Προς το περιεχόμενο

Fender truss rod problem.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Μια ερώτηση. Έχω μια fender American std 2011. Η οποία είναι εξαιρετική κιθάρα για τα γούστα μου. Το πρόβλημα που έχω δει είναι ότι το truss rod μάλλον έχει τερματίσει στο σφίξιμο. Δεν θέλω να το σιγουρέψω για ευνόητους λόγους. Το ερώτημα μου είναι εάν ποτέ χρειαστεί σφίξιμο μελλοντικά. Πως γινεν αυτό? Θα την κάτσουμε τη βάρκα? Ή υπαρχει κάποια λύση? Ευχαριστώ πολύ.? 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε καταρχήν αν λειτουργει το TR.

Επειδη ειναι 2 way αν λειτουργει θα μπορει να ΧΑΛΑΡΩΣΕΙ το μπρατσο ,να ΔΩΣΕΙ δηλαδη relief.

Οποτε βλεπεις αν δινει relief .Aν δινει δεν εχει χαλασει και λειτουργει.

Το σφίγγεις ξανα ,στην τωρινη θεση που ειναι οκ απο οτι μας λες, και το αφηνεις ησυχο.

ΑΝ παρει το μπρατσο (θελει δηλ. σφιξιμο για να ισιωσει) τοτε θα ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ το μπρατσο (θα δωσεις δηλ. λιγο relief) και με τη βοηθεια ενος φιλου σου που θα ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ θα ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΟ HEADSTOCK ωστε να ΙΣΙΩΣΕΙ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ και τοτε θα ΣΦΙΞΕΙΣ και τη βεργα.

Λογικα,με την "υποβοήθηση" αυτη που θα κανεις στο μπρατσο/βεργα,θα ειναι ,μετα το νεο σφιξιμο της βεργας, οκ και ισωμενο το μπρατσο.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργεί το truss rod κανονκκα. Απλά στο σφίξιμο το βλέπω ζόρικο πολύ. Στο χαλάρωμα είναι οκ. Και λειτουργεί κανονικα. 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ΜΗΝ προσπαθησεις να "λιπάνεις" το ΤR ριχνοντας λαδι ή λιπαντικο στην τρυπα.Δεν θα κανει απολυτως τιποτα εκτος απο το να γεμισει το κενο μεταξυ ξυλου και TR με λιπαντικο...(και δεν νομιζω να ειναι οτι καλυτερο κατι τετοιο) και δεν θα φτασει ουτε γραμμαριο λιπαντικης ουσιας στο TR nut.

Για να λιπανεις/αφαιρεσεις το TR της AS θελει "εγχειρηση" που καλυτερα ειναι να την κανει ενας εμπειρος τεχνικος. 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Alter said:

Αλλο το να μη λειτουργει και αλλο το να εχει τερματισει. Αν εχει τερματισει δεν νομιζω να σωζεται..?

 

Με το να βοηθησει σπρωχνοντας το headstock (αυτο που προτεινει ο sf), υπαρχει πιθανοτητα να στριψει ενα ελαχιστο το TR, και αυτο θα ειναι αρκετο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το βίντεο το έχω βάλει και στο άλλο θέμα, ότι χρειάζεται για καταλάβεις πως δουλεύει και για να φτιάξεις τέτοιου τύπου truss rod είναι στο βίντεο

Εχει τερματίσει επειδή έχει ξεβιδώσει από την άγκυρα.

Στο 3:38 είναι τα εξαρτήματα και ο τρόπος που βιδώνεις το truss rod στην άγκυρα χωρίς να σφίξεις ανεπανόρθωτα την βίδα στο headstock

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Άγιος είπε

Αυτό το βίντεο το έχω βάλει και στο άλλο θέμα, ότι χρειάζεται για καταλάβεις πως δουλεύει και για να φτιάξεις τέτοιου τύπου truss rod είναι στο βίντεο

Εχει τερματίσει επειδή έχει ξεβιδώσει από την άγκυρα.

Στο 3:38 είναι τα εξαρτήματα και ο τρόπος που βιδώνεις το truss rod στην άγκυρα χωρίς να σφίξεις ανεπανόρθωτα την βίδα στο headstock

 

 

Αρχηγε αυτο ειναι,"σχετικά" ευκολο  (δηλ. απο αυτους που διαβαζουν τωρα το 1/8 ΔΕΝ θα λυποθΥμΙσει απο ΤΡΟΜΟ  και ετσι μονο τα 7/8 θα ειναι με υποΓλΟσσιο 🙂 )  ,   στο bullet truss rod που εχει το βιντεο...στην AS που εχει ο ΟΡ  ΔΕΝ ειναι...

 

https://manchesterguitartech.co.uk/2015/07/08/replacing-a-fender-usa-stratocaster-truss-rod-nut/

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

Τσεκαρε καταρχήν αν λειτουργει το TR.

Επειδη ειναι 2 way αν λειτουργει θα μπορει να ΧΑΛΑΡΩΣΕΙ το μπρατσο ,να ΔΩΣΕΙ δηλαδη relief.

Οποτε βλεπεις αν δινει relief .Aν δινει δεν εχει χαλασει και λειτουργει.

Το σφίγγεις ξανα ,στην τωρινη θεση που ειναι οκ απο οτι μας λες, και το αφηνεις ησυχο.

ΑΝ παρει το μπρατσο (θελει δηλ. σφιξιμο για να ισιωσει) τοτε θα ΧΑΛΑΡΩΣΕΙΣ το μπρατσο (θα δωσεις δηλ. λιγο relief) και με τη βοηθεια ενος φιλου σου που θα ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΑΠΕΖΙ θα ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΟ HEADSTOCK ωστε να ΙΣΙΩΣΕΙ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ και τοτε θα ΣΦΙΞΕΙΣ και τη βεργα.

Λογικα,με την "υποβοήθηση" αυτη που θα κανεις στο μπρατσο/βεργα,θα ειναι ,μετα το νεο σφιξιμο της βεργας, οκ και ισωμενο το μπρατσο.

 

Αυτο γινεται και οταν θελεις να δωσεις relief σε μπρατσο με one way βεργα (baja tele)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου