Προς το περιεχόμενο

Roundwound χορδές στο άταστο μπάσσο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Πόσο μεταλλο έχει μια μι καντίνι και πόσο μια σολ μπάσου?

Επίσης οι tapewound είναι ακόμα πιο ακριβές.

 

Και γω πρόσφατα πήρα ένα μπάσο με τάστα που κόστιζε 160 ευρώ. Η πρώτη μου σκέψη ήταν να αλλάξω σε flats. Ξέρω ότι αν αλλάξω θα μείνω μ αυτές μια ζωή. Αλλιώς θα μείνω μ αυτές τις ανυπόφορες που φοράει μια ζωή. Τα 40 ευρώ στα 160 είναι το 1/4 

Σίγουρα τσούζει.

Η αίσθηση όμως είναι νύχτα με μέρα. Ιδίως στο άταστο. Στο εγγυώμαι. Θα τις αγαπήσεις.

Say no more. Sold!

 

Νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αίσθηση εννοώ όχι στο να χαλάσει η τστιέρα.

Εννοώ το τι νιώθει το δάχτυλο και το τι ακούς.

Το γκλισάντο είναι κάτι που θα το επιζητάς, ενώ στις άλλες θα το αποφεύγεις.

 

Αν είναι μόνο για την ταστιέρα, δεν θα έσκαγα. Την γρατσουνάγανε σίγουρα. Και? Πόσο μπάσο έπαιζα ή παίζω? Και πάλι ένα φτηνό άταστο ήταν. Και τις γρατσουνιές τις βλέπεις αν παίζεις σαν τον BB King.

Η ταστιέρα έρχεται δεύτερη.

Η αίσθηση κι ο ήχος δεν αλλάζονται.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BassicallyGuitarist είπε

Ελπίζω η αγορά flatwound χορδών να μήν είναι μονόδρομος, καθώς μού φαίνονται πανάκριβες!...

 

Αν σκεφτείς ότι ένα σετ flatwounds κρατάει 5-10 ΧΡΟΝΙΑ.... μάλλον ΠΑΜΦΘΗΝΕΣ είναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Απλα βαζω δυο βιντεακια να υπαρχουν. ΠΙθανοτατα θα τα εχεις δει

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι 5-10 χρόνια λέτε ρε @dimsonic @Superfunk στον άνθρωπο..να πάθει κανα τέτανο

Τι χορδές είναι αυτες;

Ξεχνάτε οτι το pH του δέρματος τις σκουριάζει; ή έχετε βρει εσείς τίποτα χορδές dadario-dove με επικάλυψη rexoνέξ και εμποτισμένες σε nivea με ταλκ μαζί..

Εδώ έχει τύχει στον @gkourmoul1 να βάζει απόγευμα χορδές πριν την πρόβα και την επόμενη μέρα να είναι γεμάτες σκουριά,οχι 10 χρόνια μετά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, xtrm_basses said:

Εδώ έχει τύχει στον @gkourmoul1 να βάζει απόγευμα χορδές πριν την πρόβα και την επόμενη μέρα να είναι γεμάτες σκουριά,οχι 10 χρόνια μετά

 

Έχεις καλό θυμητικό. Την έπαθα σαν πρωτάρης, διότι ήμουν πρωτάρης. Πήγα σε πρόβα, έπαιξα, ίδρωσα, τελείωσα την πρόβα και έβαλα την κιθάρα στην θήκη. Πηγα σπίτι το βράδυ και δεν την έβγαλα από την θηκη. Όλη η υγρασία από τον ιδρώτα ήταν εγκλωβισμένη στην θηκη μέσα και την επομένη μέρα οι χορδές ήταν γεμάτες σκουριά. Έτυχε.

Σήμερα, οι κιθάρες μου φορούν χορδές με μέσο όρο ζωής το ένα έτος. Έχω κιθάρα (tele) που άλλαξα 4 φορές μαγνήτες και κλειδιά, και οι χορδές δεν αλλάχθηκαν. Είναι ακόμα εκεί.

Από σκουριά δεν ανησυχώ μιας και κάθε 15 μέρες καθαρίζω τις χορδές με βαμβάκι και λίγο wd40, και δίδουν την άισθηση (στο παίξιμο) της καινούργιας.

Στο μπάσο που αγόρασα και έχω ήδη 8-9 μήνες, μια φορά καθάρισα χορδές. Όπως το κόβω θα περάσει 5ετία για να ασχοληθώ με χορδές σε δαύτο. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, xtrm_basses said:

Tι 5-10 χρόνια λέτε ρε @dimsonic @Superfunk στον άνθρωπο..να πάθει κανα τέτανο

Τι χορδές είναι αυτες;

Ξεχνάτε οτι το pH του δέρματος τις σκουριάζει; ή έχετε βρει εσείς τίποτα χορδές dadario-dove με επικάλυψη rexoνέξ και εμποτισμένες σε nivea με ταλκ μαζί..

Εδώ έχει τύχει στον @gkourmoul1 να βάζει απόγευμα χορδές πριν την πρόβα και την επόμενη μέρα να είναι γεμάτες σκουριά,οχι 10 χρόνια μετά

 

 

δεν παίζουμε Live 7/24

εγω τις έχω στο άταστο 4 χρόνια τις φλατς. Οι προηγούμενες round μανίσιες τις είχα 9. Τις έβγαλα επειδή ήθελα φλατς. Όχι επειδή σκούριασαν ή πάλιωσαν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, xtrm_basses said:

Tι 5-10 χρόνια λέτε ρε στον άνθρωπο..να πάθει κανα τέτανο

 

 

Αφού δεν έχω πάθει τίποτα εγώ με χορδές κιθάρας, μην φοβάσαι ...

Αλλά για καλό και για κακό, ας κάνει το εμβόλιο, να μην έχει θέμα.:classic_tongue:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 Αλλά για καλό και για κακό, ας κάνει το εμβόλιο, να μην έχει θέμα.:classic_tongue:

Κι αυτός με παλιές χορδές...;

tsiodrasintimeemvolio-960x600.jpg

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimsonic said:

 

δεν παίζουμε Live 7/24

εγω τις έχω στο άταστο 4 χρόνια τις φλατς. Οι προηγούμενες round μανίσιες τις είχα 9. Τις έβγαλα επειδή ήθελα φλατς. Όχι επειδή σκούριασαν ή πάλιωσαν.

 

μη σου πω ότι τις κράτησα κι όλας, μην χρειαστούν...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου