Προς το περιεχόμενο

Presonus Studio One 5 Pro. Γνωμες


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας! Ηθελα να ρωτησω αν εχει χρησιμοποιησει καποιος το DAW της presonus το "Studio One 5 Professional".

Αξιζει τον κοπο να το αγορασει κανεις ? Ανταγωνιζεται αλλα DAW της αγορας οπως το Cubase?

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμάσει κάποια βασική του έκδοση.

Είναι καλό daw.

Θεωρητικά το pro θα είναι ένα πλήρες πακέτο.

Σήμερα δεν υπάρχει κάποιο daw που να υστερεί έναντι των άλλων.

Απλά κάποια είναι περισσότερο αποδεκτά από συγκεκριμένες ομάδες χρηστών. (ή διαδεδομένα ανάμεσα στις ομάδες αυτές).

 

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά....

μπορείς να μας πεις πως προσανατολίστηκες προς το πακέτο αυτό.

Τι σε τράβηξε δηλαδή

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε. Θελω να αγορασω ενα midi controller της Presonus το "Atom" το οποιο δινει δωρο το Studio One artist

Και ελεγα αμα ειναι να το χρησιμοποιησω και να παρ ω και την πληρη εκδοση με εκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το Studio One 4 Pro είμαι αρκετά ευχαριστημένος, το βρίσκω εύχρηστο. Βέβαια δεν έχω εμπειρία από άλλα DAW.

 

Με το Pro θα είσαι καλυμμένος σε μεγάλο βαθμό ως προς τα βασικά εργαλεία για παραγωγη και mastering.

 

Καλό θα ήταν να σχολιάσει κάποιος που έχει δουλέψει και σε άλλα DAW.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, johndelover said:

Αν μπορει καποιος ο οποιος εχει δουλεψει και αλλα DAW να μας πει τη γνωμη του

 

υπάρχουν πολλά δωρεάν για να σχηματίσεις γνώμη. Δεν νομίζω να δουλεύει κάποιος πολλά μαζί. Είναι σαν να πατάς σε δυο βάρκες.

Αν δεν δοκιμάσεις μόνος σου δεν θα σιγουρευτείς.

Εχω το δούλεψα αυτό λίγες μέρες, το sonar λίγους μήνες και το cubase μερικά χρόνια.

Εχοντας αφιερώσει πολύ περισσότερο χρόνο στο cubase προτίμησα να πάω σε pro στο cubase.

 

Κατέβασε το sonar που είναι δωρεάν και θεωρείται κορυφαίο και σύγκρινέ το. Και μάλιστα έχει περισσότερες δυνατότητες από τη δωρεάν έκδοση του studio one.

To σίγουρο είναι ότι αν χρησιμοποιείς daw που το δουλεύεις πολύς κόσμος θα βρίσκεις εύκολα πληροφορίες στο youtube ή το internet. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ποιότητα ήχου όλα καλά είναι πλέον, εφόσον έχεις το σωστό setup. Τα υπόλοιπα είναι κατα κύριο λόγο προσωπική άποψη, και διαφέρει αρκετά ανάλογα το πώς έχει μάθει ο καθένας. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να τα δοκιμάσεις με trial ή με τα αντίστοιχα free versions. Το Studio One έχει το Prime.

 

Έχω δουλεψει περισσότερο το FL Studio 20, Cubase 10.5 Pro, Studio One 5 Pro και ελάχιστα τα Pro Tools, Reaper και Logic Pro X.
Οι βασικές διαφορές ανάμεσα στα DAW είναι οι παρακάτω:
- Εμφάνιση/UI & πώς δουλεύει το timeline και τα tracks
- Ποιές οι δυνατότητες/ευκολίες στο editing και comping
- Τι και πόσα stock plugins έχει το καθένα

 

Όσο δούλεψα το Studio One, μου φάνηκε αρκετά καλό, αλλά δε μου άρεσε καθόλου το Piano Roll του (λόγω συνήθειας) και εφόσον δοκίμαζα παράλληλα το Cubase, το Studio One μου φάνηκε ότι έχει λιγότερες "ευκολίες", αλλά σύμφωνα πάντα με το δικό μου workflow. Κάποιοι άλλοι ίσως να το προτιμούν. Τις διαφορές ανάμεσα στο Artist και το Pro μπορείς να τις βρεις στο επίσημο site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου