Προς το περιεχόμενο

Μελέτη σε πολυκατοικία


Gr3gg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γνωστό πρόβλημα που μας ταλανίζει ...

Βρίσκομαι στον δεύτερο όροφο μιας πολυκατοικίας και μετά από 10 και πλέον χρόνια αποχής αποφάσισα να ασχοληθώ ξανά. Αγόρασα ένα καλό e-kit (alesis strike Pro se) έστρωσα όλο το δωμάτιο με παιδικό προστατευτικό παζλ έβαλα ένα χαλί για τα τύμπανα μία ακόμη στρώση παζλ και ξανά ένα χαλί έστησα τα τύμπανα και άρχισα το σεταρισμα .. κάπου εκεί 19:20 χτύπησε το κουδούνι και έξω από την πόρτα ο αγαπημένος μου γείτονας εξαγριωμένος με απειλές και άλλα πολλά μου έδειξε την ενόχληση του. 

 

Γνωρίζουμε τι ισχύει με τα όρια θορύβου σε ώρες που δεν είναι κοινής ησυχίας; Δυστυχώς δεν υπάρχει περιθώριο διαλόγου μίας και δεν δέχεται καμία συζήτηση ο συγκεκριμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι ώρες της μεσημβρινής και νυκτερινής ησυχίας καθορίζονται κατά τη χειμερινή περίοδο

από 15.30 έως 17.30 (μεσημβρινή)

και

από 22.00 έως 07.30 (νυχτερινή)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατάλαβα. Δεν γνωρίζω τα όρια έντασης του θορύβου σε όρες μή κοινής ησυχίας. Γι'αυτό και δεν σου απάντησα.

 

Ερώτηση.

Ο γείτονας είναι πάνω - κάτω ή στον ίδιο όροφο με σένα;

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κάτω δυστυχώς και για αυτόν και για εμένα ,να προσθέσω ότι χρησιμοποιώ και τα noise eaters από την Roland στο πετάλι στο hi hat και στα πόδια κάσας και hi-hat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έπαιζα drums σε υπόγειο 1 φορά το 3μήνο και κατέβαινε κάτω η γιαγιά να μου χτυπίσει από τον 1ο...

Γενικά drums και πολυκατοικία δε πάνε μαζί. Εγώ θα πήγαινα σε ηλεκτρονική, ξέροντας ότι είναι εντελώς διαφορετικό feeling...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Alex Raptakis said:

Παιδιά εγώ έπαιζα drums σε υπόγειο 1 φορά το 3μήνο και κατέβαινε κάτω η γιαγιά να μου χτυπίσει από τον 1ο...

Γενικά drums και πολυκατοικία δε πάνε μαζί. Εγώ θα πήγαινα σε ηλεκτρονική, ξέροντας ότι είναι εντελώς διαφορετικό feeling...

 

Ηλεκτρονικά εχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Gr3gg είπε

Ηλεκτρονικά εχω 


Ok... Δικό μου λάθος που το προσπέρασα. Αλλά αν υποθέσουμε ότι δε παίζεις με ηχεία στο τέρμα, μάλλον έμπλεξες με περίεργους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, Gr3gg είπε

Μόνο με ακουστικά μελετώ, αυτό κατάλαβα και εγώ έμπλεξα και θέλω να βρω κατά ποσο ειμαι νόμιμος 

Δεν γνωρίζω πόσο είναι το "επιτρεπτό" όριο έντασης θορύβου σε ώρες κοινής ησυχίας. Γι'αυτό και δεν σου έγραψα πριν σχετικά με αυτό.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να συνεργαστείς με τον γείτονα. Υπάρχουν διάφορες λύσεις.

Κατ'αρχήν αφού είναι αυτός από κάτω, μήπως είναι στο ακριβώς από κάτω δωμάτιο από εσένα, οπότε ίσως αλλάξεις δωμάτιο στην drums.

Διαφορετικά θα πρέπει να δείς - ακούσεις ποιός θόρυβος είναι που ακούγεται έντονα σ'αυτόν. Ίσως το λύσεις το πρόβλημα, μειώσεις τον θόρυβο, βάζοντας απορροφητικά υλικά στις βάσεις π.χ. της μπότας ή του ταμπούρου ή του hi-hat που λογικά αυτά θα φταίνε.

Διαφορετικά θα πρέπει να κατασκευάσεις μία floating βάση για όλη την drums, αλλά θέλει σωστή δουλειά.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν μειώσεις τον θόρυβο που φτάνει σε αυτόν δεν πρέπει να έχεις πρόβλημα.

 

Το χειρότερο θα είναι να φτάνει σε αυτόν ο ήχος μέσω του αέρα.Εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα.

 

Υ.Γ

Τι είναι αυτά τα παζλ που έβαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου