Προς το περιεχόμενο

Μελέτη σε πολυκατοικία


Gr3gg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, yannisp said:

edit:ενα αλλο σεναριο(λιγο ακραιο βεβαια)αν υπαρχει καποιος να παιζει τυμπανα και να κατεβεις να ακουσεις στον γειτονα τι ακουγεται.

 

Πολύ καλή σκέψη. Να βάλει έναν οποιονδήποτε να χτυπάει ενα ένα τις μποτες, πιατίνια κλπ, και να κατέβει κάτω ώστε να ακούσει και ο ίδιος ποιοι ήχοι περνάνε και ποιοι δεν περνάνε κάτω, ώστε εστιασμένα να βελτιώσει τη μόνωση.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Πολύ καλή σκέψη. Να βάλει έναν οποιονδήποτε να χτυπάει ενα ένα τις μποτες, πιατίνια κλπ, και να κατέβει κάτω ώστε να ακούσει και ο ίδιος ποιοι ήχοι περνάνε και ποιοι δεν περνάνε κάτω, ώστε εστιασμένα να βελτιώσει τη μόνωση.

 

Προϋποθέτει διάθεση συνεργασίας από τον παραπονιάρη....

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimsonic said:

 

Προϋποθέτει διάθεση συνεργασίας από τον παραπονιάρη....

 

Αρκεί να αποδείξει ότι συνεργασία σημαίνει και άμεση λύση στο πρόβλημά του. Βοηθάει στο να λυθεί το πρόβλημα, διότι εάν νομίζει πως έτσι απλά θα σταματήσει να παίζει τύμπανα ο OP, αυτό δεν είναι βιώσιμη λύση.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Αρκεί να αποδείξει ότι συνεργασία σημαίνει και άμεση λύση στο πρόβλημά του. Βοηθάει στο να λυθεί το πρόβλημα, διότι εάν νομίζει πως έτσι απλά θα σταματήσει να παίζει τύμπανα ο OP, αυτό δεν είναι βιώσιμη λύση.

 

απο την εμπειρία μου τέτοιοι άνθρωποι δεν θέλουν να βοηθήσουν. Θέλουν να γίνει το δικό τους.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Θέλουν προσεκτική διαχείριση. Λίγο καλόπιασμα και να πας με τα νερά τους, ώστε να επιτύχεις τα μέγιστα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ο ΚΡΟΥΣΤΙΚΟΣ θορυβος (σε αντιθεση με τον...αερομεταφερομενο που αντιμετωπιζεται με μια βαρΓια μοκετα και το μονωτικο δαπεδου που κοβει γυρω στα 40 db και το βρισκεις σε ολα τα μοκεταδικα...)  ΔΕΝ αντιμετωπιζεται χωρις ΠΟΛΛΑ λεφτα.

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικο ερώτημα είναι αν είσαι ιδιοκτήτης ή όχι.

Αν είσαι τότε θα το πας σιγά σιγά και ευγενικά μαζί του γιατί παίζει να τον χρειαστείς στο μέλλον ή πιο σωστά είναι καλό να μην έχεις έναν εχθρο. Αν αυτός είναι ενοικιαστής και εσυ οτιδήποτε άλλο είναι κομπλε.

 

Πιστεύω ότι απλώς ενοχλείται λίγο και το κάνει θέμα. Ας μη προδικάζουμε ότι είναι τρελός ή μαλακας, μπορεί όντως να ακούγεται δυνατα. εχω ένα παρόμοιο πρόβλημα με τον απο πάνω μου που πραγματικά ΔΕΝ φταίει αλλά κάνει φασαρία.

 

Η στάνταρ τακτική που πιάνει είναι "προσπαθώ να το λύσω, να έλα να δεις τι έκανα, ασε με να ακούσω πόσο ακούγεται κλπ", δηλαδή να του δείξεις ότι καταλαβαίνεις το πρόβλημα του και προσπαθείς να το λύσεις. Λογικά όμως θα συνεχίσει να γκρινιάζει. 

 

Αν γίνει αυτό και θες να συγκρουστεις παίζεις κανονικά σε ώρες μη κοινής ησυχίας, φωνάζει την αστυνομία, δείχνεις τι πατέντες έχεις κανει για να μη τον ενοχλείς, τους λες οτι δεν συνεργάζεται κλπ και η αστυνομία δεν θα σου κάνει τίποτα, θα δει ο απο κάτω ότι δεν πετυχαίνει τίποτα και θα ηρεμήσει ή και όχι. 

 

Αν δεν θες να συγκρουστείς τότε δοκίμασε λύσεις.

 

Αλλά σοβαρά, μπορεί να έχει άρρωστο άνθρωπο μέσα, μπορεί να περνάει ζόρια, μπορεί να είναι μαλάκας μπορεί να κάνεις όντως πολύ φασαρία, όλα παίζουν

  • Like 3

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο: λόγω καραντίνας όλες οι γειτονιές είναι πολύ ήσυχες, άρα οι ίδιοι θόρυβοι ακούγονται πολύ δυνατότεροι απ'όσο ακουγόντουσαν με τους δρόμους γεμάτους οχήματα, κόσμο να περνάει, λεωφορεία, ανθρώπους που δουλεύουν κλπ.κλπ.

Έχει μεγάλη διαφορά.

Πάντως η ντραμς πρέπει λογικά να ακούγεται ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ για πολυκατοικία, οπότε θέλει να εξαντλήσεις τα περιθώρια συνεννόησης. Αυτός που γκρινιάζει δεν κάνει τίποτα απολύτως που να ενοχλεί κάποιον άλλον;

Συνήθως κάτι δίνεις κάτι παίρνεις σε αυτές τις περιπτώσεις.. Θέλει διπλωματία..

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καμία ωρίτσα φόρεσα το χαμόγελο μου φόρεσα την μάσκα μου και χτύπησα το κουδούνι του , του είπα καλημέρα με κοίταξε μου έκλεισε την πόρτα στα μούτρα... Δεν θα αναφέρω πόσο με τάραξε , νευρίασε και πόσο έχω θυμώσει με τον εαυτό μου. 

 

Δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί του 

Θα κάνω ότι μπορώ να μειώσω το θόρυβο που περνάει στο διαμέρισμα του και θα προσπαθήσω να μελετήσω χωρίς την έννοια του στο κεφάλι μου. 

  • Like 3
  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Gr3gg είπε

Πριν καμία ωρίτσα φόρεσα το χαμόγελο μου φόρεσα την μάσκα μου και χτύπησα το κουδούνι του , του είπα καλημέρα με κοίταξε μου έκλεισε την πόρτα στα μούτρα... Δεν θα αναφέρω πόσο με τάραξε , νευρίασε και πόσο έχω θυμώσει με τον εαυτό μου. 

 

Δεν θα ασχοληθώ άλλο μαζί του 

Θα κάνω ότι μπορώ να μειώσω το θόρυβο που περνάει στο διαμέρισμα του και θα προσπαθήσω να μελετήσω χωρίς την έννοια του στο κεφάλι μου. 

 

I got the point.. Κ.λ.κατάσταση.

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου