Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση φωνητικών με κινητό


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

επειδή δεν υπάρχει εξοπλισμός (κάρτα ήχου, μικρόφωνο κλπ) θέλουμε να κάνουμε ηχογράφηση φωνητικών με κινητό. Η μουσική έχει ηχογραφηθεί σε στούντιο.

Η τραγουδίστρια θα ακούει τη μουσική με ακουστικά από μια δεύτερη συσκευή και θα τραγουδάει παράλληλα και θα γράφει τη φωνή της σε μια τρίτη συσκευή, ώστε να ηχογραφηθούν μόνο τα φωνητικά και τίποτα άλλο (όχι η μουσική).

 

Θέλω τη βοήθειά σας σε δυο πράγματα.

1) υπάρχουν κάποια apps για κινητό που κόβουν θόρυβο κλπ και βοηθάνε στη ποιότητα? Εχετε κάποιο να μου συστήσετε? γιατί χάθηκα λίγο που έψαξα

2)κάποιες συμβουλές για τον χώρο. πχ μήπως μέσα σε αυτοκίνητο με κλειστά παράθυρα έχω ηχομόνωση καλύτερη? Να χρησιμοποιήσει κάποιο ύφασμα για να τυλίξει το κινητό (σαν pop filter) κλπ?

 

Γενικά ότι πατέντα ξέρετε που θα βοηθούσε....

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το πρόβλημα σου δεν θα είναι το πως θα αφαιρέσεις "θορύβους" αλλά η κακή ποιότητα του μικροφώνου.

Ετσι κι αλλιώς την επεξεργασία θα την κάνετε αφού εισάγετε τα ηχογραφημένα φωνητικά στον υπολογιστή και σε καποιο DAW υποθέτω, οπότε τα app στο τηλέφωνο δεν χρειάζονται. 

Καλή ιδέα είναι το αυτοκίνητο για τον χώρο.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω όμως ότι ένα app που θα απομάκρυνε (όσο μπορεί) τον θόρυβο είναι απαραίτητο. Αν από την πηγή  υπάρχει θόρυβος, θα είναι αδύνατον στο DAW να επέμβω να τον απομακρύνω. ΠΙστεύω ότι η αρχική ηχογράφηση παίζει μεγάλο ρόλο, και ότι καλύτερο μπορώ να κάνω εκεί καλό είναι να γίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πρέπει να εστιάσεις στο μέρος που θα σου κάνει αθόρυβη την ηχογράφηση και όχι στο app όπως σου είπε και ο yameth καθώς  το υποτιθέμενο app που θα "κόβει θορυβο" δεν σου κάνει αθόρυβη την ηχογράφηση...απλά έχει ΟΝ ένα φίλτρο (Dolby like) που θα μπορούσες και συ να το κάνεις στο daw μετά και με καλύτερο (ισως) συμβιβασμό συχνοτικων αποτελεσματων.Το αμάξι η μέσα σε μια ΝΤΟΥΛΑΠΑ !!!! είναι μια χαρά για όσο πιο dry ηχογράφηση γίνεται....

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντουλάπα με χειμωνιάτια παλτά κατα προτίμηση.

Όχι φιλτρα στο κινητό που μετά δεν μπορείς να βγάλεις.

Ό,τι φίλτρα μπουν θα μπουν στο τέλος

 

Η άλλη λύση, πας στο leroy και παίρνεις ένα φύλλο ricophon. Κάνει 10 ευρώ το πολύ. Το κάνεις ημικύκλιο και τραγουδάει μέσα σ αυτό

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου