Προς το περιεχόμενο

Γνώμες-βοήθεια αγοράς.


FotisT78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! Γενικά είναι η πρώτη μου φορά που γράφω γενικά σε φόρουμ και δεν θέλω να κουράσω, αν κάνω κάποιο λάθος συγχωρήστε με.

Λοιπόν ξέρω ο τίτλος είναι κλισέ είναι πολυσυζητημένος κλπ. Ας μπω στο ψητό....

Παίζω για λίγο καιρό βασικά πράγματα μια την πιάνω την κιθάρα μια την αφήνω, αλλά έχω σιγά σιγά φτιάξει το rig μου. Έχω μια κιθάρα η οποία είναι με floyd, emgs και είναι η πρώτη μου κιθάρα (και ναι έκανα το λάθος με το floyd αλλά ακόμα την έχω και την χαίρομαι!). Ζητάω λοιπόν τα φώτα σας γιατί αποφάσισα ότι θέλω να σκάψω λίγο πιο βαθειά και να ασχοληθώ λίγο πιο σοβαρά με το όργανο καθώς πάντα σε αυτό γυρνάω ο,τι και να κάνω. 

Με βάση τα παραπάνω, λοιπόν, ψάχνω την δεύτερη πιο (σοβαρή) κιθάρα μου κυρίως για μελέτη και για λόγους διάφορους καθώς με δυσκολεύει η κιθάρα που ήδη εχω. Η αγορά είναι τεράστια και υπάρχει πληθώρα επιλογών.... Ψάχνω γενικά:

 

- να ΜΗΝ έχει τρέμολο και να κρατάει όσο γίνεται καλά το κούρδισμα

- να έχει άνετο μπράτσο (υποκειμενικό αλλά κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη)

- να καλύπτει ένα ευρύ φάσμα ήχου και μουσικών ειδών (γιατί ακόμα δεν έχω βρει το στυλ μου, και ας ακούω διάφορα είδη) εκτός από metal, που με καλύπτει η κιθάρα που έχω.

- γλυκοιταζω λίγο απολα τα στυλ (LP, Tele, Strat, Prs)

- single coils , humbuckers δεν έχω κάποια προτίμηση 

- τα χρήματα που θα διαθέσω είναι περίπου τα 600-1000€ 

 

 

Υ.Γ1: Δεν τη βιάζομαι την αγορά, αν και με έχει πιάσει gas... 

Υ.Γ2: ιδρώνουν αρκετά τα χέρια μου όταν παίζω (ίσως να κοιτάξω satin necks?) 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Επεξεργασμένο από FotisT78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1000 παιρνεις δυο σουπερ κιθαρες. Μια prs se 245  standard για την ευκολια, και μια squier tele classic vibe 50's ή 60's.

 

Αλλα δεν θα εισαι ποτε all around, εαν δεν εχεις και all around ενισχυτη, με ευρυ φασμα ηχων.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είπες δύο κιθάρες που κοιτάζω τις τελευταίες μέρες, ειδικά την prs.... Παίζω με έναν HT5 γιατί δεν μπορώ να παίξω και πολύ δυνατά και έχω και ένα Pod x3 

Φτιάχνω σιγά σιγά και το pc μου να παίζω μεσα από πλαγκινια, γενικά ψάχνομαι σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο ειναι εξαιρετικες.

Εαν θες να πας σε se custom 24, που ειναι ακομα πιο all around και πιο ευκολοπαιχτη, να ξερεις οτι παρα το τρεμολο, δεν ξεκουρδιζει καθολου ευκολα.

 

Εαν επρεπε να εχω μονο μια κιθαρα για ολες τις δουλειες, μονο αυτη θα επελεγα.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα που χάνει λιγότερο σε κούρδισμα είναι το Evertune. Θεωρητικά δε ξεκουρδίζει "ποτέ" - αν παίζεις κάθε μέρα, ΊΣΩΣ χρειαστεί να κάνεις μικρο-κούρδισμα μια φορά το μήνα. Το δικό μου τουλάχιστον είναι τόσο καλό.

Βέβαια, δε θα το πρότεινα, έχει και τις στραβές του. Για κάποιον αρχάριο είναι σίγουρα μπίζιλο σύστημα, και σίγουρα πιο δύσκολο και υπερβολικά πιο αργό στο σετάρισμα, μιας και χρειάζεται να το φτιάχνεις με κλειδί allen από το bridge.

 

Αυτό που προτείνω είναι η κιθάρα να έχει locking tuners. Βοηθάει πάρα πολύ και είναι εξαιρετικά χρήσιμα νομίζω. Οι κιθάρες χωρίς τρέμολο bridge νομίζω ότι ξεκουρδίζουν πιο δύσκολα - δεν είμαι σίγουρος βέβαια.

 

Νομίζω μια PRS με passive humbackers θα είναι πιο all-around, και είναι γενικά πιο ιδιαίτερες σε εμφάνιση. Είχα παίξει μια SE και μου ήταν πολύ άνετη και ευχάριστη. Αν σου αρέσουν πολύ οι Tele ή Strat μπορείς να επενδύσεις σε μια πολύ καλή αγορά στο μέλλον!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

. Αν σου αρέσουν πολύ οι Tele ή Strat

Είμαι γενικά πολύ μεγάλος φαν της στρατ! Και αργότερα κάποια στιγμή σίγουρα θα προσπαθησω να αποκτήσω μια, το μόνο που με κρατάει είναι πως έχω ήδη μια κιθάρα με τρέμολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, FotisT78 είπε

... το μόνο που με κρατάει είναι πως έχω ήδη μια κιθάρα με τρέμολο 


Όλοι έτσι λέμε νομίζω!
Ακόμα και εγώ (που είμαι υπερβολικά συγκρατιμένο άτομο), πήρα μια 7χορδη με ότι ήθελα, και είπα, ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ να θέλω κάτι άλλο. Τώρα λιμπίζομαι μια 6χορδη... Μη σου πω και δύο... χαχαχαχα

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανεβεις στα 1000 που οριζεις ως ταβανι,παιρνεις μεταχειρισμενες στρατ και τελε απο το (πολυ) πανω ραφι.

Κιθαρα που περα απο καλο-σωστο οργανο θα σε "φτιαχνει" και ψυχολογικα γιατι θα ξερεις οτι ειναι απο την "καλη" σειρα της εταιριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgekz750 είπε

που περα απο καλο-σωστο οργανο θα σε "φτιαχνει" και ψυχολογικα

Αυτό ψάχνω, απλά δεν έβρισκα τις λέξεις να το πω, χαχα! Θέλω να την κοιτάζω και να μην θέλω να την αφήσω κάτω! 

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Τώρα λιμπίζομαι μια 6χορδη... Μη σου πω

Γιατί όχι και τρεις?!  

 

Επεξεργασμένο από FotisT78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου