θα μπορούσε να λογκάρει σε επίπεδο πακέτου (πέραν απο DNS που είναι πιο εύκολο και φθηνό) αλλά δεν τον συμφέρει να το κάνει, για τον μέσο επίσης Ελλην πτωχο συνδρομιτή (θα έκανε το σύστημα θεόαργο και θεοακριβό), δεν έχει τόσο αποθηκευτικό χώρο για πέταμα και τα οφέλη του μηδαμινά.

Αλλά ο μέσος πονηρεμένος Ελλην συνδρομιτής που πιστεύει οτι είναι εξυπνοτερος (υποψιασμένος, διαφέρει απο τα πρόβατα, ξέρεις ποιός είμαι εγώ-type of neo-Ελλην-guy), πάει σε (ξένο) VPN provider, με αυτόν τον τρόπο ο ντόπιος ISP δεν έχει καμία γνώσση για το traffic του. Αλλά έχει ο VPN. Αυτός τώρα έχει ακόμα λιγότερους λόγους να ασχοληθεί όχι απλά με έναν πτωχο συνδρομητή αλλά επιπλέον Ελλην, δηλ απο όχι τόσο πρωτοκλασάτη ή/και επικίνδυνη χώρα. Αρα αυξάνεις την τοπική σου ελευθερία αλλά πάλι υπο περιορισμούς και με μεγαλύτερο κόστος, ενώ αυξάνεται το ρίσκο σε περίπτωση που θα μερακλώσεις και λίγο παραπάνω... (δηλ κάνεις παράνομα πράγματα)

Και πάλι σήμερα το 99.999% των σάιτς παίζει με https , δηλ κλασικό PKI, δηλ και πάλι ο VPN βλέπει κρυπτογραφημένα data, και αν δεν μιλάμε για http, και πάλι για το πρωτόκολο σου σχεδόν πάντα υπάρχει και το ασφαλές αδελφάκι του, οπότε χρησιμοποιείς αυτό.

Αρα ο VPN βλεπει κρυπτογραφημένα πακέτα. Ο ντόπιος βλέπει (που δεν βλέπει, οπως είπαμε δεν συμφέρει) κρυπτογραφημενα πακέτα των ήδη κρυπτογραφημένων πακέτων.

Με λίγα λόγια αν σε βάλουν στο μάτι η μόνη λύση είναι κλείνεις το κομπουτερ σου, ρουτερ, κινητό, πας στα βουνά και βαρας ψηφιακή αυτοκτονία. Αν δεν σε βάλουν στο μάτι τότε δεν έχεις πρόβλημα ούτως η άλλως αρκεί να μην κάνεις περίεργα πράγματα στο νετ... αυτα πάντα με διαβαθσμίσεις βέβαια απλά σου λεω το γενικό πλαίσιο... και φυσικά υπάρχουν πιο ειδικοί απο μένα που ασχολούνται μόνο με αυτό.

Αυτοί που κάνουν περίεργα πράγματα στο ίντερνετ κάνουν κακό σε όλο τον κόσμο και σε εσένα και εμένα, είναι η καλή δικαιολογία για να γίνει ο κόσμος Κίνα. Ψηφιακή αυτοκτονία δεν υπάρχει, η τεχνολογία έχει όρια, δεν έχει φτάσει ακόμα σε μεταφυσικό επίπεδο, απλά σε αναγκάζουν να κάνεις μη πρακτικά πράγματα τα οποία αυτοί που κάνουν περίεργα στο ίντερνετ τα γνωρίζουν από πάντα, όταν εμείς πηγαίναμε αυτοί γύρναγαν. Αναποτελεσματικά τα συστήματα τους δηλαδή και τελικά χρησιμεύουν μόνο στο να γίνουμε εμείς αντικείμενα εργασιών και στατιστικών.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις δημοσιεύτηκε.

Ας πούμε άλλη μια φορά ότι δεν υπέχει ''ο σύστημας'' αλλά πολλά αντικρουόμενα συμφέροντα, και που θα κάτσει η μπίλια κάθε φορά εξαρτάται σε κάποιο βαθμό και από τον καθένα μας ξεχωριστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/12/2020 at 2:54 PM, Άγιος said:

 

 

δοκιμάστε το έχει πλάκα:
https://searx.info/  

 

 

 

τι ακριβώς εννοείς?

On 12/12/2020 at 2:54 PM, Άγιος said:

 

 

δοκιμάστε το έχει πλάκα:
https://searx.info/  

 

 

 

τι ακριβώς εννοείς?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

τι ακριβώς εννοείς?

 

τι ακριβώς εννοείς?

Αν δεις πχ τον κώδικα ενός προγράμματος όπου έχουν συνεισφέρει 10 20 άτομα θα κάνεις το σταυρό σου, ακόμα και αν ξέρεις κάποια πράγματα από προγραμματισμό, τι θέλω να πω, ούτε καν ένας μέσος πληροφορικαριος δεν μπορεί να κρίνει ένα πρόγραμμα ανοικτού κώδικα, ο λόγος που τα προτείνω καμιά φορά στις αναρτήσεις μου είναι γιατί είναι σαν να διαφημίζεις εκκλησία (με την μεταφορική έννοια) και γιατί εμπιστεύομαι εγώ προσωπικά αυτούς που μπορούν να τα κρίνουν, που είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο και τα χρησιμοποιούν και οι ίδιοι. Αυτοί οι τύποι λοιπόν δεν πάνε γραμμή γραμμή, ξέρουν που να κοιτάξουν όπως ψάχνουμε εμείς λέξεις σε ηλεκτρονικά κείμενα και η άποψη τους μπορεί να κριθεί από άλλους καθώς ο κώδικας είναι διαθέσιμος σε όλους (κοίτα κάτω κάτω στο ψαχτηρι αυτό)

 

Με λίγα λόγια και κατά την άποψη μου, ένα πρόγραμμα ανοικτού κώδικα έχει την καλύτερη πιθανότητα να κάνει αυτο που λέει στη ''συσκευασία'' και όχι ότι γουστάρει αυτός που το έγραψε, καθώς όταν δεν υπάρχει ο πηγαίος κώδικας ενός προγράμματος είναι σαν ένα κουτί που δεν μπορείς να δεις μέσα παρά μόνο τις εισόδους και τις εξόδους του και αυτό ακόμα είναι πολύ δύσκολο.

 

Συγκεκριμένα για το ψαχτηρι αυτό, είναι ανοικτού κώδικα, παίρνει αποτελέσματα από ένα σωρό μηχανές αναζήτησης χωρίς να τις ενημερώσει για το ποιος ρωτάει (πάτα preferences - μηχανές αναζήτησης) ... δεν έχεις προφίλ και δεν σε κυνηγάνε διαφημίσεις, το να ψάχνω μια λέξη κλειδί σε διάφορες μηχανές αναζήτησης έχει πολύ ενδιαφέρον για εμένα.

 

Όπως είπα το privacy-respecting αναφέρεται στα προφίλ που φτιάχνουν οι μηχανές αναζήτησης σε όποιον ψάχνει σε αυτές, δεν σημαίνει ότι δεν βλέπει κανείς τι ψάχνεις

Ελπίζω να βοήθησα dimsonic

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση (και συγνώμη για το διπλό, απλώς κόλλησε ο browser).

Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα ακριβώς, καταλαβαίνω το πνεύμα της απάντησης, αλλά στο λινκ δεν καταλαβα τι πρέπει να δει κανείς (ένας απλός χρήστης εννοώ και όχι κάποιος ....υποψιασμένος). Εννοώ έβαλα κάτι απλό να ψάξει και δεν βγήκε τίποτα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Άγιος said:

Αν δεις πχ τον κώδικα ενός προγράμματος όπου έχουν συνεισφέρει 10 20 άτομα θα κάνεις το σταυρό σου, ακόμα και αν ξέρεις κάποια πράγματα από προγραμματισμό, τι θέλω να πω, ούτε καν ένας μέσος πληροφορικαριος δεν μπορεί να κρίνει ένα πρόγραμμα ανοικτού κώδικα, ο λόγος που τα προτείνω καμιά φορά στις αναρτήσεις μου είναι γιατί είναι σαν να διαφημίζεις εκκλησία (με την μεταφορική έννοια) και γιατί εμπιστεύομαι εγώ προσωπικά αυτούς που μπορούν να τα κρίνουν, που είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο και τα χρησιμοποιούν και οι ίδιοι. Αυτοί οι τύποι λοιπόν δεν πάνε γραμμή γραμμή, ξέρουν που να κοιτάξουν όπως ψάχνουμε εμείς λέξεις σε ηλεκτρονικά κείμενα και η άποψη τους μπορεί να κριθεί από άλλους καθώς ο κώδικας είναι διαθέσιμος σε όλους (κοίτα κάτω κάτω στο ψαχτηρι αυτό)

 

Με λίγα λόγια και κατά την άποψη μου, ένα πρόγραμμα ανοικτού κώδικα έχει την καλύτερη πιθανότητα να κάνει αυτο που λέει στη ''συσκευασία'' και όχι ότι γουστάρει αυτός που το έγραψε, καθώς όταν δεν υπάρχει ο πηγαίος κώδικας ενός προγράμματος είναι σαν ένα κουτί που δεν μπορείς να δεις μέσα παρά μόνο τις εισόδους και τις εξόδους του και αυτό ακόμα είναι πολύ δύσκολο.

 

Συγκεκριμένα για το ψαχτηρι αυτό, είναι ανοικτού κώδικα, παίρνει αποτελέσματα από ένα σωρό μηχανές αναζήτησης χωρίς να τις ενημερώσει για το ποιος ρωτάει (πάτα preferences - μηχανές αναζήτησης) ... δεν έχεις προφίλ και δεν σε κυνηγάνε διαφημίσεις, το να ψάχνω μια λέξη κλειδί σε διάφορες μηχανές αναζήτησης έχει πολύ ενδιαφέρον για εμένα.

 

Όπως είπα το privacy-respecting αναφέρεται στα προφίλ που φτιάχνουν οι μηχανές αναζήτησης σε όποιον ψάχνει σε αυτές, δεν σημαίνει ότι δεν βλέπει κανείς τι ψάχνεις

Ελπίζω να βοήθησα dimsonic

 

και που ξέρεις οτι το executable που τρέχει είναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ το binary που προέκυψε απο την open source/free software/community/"public domain" version?

Φίλε μου είμαι στο open source απο την εποχή του emacs και του gcc, 1987 , και μπορώ να σου πώ οτι

α) ΚΑΙ τα αρχικά κονδύλια για την ανάπτυξη του TCP/IP αλλά και της οικογένειας MULTIX->UNIX ήρθαν απο πρωτοκλασάτα αμερικανικά παν/μια και τον στρατό, αρα με σαφή προσδιορισμό και οραματισμό

β) ΚΑΙ απο το 1990++ ο κόσμος του open source είναι σαφέστατα ΕΤΑΙΡΙΟ-κρατούμενος, τα πιο σημαντικά ανοιτκά πρότζεκτς είχαν απο πίσω εταιριάκλες που τα υποστήριζαν (apache, linux, java-openjdk, eclipse, κτλ κτλ η λίστα είναι ατελείωτη, docker, kubernetes, mysql, mongo, etc).. ενα φεγγάρι το apache λειτουργούσε σαν προέκταση SUN/IBM ....

 

Το κίνημα του open source, συνέβαλε τα μέγιστα στην εξάπλωση του internet αρχκά αλλά και του cloud computing --> και τελικά καταλήγουμε να χρησιμοποιούμε open source μεν, αλλα΄να μας έχουν χειροπόδαρα δεμένους amazon, google, microsoft, oracle, alibaba, etc

 

τι να το κάνω αν π.χ. (δεν ξερω λέω ) το RDS έχει απο πίσω π.χ open source FS (ext4) αν οι virtual δίσκοι μου είναι κάπου μακριά και είμαι στο έλεος ενος γιγαντιαίου stack που ξεκινάει απο το BIOS της μηχανής (που δεν ειναι δικό μου) -> hypervisor (κανένας έλεγχος) -> virtual machine (κανένας έλεγχος)-> virtual host OS (δεν μπορείς να το αγγίξεις - κανένας έλεγχος) -> kubernetes -> docker -> κομενο ραμενο linux -> database / app .. μηδαμινός έλεγχος...

 

και να σου πω και το άλλο, τουλάχιστον με το closed source του κάθε κακομοίρη έχεις να αντιμετωπίσεις τον κακομοίρη... με το open source έχεις απέναντι κυβερνήσεις...

όταν ξεκίνησε η φιλολογία με το cloud computing δεν υπήρχε αντίλογος... βασικά άκουγες μόνο αυτό απο το πρωί ως το βραδυ...

 

και εγω παππούλης νοσταλγος του ... public domain ... BSD 4.3 , και τα σχετικά.... αλλά δεν περίμενα οτι θα ερχόταν η στιγμή που θα έλεγα το DOS ... λειτουργικό του Θεούλη (όχι του μπιλ).

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rgxinap είπε

 

και που ξέρεις οτι το executable που τρέχει είναι ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ το binary που προέκυψε απο την open source/free software/community/"public domain" version?

 

αλλά δεν περίμενα οτι θα ερχόταν η στιγμή που θα έλεγα το DOS ... λειτουργικό του Θεούλη (όχι του μπιλ).

Λοιπόν αν δεν εμπιστεύεσαι αυτή τη σελίδα:
https://www.debian.org/distrib/
Aγόρασε τον τίμιο κώδικα του Debian σε cd ή dvd από αυτούς εδώ τους εμπόρους:
https://www.debian.org/CD/vendors/
Kαι μετά επαλήθευσε τα αντίτυπα με αυτόν τον τρόπο:
https://www.debian.org/CD/verify
Tέρμα τα παιχνίδια
Σου εγγυώμαι ότι δεν θα σου συμβεί τίποτα χειρότερο από ότι ήδη έχεις πάθει
Άγιος

 

Βγάλε τα Ubuntu
μην χρησιμοποιείς λειτουργικά με βαρβαρικά ονόματα
Deb-ian, πιο nerd πεθαίνεις όπως και έγινε (αστειεύομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για το searx.info προφανώς, το οποίο https://github.com/bauruine/searx/graphs/commit-activity  Δεν το βλέπω και πολυ χαρούμενο τελευταία.

Οσο για το Ubuntu είναι βασισμένο στο Debian ( https://ubuntu.com/tutorials/how-to-verify-ubuntu#1-overview ). Πλέον δεν τρεχουμε λίνουξ λογω ιδεολογίας αλλά λόγω του ότι δεν είμαστε μαζόχες. Βέβαια στο virtual box κρατάω και ένα image του παλιού FreeBSD server που πήγε στο υπόγειο.

Επεξεργασμένο από rgxinap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εδώ και δυό σελίδες μνμ δεν μπορώ να παρακολουθήσω και σίγουρα δεν βλέπω πως σχετίζονται με το αρχικό ποστ

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου