Προς το περιεχόμενο

Presonus Studio One 5 Pro. Γνωμες


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

έχοντας δουλέψει επαγγελματικά αρκετά από τα  DAW (όχι με το one) που έχουν κατά καιρούς κυκλοφορήσει (από τα τέλη των 80s μέχρι και σήμερα), προσωπικά έχω καταλήξει εδώ και πολλά χρόνια στο Sonar... με εργονομία που με βοηθά να δουλεύω άνετα και γρήγορα με μεγάλες δυνατότητες παραμετροποίησης και με πολύ καλά ενσωματωμένα ψηφιακά εργαλεία (το eq και γενικά το pro channel είναι ποιοτικότατα και στέκουν άνετα απέναντι και σε ακριβά third party vst), εύκολα θα μπορούσα να ολοκληρώσω ένα project ακόμα και χωρίς να καταφύγω σε πρόσθετα σε ένα home studio...

 

αυτό βέβαια δεν λέει κάτι από μόνο του όπως είπαν και οι φίλοι μας παραπάνω γιατί εν πολλοίς είναι καθαρά υποκειμενικά τα κριτήρια επιλογής για τον καθένα μας... παράλληλα όμως αντικειμενικά πρόκειται για ένα καθαρά επαγγελματικό περιβάλλον εργασίας που δεν του λείπει τίποτα (ακόμα και το dither του είναι κορυφαίο) και το κυριότερο?... πια προσφέρεται ΔΩΡΕΑΝ...

 

αν σκεφτεί κανείς πόσα το έχουμε πληρώσει οι χρήστες του, είναι "προκλητική" η προσφορά συνυπολογίζοντας μάλιστα ότι σε αυτή την περίπτωση δεν ισχύει το ίδιο με πολλά software που απλά χαρίζονται όταν τελειώνει η ανάπτυξή τους και εγκαταλείπονται... η Bandlab συνεχίζει κανονικότατα τα updates και στα Win 10...

 

εν κατακλείδι, η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι για κάποιον που έρχεται πρώτη φορά σε επαφή με το audio recording (και δεν υπάρχει ο σημαντικός παράγοντας της συνήθειας σε ένα άλλο περιβάλλον με τον ανάλογο τρόπο δουλειάς), είναι αν μη τι άλλο μια έξυπνη κίνηση το να ξεκινήσει από αυτό (παράλληλα ίσως και με το όποιο demo του ανταγωνισμού για να συγκρίνει)... μόνο να κερδίσει έχει...

  • Like 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θεματάκι... και με απασχολεί κιόλας τον τελευταίο καιρό. Έχω δουλέψει όλα τα daws κυριολεκτικά. Τα πιο σοβαρά στα win είναι το cubase και το studio one. Αφήνω έξω daws για ηλεκτρονική μουσική όπως ableton, flstudio κλπ. Δουλεύω cubase τα τελευταία δυο χρόνια. Τον τελευταίο μήνα  δοκιμάζω το studio one με το sphere. 15 ευρώ το μήνα για το s1 με όλα τους τα plugins και instruments μου φαίνεται πολύ καλό deal. 

 

To s1 εχει φτιάξει παρα πολύ μετά την 4 ειδικά. Το μόνο που μου λείπει απο cubase είναι το variaudio αλλά έχεις το melodyne. Σε γενικές γραμμές ειναι καινούργιος κώδικας, όλα ειναι πιο απλά και έχει το καλύτερο workflow. Η cubase εχει βαριά video engine και έχει αρχίσει να δείχνει τα χρονάκια της. Παραμένει όμως εγγυηση για πολλά τρακς. Δεν ξέρω τι παίζει στο s1 με μεγάλο αριθμό τρακς. Απο θέματα cpu και ram πάντως ειναι πάνω κάτω τα ίδια. 

 

Εγώ προς το παρων παίζω και με τα δύο, αλλά το s1 για μένα είναι πιο μπροστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, panosdk είπε

Έχω δουλέψει όλα τα daws κυριολεκτικά. Τα πιο σοβαρά στα win είναι το cubase και το studio one

 

τι εννοείς "σοβαρά"... εκπλήσσομαι... δηλαδή εγώ και οι φίλοι εδώ ή αλλού που δουλεύουμε το sonar έχουμε να κάνουμε με ένα ασόβαρο (ή έστω λιγότερο σοβαρό) DAW?... επίσης μια και τα έχεις δουλέψει όλα, κατ εσέ εν γένει σε τι είναι καλύτερα του sonar, το Cubase και το one (και μάλιστα στο workflow)?...

 

από περιέργεια ρωτάω από τη μία, αλλά και από την άλλη αλήθεια τώρα...

δεν πρέπει να ξέρει κάποιος (ειδικά αρχάριος) τι είναι αυτό που θα κάνει την μεγάλη διαφορά στην πράξη, ώστε να τον οδηγήσει στο να βάλει το χέρι στην τσέπη και να προτιμήσει (τυφλά σε σχέση με τις πραγματικές του ανάγκες που καλά καλά δεν γνωρίζει ο ίδιος), μεταξύ των εμπορικών επιλογών που του προσφέρει η αγορά, αντί μιας ανάλογης λύσης επαγγελματικού επιπέδου που του προσφέρεται δωρεάν (και τα λεφτά που θα γλυτώσει π.χ. να τα επενδύσει σε μια καλύτερη κάρτα ή άλλο εξοπλισμό ή να τα φάει σουβλάκια τέλος πάντων)?...

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή χρονιά...

---

 

 

ΥΓ1. ο μέσος χρήστης σε ένα home studio (και όχι μόνο), χρησιμοποιεί ένα ελάχιστο μέρος από τις δυνατότητες που προσφέρει ένα σύγχρονο DAW...

 

ΥΓ2. δεν θα επέμενα και σόρυ, αλλά δεν είναι ούτε ένας ούτε δύο οι φίλοι που έχουν επικοινωνήσει κατά καιρούς μαζί μου λέγοντάς μου ότι τους απαξιώνουν στις παρέες το sonar όταν τους το προτείνω ως εν δυνάμει λύση (όπως συμβαίνει και με πολλές άλλες δωρεάν software λύσεις σε διάφορα επίπεδα), με την πάλαι ποτέ απαίδευτη λογική του στυλ "έλα ρε τσάμπα είναι... τι περιμένεις τα χάλια του θα έχει... πάρε αυτό να σωθείς που το χω κι εγώ κι ο Μήτσος και ο ντουνιάς ολάκερος"... οπότε με ενδιαφέρουν οι τεκμηριωμένες απόψεις επ αυτού...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά ρε παιδιά! Καλή χρονιά να έχουμε, περισσότερο τυχερή από την προηγούμενη και με υγεία!

 

2 ώρες πριν, npap είπε

πάρε αυτό να σωθείς που το χω κι εγώ κι ο Μήτσος και ο ντουνιάς ολάκερος"...

Αγαπητέ npap, που πάντα μιλάς σωστά και μετρημένα, είναι πολύ απλός ο λόγος που συμβαίνει αυτό μεταξύ φίλων και ερασιτεχνών.

 

Υπάρχει συνήθως στην παρέα ο πιο προχωρημένος στα της σπιτικής ηχογράφησης (καμία σχέση με τη σπιτική σπανακόπιτα), που δουλεύει για διάφορους λόγους το πρόγραμμα Α. Όταν θέλει κι ο φίλος μπασίστας ή ο ντραμίστας να γράφει το κατιτίς του σπίτι του, ακολουθούν τη συμβουλή του προχωρημένου, κυρίως με την ελπίδα ότι ο προχωρημένος θα μπορεί να τους προσφέρει τεχνική υποστήριξη. Το βλέπω κι εγώ ο ίδιος. Όταν κάποιος φίλος είχε το reaper κατεβάσει για να το δοκιμάσει, με ρωτούσε πράγματα, κι εγώ που έχω το cubase προσπαθούσα να του μεταφέρω αφηρημένες έννοιες και με εικασίες να μαντέψω πού μπορεί να βρισκόταν στο πρόγραμμα η λειτουργία, κι αυτός αν καταλάβαινε, έψαχνε μάταια στο UI να βρει τι γίνεται. Ενώ όταν είχε κατεβάσει το Μάρτη το Elements που το δώσαν δύο μήνες τζάμπα, του έλεγα κατευθείαν πάτα εκεί εκεί εκεί και γινόταν η δουλειά του.

 

Οπότε τείνουν να δημιουργούνται παρέες που χρησιμοποιούν το ίδιο πρόγραμμα. Όσο αποκτούν εμπειρία οι εμπλεκόμενοι και αρχίζουν και τους φταίνε πράγματα ή ζητούν άλλες ευκολιές από τις παρεχόμενες, αρχίζουν και ψάχνονται και με άλλα προγράμματα.

 

Υ.Γ.: Το Sonar μια χαρά είναι. (και για το cubase μια χαρά λέω ότι είναι) Για τζάμπα δε, είναι πολλές χαρές. Κι εγώ θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να ξεκινήσει. Είναι ένα ΠΛΗΡΕΣ DAW τζάμπα. Επαναλαμβάνω για τους αφηρημένους:

 

ΠΛΗΡΕΣ. DAW. ΤΖΑΜΠΑ.

 

😁

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ali Barout είπε

ΠΛΗΡΕΣ. DAW. ΤΖΑΜΠΑ.

 

 

Κοιτάζω στη σελίδα του και βλέπω ότι το Sonar Platinum έχει $499, ενώ η πιο ελαφριά έκδοση (home studio) έχει $49. Το τζάμπα που είναι;

https://www.cakewalk.com/Products/SONAR/Versions#start

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
6 λεπτά πριν, WrTsXxx είπε

 

Κοιτάζω στη σελίδα του και βλέπω ότι το Sonar Platinum έχει $499, ενώ η πιο ελαφριά έκδοση (home studio) έχει $49. Το τζάμπα που είναι;

https://www.cakewalk.com/Products/SONAR/Versions#start

https://www.bandlab.com/products/cakewalk

  • Like 3

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, WrTsXxx είπε

 Το τζάμπα που είναι;

https://www.cakewalk.com/Products/SONAR/Versions#start

 

Ειναι δωρεαν και πληρες. Δεν γνωριζω τον λογο που εχουν ακομα τις παλιες εκδοσεις, επι πληρωμη. Εδω και πολυ καιρο ειναι δωρεαν.

 

Τσεκαρε εδω οδηγιες:

https://help.cakewalk.com/hc/en-us/articles/360002690674-How-To-Download-Install-Cakewalk-by-BandLab

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npap Όχι το sonar για εναν επαγγελματία δεν κάνει. Δυστυχώς βέβαια γιατί μου αρέσει παρά πολύ. Ειδικά το prochannel ειναι κορυφή. Τα προβληματά του υπάρχουν σε ενα σωρό βιντεάκια στο youtube. Δεν μπορώ εδώ να τα γράψω όλα. Έχω στείλει bugs στην bandlab και ειλικρινά το γουστάρω το daw. Η καλύτερη μου θα ταν να μπορούσα να δουλέψω με αυτό και να μην πληρώνω κάθε χρόνο για upgrades. Το δυναμικό της bandlab είναι πολύ μικρό ομως και δεν ξέρω αν ποτέ καταφέρουν να το στρώσουν.

 

Για χομπίστες η για μίξη, μάστερ φυσικά και κάνει και ειναι το καλύτερο free daw. 

 

Γενικά οτι λέω ειναι η αποψή μου και οτι ταιριάζει η δεν ταιριάζει σε μένα.  Δεν έχει σημασία τι δουλευεις αλλά τι βγαίνει απο εκεί πέρα. 

 

(Για να μην παρεξηγηθώ επαγγελματίας ειναι και ο οργανοπαίχτης που θα γράψει 2,3 κανάλια με το οργανό του. Αυτός δεν θα καταλάβει διαφορά. Για βαρία χρήση όπως μουσική εφε για ταινίες η παιχνίδια, τραγούδια με πολλά κανάλια και λοιπές επαγγελματικές χρήσεις και δεν βολεύει και του λείπουν πράγματα και δεν κάνει)

 

Επεξεργασμένο από panosdk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου