Προς το περιεχόμενο

Υπερβολές άσχετων


ex-Dr. No

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

1. Μαρία μήπως?

 

2. Ποσειδώνιο?

 

ναι στο Ποσειδώνειο αλλά το όνομα δεν το θυμάμαι...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

Ποσειδώνιο

 

Ναι ,με Μαζώ.

Την θυμάμαι και εγώ, πολύ ευγενική κοπέλλα και όντως ξεχώριζε.

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Haris είπε

Αν ισχύει το πρώτο, μία λέξη έχω να σου πω: Dylan, Ozzy, Jagger, J. Rotten, Hetfield, Lou Reed κ.λπ.


Εντάξει... ντροπή

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Εντάξει... ντροπή

Σιγά μη ντραπώ, σιγά μην κοκκινίσω επειδή είπα ότι η Βίσση έχει καλύτερη φωνή απ' τον Rotten, τον Dylan και τ' άλλα τα παιδιά.
Σαν να έπρεπε να ντραπώ αν έλεγα πως η βαρύτητα λειτουργεί.

  • Χαχα 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Haris είπε

Σιγά μη ντραπώ, σιγά μην κοκκινίσω επειδή είπα ότι η Βίσση έχει καλύτερη φωνή απ' τον Rotten, τον Dylan και τ' άλλα τα παιδιά.
Σαν να έπρεπε να ντραπώ αν έλεγα πως η βαρύτητα λειτουργεί.


Επίσης παίζει και καλύτερη κιθάρα. Κι αυτό πιθανότατα ισχύει. 
Αν δεν καταλαβαίνεις όμως από μόνος σου την ιεροσυλία, και σε τι συνίσταται (δεν πήγαν όλοι αυτοί σε διαγωνισμό τραγουδιού) δεν γίνεται να στο εξηγήσει κάποιος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Επίσης παίζει και καλύτερη κιθάρα. Κι αυτό πιθανότατα ισχύει. 
Αν δεν καταλαβαίνεις όμως από μόνος σου την ιεροσυλία, και σε τι συνίσταται (δεν πήγαν όλοι αυτοί σε διαγωνισμό τραγουδιού) δεν γίνεται να στο εξηγήσει κάποιος!

Καμία ιεροσυλία. Ψιλοτρολιά ίσως.

Η συζήτηση κινήθηκε κυρίως γύρω απ' τις φωνητικές ικανότητες των δύο κυριών.
Όπως έγραψα και πιο πάνω, αν συζητούσαμε για καλλιτεχνική προσφορά, δεν θα σχολίαζα καν.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Haris said:

 

Η συζήτηση κινήθηκε κυρίως γύρω απ' τις φωνητικές ικανότητες των δύο κυριών.

 

Κακώς.

Το θέμα είναι οι ερμηνευτικές τους δυνατότητες (έτσι έλεγε το δημοσίευμα).

Όχι δηλαδή το πόσο καλά και σε τι επίπεδο μπορούν να τραγουδίσουν, αλλά το πόσο καλά μπορούν να ερμηνεύσουν αυτό που τραγουδάνε.

Υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Μπορεί δηλαδή, κάποιος που δεν τραγουδάει καλά (αντικειμενικά) να ερμηνεύει κάτι (τραγουδώντας) με έναν τρόπο, που να έχει τα χαρακτηριστικά εκείνα (μοναδικότητα, προσωπικότητα, χαρακτήρα, ταυτότητα, κλπ) που θα σε κάνουν να τον χαρακτηρίσεις καλό ερμηνευτή, χωρίς να είναι απαραίτητα κάτι το ιδιαίτερο σαν τραγουδιστής.

 

Τρανό παράδειγμα ο Ozzy, αλλά και τόσοι άλλοι.

 

Άντε για να μιλήσω λίγο σοβαρά κι εγώ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Haris είπε

Σιγά μη ντραπώ, σιγά μην κοκκινίσω επειδή είπα ότι η Βίσση έχει καλύτερη φωνή απ' τον Rotten, τον Dylan και τ' άλλα τα παιδιά.
Σαν να έπρεπε να ντραπώ αν έλεγα πως η βαρύτητα λειτουργεί.

 

Κοίτα καλύτερη ΦΩΝΗ (range, σταθερότητα, κούρδισμα, γυρίσματα και τεχνική) έχει σίγουρα.

 

Είναι ΣΑΦΏΣ καλύτερη singer.

 

Δεν είναι όμως καλύτερη VOCALIST , σίγουρα όχι από τον Jagger ,τον Reed ,τον Dylan & τον Ozzy.

 

Δυστυχώς από όσο ξέρω στην ελληνική γλώσσα δεν υπάρχει διαφοροποίηση μεταξύ singer & vocalist για αυτό και χρησιμοποιω ενΓκλεζικους όρους.

 

Το τέλειο βέβαια είναι να είσαι ΚΑΙ τα δύο άλλα αυτό το επιτυγχάνουν ελάχιστοι οι επονομαζόμενοι και ΒΟΥΝΑ.... στην ΔΥΤΙΚΗ μουσική (συμπεριλαμβανομενης και της ελληνικής μια και δεν είναι ξεκάθαρα ανατολίτικη)  απόλυτα ΒΟΥΝΑ είναι άτομα οπως ο Sinatra,η Franklin,o James Brown ,o Καζαντζίδης ,η Πίτσα Παπαδοπούλου ,η Αλεξίου και διάφορα τέτοια τραγουδιστικα τέρατα...

 

Φυσικά αν συγκρίνεις τις....δύο "μεγαλύτερες ερμηνεύτριες" με τις δύο τελευταίες (Πίτσα και Χαρούλα) θα γελάσουν και οι πέτρες.

 

Προς Θεού δεν λέω ότι οι ΙΔΙΕΣ έχουν πει κάτι τέτοιο, είμαι σίγουρος ότι και σεβασμό έχουν και επίγνωση των δυνατοτήτων τους (η Βίσση άλλωστε στο βίντεο με τον Μάκη το επισημαίνει δις εντός πέντε λεπτών)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Superfunk said:

 

 

Δυστυχώς από όσο ξέρω στην ελληνική γλώσσα δεν υπάρχει διαφοροποίηση μεταξύ singer & vocalist για αυτό και χρησιμοποιω ενΓκλεζικους όρους.

 

Κοίτα το post πριν απ' το δικό σου. :classic_wink:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο ozzy μπορει να μην ειναι dio τεχνικα, αλλα εχει ενα πολυ σπανιο μεταλλοχρωμα στη φωνη. Αυτο διοτι βγαινει ενας τεραστιος αριθμος αρμονικων απο την φωνη του. Ειναι λες και τραγουδουν 3-4 τραγουδιστες ταυτοχρονα. Μοναδικη φωνη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου