Προς το περιεχόμενο

Μελέτη σε πολυκατοικία


Gr3gg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Gr3gg είπε

του είπα καλημέρα με κοίταξε μου έκλεισε την πόρτα στα μούτρα... 

 

Ε τότε τα θέλει ο κώλος του. Θες να σου στείλω ένα τρομπονάκι έτσι να αρχίσεις να μελετάς λιγουλάκι;😈

 

Επειδή την ίδια περίπτωση ακριβώς την έχω εξακριβώσει, έχοντας ηλεκτρικό σετ εγώ και ακριβώς από κάτω συγγενή, το πρόβλημα μάλλον είναι... η απουσία θορύβου. Το μόνο που περνάει είναι τα πετάλια. Κι αυτός που είναι από κάτω ακούει ένα ρυθμικό χτύπημα που τον αποσυντονίζει (άλλο να ακούσεις 5-6 βήματα και άλλα 3-4 μετά κι άλλο να ακούς ένα ρυθμικό μοτίβο σαν κάποιος να θέλει να σου τραβήξει την προσοχή [σαν να σου χτυπάνε την πόρτα]) Το ποδοβολητό είναι δηλαδή που περνάει. Ήχος από μπακέτες ή μη πλαστικό πιατίνι για ηλεκτρικό σετ, όχι δεν περνάει.

 

΄Έτσι όπως τα λες όμως, εγώ πιστεύω ότι πάντα θα έχεις τραβήγματα με αυτόν, ό,τι και να κάνεις. Δυστυχώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Ali Barout said:

 

΄Έτσι όπως τα λες όμως, εγώ πιστεύω ότι πάντα θα έχεις τραβήγματα με αυτόν, ό,τι και να κάνεις. Δυστυχώς.

 Και εγώ αυτό το συμπέρασμα εχω βγάλει αλλά θελω να εχω και ήσυχη την συνείδηση μου γιατί ειμαι μλκς....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Gr3gg είπε

θελω να εχω και ήσυχη την συνείδηση μου

 

Καλά κάνεις, αλλά κι ο άλλος αυτό το εκτιμά μόνο αν έχει ζήσει τα χειρότερα.😉

 

Οπότε, δείξε καλή θέληση, προσπάθησε όσο το δυνατόν να παίζεις όσο λείπει ο λεγάμενος, αλλά όχι και μέχρι του σημείου να καταπιέζεσαι. Το ότι μπαίνεις και φτιάχνεις ένα thread να το συζητήσεις δείχνει ότι σου στοιχίζει, κι ότι σου λείπει το να μην μπορείς να παίξεις, ή ακόμα χειρότερο να παίζεις και να νιώθεις ενοχές.

 

Καλή τύχη από εμένα, μακάρι να βρεθεί μια χρυσή τομή.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

του είπα καλημέρα με κοίταξε μου έκλεισε την πόρτα στα μούτρα... 


Αυτό σημαίνει πολεμο! Εγω θα έπαιζα κανονικά στο εξής, χωρίς να νοιάζομαι.
Κι αν μου ξαναχτυπούσε την πόρτα, θα έκανα το ίδιο. Θα την άνοιγα, θα τον έβλεπα και θα του την έκλεινα στα μούτρα.
Αν δεν είναι μπάτσος ή δεν έχει άκρες στη μπατσαρία, δεν θα βρει άκρη. Γιατί όποτε θα φέρνει την αστυνομία, εσύ δεν θα παίζεις, και άρα δεν θα μπορεί να αποδείξει τίποτα - εννοείται ότι δεν θα παίξεις ποτέ ώρες κοινής ησυχίας.
Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι ο ήχος που κάνουν τα ηλεκτρονικά τύμπανα είναι μικρότερος από εκείνον του να άκουγες μουσική δυνατά, γράψε τον στα αρχίδια σου χωρίς τύψεις.

Επιπλέον, μπορούν να αρχίσουν να σου "πέφτουν" απότομα πράγματα, στις 11 , στις 12 τη νύχτα και γενικώς. Μια μπάλα του μπάσκετ που σκάει, ένας βώλος, μια κατσαρόλα, οτιδήποτε κάνει θόρυβο για λίγα δευτερα. Θα είναι μόνο μια φορά, αλλά αρκετή για να του κάνει τα νεύρα ταλιατέλες και επιπλέον θα του δείξεις τι σημαίνει πόλεμος.

Επίσης, έχε προετοίμασε διάφορες δικαιολογίες για τους μπάτσους - διότι θα τους φέρει σίγουρα, σε αυτό ποντάρει.
Μη διστάσεις να βάλεις τους μπάτσους μέσα στο σπίτι σου όταν έρθουν -ΟΧΙ αυτόν, και να τους δείξεις χτυπώντας τα pads ότι "γι' αυτόν τον θόρυβο μιλάμε" και "ποτέ σε ώρες κοινής ησυχίας". (μην καθίσεις να εξηγείς για μπότες και χάι χατ, ΜΟΝΟ τα pads θα τους δείξεις και να είσαι φιλικός)
"
Εξάλλου, ζω σε αυτό το σπίτι και παίζω έτσι μουσική εδώ και Χ χρόνια ", θα τους πεις (ακόμη κι αν είναι ψέμματα). "Δεν ξέρω τώρα τι τον έπιασε".
Επίσης: "κανένας άλλος ένοικος δεν έχει πρόβλημα και δεν έχει παραπονεθεί ποτέ".

Στο μέλλον, όποτε και να τους παίρνει τηλέφωνο, δεν θα τον παίρνουν στα σοβαρά, ή θα στέλνουν κανέναν κακόμοιρο από το αστυνομικό τμήμα, για να σου κάνει σύσταση, επειδή αυτός θα το έχει ζητήσει. Μπορείς ακόμη και να δώσεις το τηλέφωνό σου στους μπάτσους, κατ' ιδίαν, αν σου έρθουν μια δυο φορές, και καλά με κατανόηση "παιδιά, δεν χρειάζεται να τρέχετε επειδή ο τύπος δεν είανι στα καλά του, ορίστε το τηλέφωνό μου".
Αν ποτέ σε πάρουν επειδή τους ειδοποίησε αυτός οτι παίζεις, απάντησε λέγοντας "μα τι λεει? Δεν είμαι καν σπίτι! Τώρα φτάνω... Ελάτε να το εξακριβώσετε αν θέλετε, σε κανένα 14λεπτο θα είμαι εκεί"  και βγες μια βόλτα για λίγα λεπτά.

Έχε πρόχειρο ένα κινητό για την περίπτωση που σε απειλήσει φραστικά ότι θα σου κάνει την Χ ζημιά, για να τον ηχογραφήσεις. Ακόμη και να μην τον ηχογραφήσεις όμως, αν συμβεί να σε απειλήσει, πήγαινε γραμμή στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σας, ό,τι ώρα και να είναι, και ζήτα να γίνει "καταγραφή συμβάντος" : ότι απείλησε τη σωματική σου ακεραιότητα, εσένα της οικογένειάς σου, του σκύλου σου, οποιουδήποτε θέλεις να προφυλάξεις. Πες ότι σε απείλησε ΄΄οτι θα σου σπάσει το αυτοκίνητο κλπ". Δεν χρειάζεται να έχεις αποδειξη για τίποτα από αυτά, απλά να απαιτήσεις να γίνει έγγραφη καταγραφή του συμβάντος και να αναφέρεται ρητά σε αυτή (θα επιμείνεις σε αυτό) πως "οτιδήποτε συμβεί σε μένα ή στους οικείους μου, ή δολιοφθορά στο αμάξι, τη μηχανή μου κλπ, θα τον θεωρήσω υπεύθυνο". Θα δώσεις όνομα και επωνυμό του ή το τηλέφωνό του στην αστυνομία και θα ζητήσεις να του γίνει  τηλεφωνική συσταση (όχι απαραίτητα την ίδια στιγμή) και να σου δώσουν ένα αντίγραφο του συμβάντος.

Το παραπάνω, το έχω κάνει πηγαίνοντας στην Ευελπίδων, για γείτονά μου που απείλησε με όλα αυτα τον πατέρα μου και σήμερα του λέει καλημέρα και του προσέχει και το αυτοκίνητο.
Ελπίζω να βοήθησα

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, fusiongtr said:

Δεν μου λες παλικάρι μου, είσαι παντρεμένος?

 

Ναι!!! Μάλιστα η σύζυγος ήταν αυτή που 

προέτρεψε να ασχοληθώ και πάλι μετά από τόσο καιρό

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Gr3gg said:

 

Ναι!!! Μάλιστα η σύζυγος ήταν αυτή που 

προέτρεψε να ασχοληθώ και πάλι μετά από τόσο καιρό

 

 

Πολύ ωραία.

Παιδάκι έχετε?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Gr3gg said:

Στα άμεσα σχέδια

 

Σας το εύχομαι ολόψυχα.

Εκεί θα λυθεί το πρόβλημα.

Ο γείτονας δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα.

Θα γυρνάει στο κρεβάτι του χωρίς να μπορεί να κοιμηθεί, από το κλάμα του μωρού, και δεν θα μπορεί να σου πει και τίποτα.

Και θα παίζεις ακόμα και με φυσικά τύμπανα αν θέλεις, και δεν θα σε ακούει.

 

Μέχρι τότε όμως, σου δίνω δύο λύσεις.

 

- Βάλε την σύζυγο να χορεύει με τακούνια, και πες του ότι γράφτηκε σε σχολή χορού και μαθαίνει φλαμέγκο.

- Αρχίστε να τσακώνεστε με την σύζυγο στα ψέμματα. Κραυγές, ουρλιαχτά, σπάστε και κανένα πιάτο που και που.

Τι θα σας πει, ούτε την πόρτα δεν θα τολμάει να σας χτυπήσει.

Και αν τολμήσει, άνοιξέ του εσύ αναψοκοκκινισμένος (και καλά από τον καυγά), και κλείστη του στην μούρη.

 

Τον γείτονα (όταν είναι έτσι) τον εκπαιδεύουμε, θέλει δεν θέλει θα μάθει.

Άλλος πιο εύκολα κι άλλος πιο δύσκολα.

Άλλος με το καλό, άλλος με κόλπα.

Αλλά θα μάθει.

 

Εύχομαι τα καλύτερα.

  • Like 6
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου