Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για τη Fender Deluxe Nashville Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε όλους. Ήθελα μια γνώμη ή mini  review για τη  Fender Deluxe Nashville Tele. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία με το όργανο αυτο; 

 

Ευχαριστω!

Στιγμιότυπο 2020-12-17, 23.26.06.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο και ευελικτο μοντέρνο όργανο αλλά οι μαγνήτες είναι ΠΟΛΎ μέτριοι ειδικά αν θες κλασσικό twangy ήχο και παίζεις ΚΑΘΑΡΆ χωρίς πολλά γκάζια.

Αλλά οι μαγνήτες αλλάζουν.

Αν παίζεις ρωΟυκ 🙂 με  βρώμικο ήχο συνέχεια είναι μια χαρά βέβαια.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Superfunk said:

Ωραίο και ευελικτο μοντέρνο όργανο

 

Κι εμένα μου έκαναν καλή εντύπωση τα specs.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Αλλά οι μαγνήτες αλλάζουν

Ευχαριστώ Superfunk. Και με τι θα τους αλλαζες για χαρακτηριστικό tele ήχο? Και τι θα προτεινες για τον μεσαίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Την έχω την συγκεκριμένη και είναι πράγματι από τις πιο versatile κιθάρες που έχω!

Μου αρέσουν οι noiseless μαγνήτες που φορά, αν και έχουν λιγότερο in your face-twangy ήχο από τους κλασικούς tele, αλλά εγώ δεν μπορώ τον θόρυβο και την συγκεκριμένη την έχω σετάρει για ηχογράφηση!

Τα κλειδιά είναι lock και είναι οκ, αλλά όχι κορυφαία. Η κατασκευή γενικά είναι πολύ προσεγμένη με μόνο μείον για μένα, τα ψηλά-λεπτά τάστα και απορώ γιατί η Fender εξακολουθεί να χρησιμοποιεί τέτοια στις μέρες μας... 

Α, και κάτι τελευταίο, θα ήθελα να έχει ένα διακοπτάκι που να δίνει τους neck and bridge pickups μαζί, όπως στην κλασική tele!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, makam είπε

και απορώ γιατί η Fender εξακολουθεί να χρησιμοποιεί τέτοια στις μέρες μας..

 

 

μα δεν...εξακολουθει ,ΤΩΡΑ ,τα τελευταια 3-4 χρονια τα βαζει γιατι "τα θελει ο κοσμος", δυστυχως τα 6105 ταστα εχουν γινει πολυ της μοδας.......ειδικα στο...Nashville.....πριν που ειχε medium jumbos (περιπου 6150 που ειναι και τα αγαπημενα μου) ηταν καλυτερα.

4 ώρες πριν, makam είπε

Α, και κάτι τελευταίο, θα ήθελα να έχει ένα διακοπτάκι που να δίνει τους neck and bridge pickups μαζί, όπως στην κλασική tele!!

 +1000

 

αλλα ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονεκτημα της (γιατι τελε χωρις B+N απλα ΔΕΝ ειναι τελε) αλλα και αυτο αλλαζει..

8 ώρες πριν, juan_de_viann είπε

Και με τι θα τους αλλαζες για χαρακτηριστικό tele ήχο? Και τι θα προτεινες για τον μεσαίο;

 

Οποιοσδηποτε κλασσικος tele bridge ,neck μαγνητης με low output και οποιοσδηποτε κλασσικος strat μαγνητης με low output θα ειναι μια χαρα... αν εμενες σε Fender μαγνητες θα προτεινα το ωραιοτερο σετ που βγαζει αυτη τη στιγμη:

 

https://www.thomann.de/gr/fender_pure_vintage_64tele_pickup.htm?glp=1&gclid=CjwKCAiAoOz-BRBdEiwAyuvA6zqXGJNfn7An_A913vV9htjFj4VsUvtyhVNX8kpchfhe5qNjZVJbYxoCAj4QAvD_BwE 

 

 

4 ώρες πριν, makam είπε

Τα κλειδιά είναι lock και είναι οκ, αλλά όχι κορυφαία

 

 

Ειναι τα ιδια που βαζει πλεον σε ολα τα μοντελλα της (ακομα και τα custom shop) και ειναι Ping (Korea) ,τα παλαιοτερα ηταν Schaller το οποια φυσικα ηταν καλυτερα ,παντως και τα τωρινα μια χαρα ειναι.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Superfunk said:

 

 

αλλα ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ μειονεκτημα της (γιατι τελε χωρις B+N απλα ΔΕΝ ειναι τελε) αλλα και αυτο αλλαζει..

 

 

slow the muchoil

αλλάζεις το ένα ποτ με ένα με διακόπτη και το κάνεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

slow the muchoil

αλλάζεις το ένα ποτ με ένα με διακόπτη και το κάνεις.

 

Come grandfather to show you your vineyards...

 

Ναι ,αλλα επρεπε να το ειχε απο το εργοστασιο....τι τελε ειναι αυτη χωρις b&n?

 

btw καλυτερα ειναι ενα push/pull,push/push pot

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Superfunk said:

 

Come grandfather to show you your vineyards...

 

Ναι ,αλλα επρεπε να το ειχε απο το εργοστασιο....τι τελε ειναι αυτη χωρις b&n?

 

btw καλυτερα ειναι ενα push/pull,push/push pot

 

είμαστε εδώ για να τελειοποιήσουμε το ημιτελές.

Αμα το έκανε αυτό η ίδια από την άλλη ποιός θα αγόραζε στρατ μετά?

 

καμιά δικιά μου δεν είναι στοκ (εντάξει δεν είναι φεντερ φεντερ) αλλά κάνεις αυτό που θέλεις και σε βολεύει ιδίως αν είναι αναστρέψιμο. Πχ στην στρατ, έχω μπλεντάρει τον μεσαίο με το 2ο ποτ και έχω μόνο ένα tone. Στην τελε έχω αλλάξει τη φορά του switch plate, και έχω βάλει το q filter του Bill Lawrence και έχω αλλάξει και τους πυκνωτές. Και πιθανόν να κάνω και άλλα. Όρεξη νάχεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου