Προς το περιεχόμενο

Αγορά Midi Keyboard (χωρίς πολλά πολλά)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχω το 25άρι Arturia Minilab MKII. Φανταστικό για την τιμή του, κάνει και καφέ που λέμε. Ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε το 10% όσων κάνει και το έχω κοντά 1 μήνα.

 

Θα στο πρότεινα αν θες να μείνεις χαμηλά σε budget και αν δεις ότι προχωράς και γουστάρεις, πάρε ένα μεγαλύτερο.

  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να πας σε 49 πλήκτρα για να μπορείς να είσαι πιο άνετος σε αυτά που θα παίζεις.

Το Nektar Impact GX49 είναι μια χαρά και πάνω-κάτω στο budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2020 στις 8:46 ΜΜ, Freddie είπε

Καλησπέρα σας,

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός midi keyboard, με το οποίο θα ήθελα να ηχογραφώ δικές μου μελωδίες [όχι σώνει και καλά ηλεκτρονική μουσική] στον υπολογιστή. Δεν πολυκαίγομαι για τρελά εφέ, λούπες κλπ. Είδα κάποια βίντεο στο youtube και σκεφτόμουν μήπως έπαιρνα το Alesis V25 που έχει full size πλήκτρα και έρχεται με το Ableton Live Lite και το Xpand2. 

 

Γνωρίζετε το συγκεκριμένο μοντέλο; Έχετε μήπως να μου προτείνετε κάτι άλλο εσείς;

Συμφωνώ με gkourmoul1.

Στο μπάτζετ σου και αφού δεν χρειάζεσαι όπως λες πολλά πολλά, το nektar se49 με full size πλήκτρα και μάλιστα 49 είναι νομίζω η καλύτερη επιλογή. Έχει και λιγο καλύτερες κριτικές αν το ψάξεις.

https://m.thomann.de/gb/alesis_v25_reviews.htm

https://m.thomann.de/gb/nektar_se49_reviews.htm

 

 

Εγώ έχω το lx49 με πολλά μπλιμπλικια πάνω που δεν τα πολυχρησιμοποιώ να πω την αλήθεια.

Το se49 έπρεπε να πάρω στα μισά λεφτά.

Το έχει το athens pro audio με 66€ (όσο κι ο τομαν) αλλά με δωρεάν μεταφορικά.

Με click away όμως προτιμησε αγορά αν είσαι Αθήνα, για να μη το παραλάβεις το Πάσχα.

 

Δες κι ένα βίντεο.

 

 

 

Στις 12/12/2020 στις 11:53 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

NEKTAR SE49

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/12/2020 at 11:31 PM, Alex Raptakis said:

Το Nektar Impact LX49+ που είπε ο φίλος Σταύρος, έχω ακούσει και δει reviews, και όλοι λένε ότι έχει ένα πολύ περίεργο ήχο στα πλήκτρα, που το κάνει ιδιαίτερα θορυβώδες, ειδικά στο release.

 

Έχω και εγώ το LX49 (αλλά όχι το plus).
Είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν είμαι πληκτράς, το χρησιμοποιώ κυρίως για συνθέσεις σε DAW, πειραματισμούς, step input κλπ.

 

Ισχύει το θορυβώδες release που ανέφερε ο @Alex Raptakis μιας και έχει πολύ πολύ δυνατή επαναφορά το πλήκτρο.

Παρ'όλα αυτά, προσωπικά, δε με ενόχλησε ποτέ (ίσως γιατί δεν είμαι πληκτράς; πολύ πιθανόν)

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Spyros Delta said:

 

Εγώ έχω το lx49 με πολλά μπλιμπλικια πάνω που δεν τα πολυχρησιμοποιώ να πω την αλήθεια.

Το se49 έπρεπε να πάρω στα μισά λεφτά.

 

 

 

και εγώ το lx49 έχω και αναθεμα αν χρησιμοποίησα ποτέ όλα τα κουμπιά που έχει πάνω από το κλαβιέ...

Μου πιάνει και χώρο 10 εκατοστά βάθος

 

 

 

όσοι έχουν Lx49 να σηκώσουν το χέρι.

Εγώ έχασα το μέτρημα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

όσοι έχουν Lx49 να σηκώσουν το χέρι.

αυτα ειναι για τους κιθαριστες... για εμας τους πληκτραδες ειναι αχρηστα δεν κανουν....😅😆😎

 

ps αληθεια δεν κανουν αν πας απο ενα πολυ καλο keybed πχ αυτο του Korg kronos η ενα nord electro 3 σε αυτο του nektar θα σ φυγει το δαχτυλο... μαζι με το χερι εγω αντεξα 6,5 λεπτα στο nektar.... ειναι σαν να πεις σε κιθαριστα απο Fender 57 Strat SFG να παιξει σε κιθαρα jumbo....

 

εγω επιμενω σε 49αρι παντως τα 25 ειναι πολυ λιγα, σιγουρα το SE ειναι μια πολυ καλη επιλογη για αρχη....

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, stavros_d80 said:

αυτα ειναι για τους κιθαριστες... για εμας τους πληκτραδες ειναι αχρηστα δεν κανουν....😅😆😎

 

ps αληθεια δεν κανουν αν πας απο ενα πολυ καλο keybed πχ αυτο του Korg kronos η ενα nord electro 3 σε αυτο του nektar θα σ φυγει το δαχτυλο... μαζι με το χερι εγω αντεξα 6,5 λεπτα στο nektar.... ειναι σαν να πεις σε κιθαριστα απο Fender 57 Strat SFG να παιξει σε κιθαρα jumbo....

 

εγω επιμενω σε 49αρι παντως τα 25 ειναι πολυ λιγα, σιγουρα το SE ειναι μια πολυ καλη επιλογη για αρχη....

 

 

φυσικά και είναι για τους κιθαρίστες.

Αλλά με την ευκαιρία τι θα πρότεινες για ένα midi τουλάχιστον 62 ή 88άρι με σωστή αίσθηση, μια και το yamaha stage το έχει η θυγατέρα (σιγά μην το άφηνε) και το μεγάλο Roland το έχω στο σαλόνι. Καποια στιγμή ίσως σκεφτώ ένα μικρών διαστάσεων σωστό μιντι πλήκτρο για τον χώρο μου. Το Nektar απλώς το ανέχομαι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που φτάσαμε θέλω και γω να ξέρω αν έχει κάποιος άποψη για 88άρι midi με hammer action keybed.
NI Komplete Kontrol S88, Arturia Keylab 88, Doepfer LMK4+ 88?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου