Προς το περιεχόμενο

Gretsch G6119:Tennessee Rose


nklshp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 

Είμαι οπαδός των one-piece bridges, λόγω ευκολίας. Για τον ήχο δεν ξέρω ακόμη. Εγώ έχω κανει προσωπικα τεστ μεταξύ κινεζιάς t-o-m και οne piece χειροποίητη steel bar και σε ηχογραφημένα τεστ, δεν άκουσα διαφορά. Όσο κι αν το ήθελα, τουλάχιστον για τον κόπο μου. Χωρίς να σημαινει βέβαια αυτό ότι δεν μπορεί να έπαιζαν ρόλο και άλλοι παράγοντες, όπως το είδος των posts, η γωνια κλίσης των χορδών, το είδος/μάζα του οργάνου (οι δοκιμές εγιναν σε solidbody, όχι σε hollow).

 

Πανέμορφη, καλοριζικη, καλοπαικτη.

Ευχαριστω Φανη,

η t.o.m. Που φοραει η κιθαρα μου, ειναι η χειροτερη που εχω δει, εντελως ακαταλληλη σε συνδιασμο με το bigsby και παραφωνια σε σχεση με την ποιοτητα της υπολοιπης κιθαρας.

Ξεκινησα να σκεπτομαι για αναβαθμιση με ποιοτικη ρολερ, αλλα ευτυχως μου ανοιξαν τα ματια noiz και Gretsch forum με τις Compton. Ναι, θα ειναι πρακτικη και καλη παρεα για το bigsby. Για τον ηχο ειμαι και γω περιεργος, σκεψου οτι αγορασα και tone champer εκδοση. Σιγουρα με την αγορα μου - titanium ξεφυγα οικονομικα... και δε θα ειναι value for money, αλλα αυτη επελεξα τη συγκεκριμενη στιγμη, μη ρωτας γιατι...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
20 λεπτά πριν, nklshp είπε

Σιγουρα με την αγορα μου - titanium ξεφυγα οικονομικα... και δε θα ειναι value for money, αλλα αυτη επελεξα τη συγκεκριμενη στιγμη, μη ρωτας γιατι...

Μιλας σε άνθρωπο που έδωσε 17 χιλιάδες για να αλλάξει pickguard σε κιθάρα των 58 χιλιάδων...

 

 

Θα ήταν ωραίο να είχαμε ένα συγκριτικό πριν και μετά compton. 

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Πνοή και Νύξη said:

Μιλας σε άνθρωπο που έδωσε 17 χιλιάδες για να αλλάξει pickguard σε κιθάρα των 58 χιλιάδων...

 

 

Δρχ?

 

😁

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

 

Θα ήταν ωραίο να είχαμε ένα συγκριτικό πριν και μετά compton. 

Δεν το χω με την ηχογραφηση , επισης εχω περιορισμενο ελευθερο χρονο.

Αλλα κατι απλο, δυο ακορντα και μια κλιμακα με καθαρο ηχο, ξερα καρφι στην καρτα ηχου η μικροφωνο ενισχυτης θα μπορουσα να το προσπαθησω....λεω τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Θα ήταν ωραίο να είχαμε ένα συγκριτικό πριν και μετά compton. 

 

Eχω αλλά είναι μέσα σε κομμάτι δυστυχώς.... 🙂 εμένα πάντως,έχω βάλει ως λάτρης του brass αλλά και για αισθητικούς λόγους την solid brass,την μεταμόρφωσε εκπληκτικά όσον αφορά το sustain ,όσο sustain μπορεί να έχει φυσικά μια full hollow body ,όσο και την ατάκα και το σκάσιμο της νότας.

Ασε που ο Compton ήταν σκέτη απόλαυση στην επικοινωνία 🙂

Η δική μου είναι σαν τανκς πάντως ,μασιφ πράμα 🙂

 

 

20200509_170614.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για τη κιθάρα, οι Gretsch είναι από τα απωθημένα μου. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία μαζί τους αλλά έχω τον TVJ Classic Plus σε Thinline Telecaster και είναι από τους αγαπημένους μου μαγνήτες. Μεγάλη έκπληξη μιας και δεν ήξερα τι να περιμένω, πολύ ευέλικτος ηχητικά, διαπρέπει σε καθαρό & βρώμικο ήχο. Τον συνιστώ πάντα και σε όλους και με έκανε περίεργο και για άλλους TVJ μαγνήτες, αν είχα τρίτη Tele θα έβαζα το τέλε σετ ενώ μου αρέσει πολύ απ' ότι έχω ακούσει και το Setzer set.

 

Σε περίπτωση που δε γνωρίζεις, ο TVJ έχει συχνά b-stock μαγνήτες σε χαμηλότερες τιμές στο site του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μπορείς να ακούσεις ένα σχετικά αξιοπρεπές συγκριτικό ,αν και πάλι ο .... ΣυγκριτΗς 🙂 δεν παίζει εντελώς καθαρά δυστυχώς,η διαφορά είναι αυτή που σου είπα ΙΜΗΟ δηλ. αμελητέα..in fact εμένα μου αρέσουν στο συγκεκριμένο βίντεο πιο πολύ οι stock μαγνήτες με τον βρώμικο ήχο που χρησιμοποιεί ο reviewer, έχουν λίγο περισσότερο δάγκωμα και υψηλομεσαια .

 

 

 

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω συγκριτικό βίντεο με καθαρό ήχο και αξιοπρεπή ηχογράφηση... αλλά τουλάχιστον δεν παίζει τα ίδια , τραγικά,πεντατονικα μπλουζΣ licks με τριάντα κιλά gain που παίζει το 90% των reviewers στο YT 🙂

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Superfunk είπε

Εδώ μπορείς να ακούσεις ένα σχετικά αξιοπρεπές συγκριτικό ,αν και πάλι ο .... ΣυγκριτΗς 🙂 δεν παίζει εντελώς καθαρά δυστυχώς,η διαφορά είναι αυτή που σου είπα ΙΜΗΟ δηλ. αμελητέα..in fact εμένα μου αρέσουν στο συγκεκριμένο βίντεο πιο πολύ οι stock μαγνήτες με τον βρώμικο ήχο που χρησιμοποιεί ο reviewer, έχουν λίγο περισσότερο δάγκωμα και υψηλομεσαια .

 

 

 

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω συγκριτικό βίντεο με καθαρό ήχο και αξιοπρεπή ηχογράφηση... αλλά τουλάχιστον δεν παίζει τα ίδια , τραγικά,πεντατονικα μπλουζΣ licks με τριάντα κιλά gain που παίζει το 90% των reviewers στο YT 🙂

Μικροδιαφορες διεκρινα. Νομιζω οτι μου αρεσαν λιγο περισσοτερο οι Filtetrons. Εχεις δικιο θα επρεπε να συγκρινει τους μαγνητες και στον καθαρο ηχο. Προς το παρον τα reviews που ειδα  με επεισαν να μην πειραξω το υψος των μαγνητων και να μην παραγγειλω tv jones. Μεχρι να ρθει η Compton  θα ασχοληθω μαζι της παιζοντας. Με το set up που θα κανω με τη νεα γεφυρα θα πειραξω λιγο και τους πολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/12/2020 στις 10:41 ΠΜ, nklshp είπε

Μικροδιαφορες διεκρινα. Νομιζω οτι μου αρεσαν λιγο περισσοτερο οι Filtetrons

 

Να επισημάνω ότι και oi HS Filtertrons (που φοράει η κιθάρα σου) από τον TV Jones έχουν σχεδιαστεί ,τον "προσέλαβε" η Fender όταν πήρε την Gretsch για να φτιάξει μαγνήτες της προκοπής.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
Στις 13/12/2020 στις 10:41 ΠΜ, nklshp είπε

Με το set up που θα κανω με τη νεα γεφυρα θα πειραξω λιγο και τους πολους.

 

 

Σήμερα έκανα και το γνωστό hack με την αφαίρεση pole pieces από τους Filtertrons για περισσότερο clarity & twang.....

Όντως η διαφορά είναι σημαντική ,πλέον η Ε & Α (των οποίων τα bass side pole pieces αφαίρεσα)  έχουν σκάσιμο και twang & πολύ λιγότερη θολούρα και έχουν έρθει  πολύ κοντά στον ήξο τον μονων  HiLoTrons ,επειδή ήθελα να διατηρήσω τον όγκο και την γλύκα των Filtertrons στις υπόλοιπες χορδές και επειδή με την αφαίρεση των πόλων έπεσε το volume σήκωσα αρκετά πιο ψηλά τους "μονους" πολους για να έρθει ίδιο το volume κατι που έδωσε και περισσότερα πριμα που έτσι κι αλλιως χρειάζονται για twang.

 

H κιθαρα ,ακομα και με fw που φοραει, απέκτησε πολύ περισσότερο twang στην Ε & Α &  ξεθόλωσε ακόμα περισσοτερο στα χαμηλομεσαία.

 

Highly recommended mod!     

 

 

16164965587884930842594261773574.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου