Προς το περιεχόμενο

Presonus Studio One 5 Pro. Γνωμες


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, panosdk είπε

Μου λές οτι δεν φταίει το πρόγραμμα. Τι αλλο μένει εκτός απο τα plugins?

Τοτε να μην παίρνουμε daw.  Αφου τη δουλεια την κανουν τα πλαγκιν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με εχεις καταλάβει. Μου λές δεν φταίει το πρόγραμμα που κάνει engine drop out. Και σου απαντώ οτι δεν φταίνε τα plugins γιατί τα χρησιμοποιήω και αλλού. Δεν προκαλούν αυτά τα κρασαρίσματα. Αυτό θέλω να σου πω. Δεν ξέρω τι σχέση εχει με αυτό που λές. Αν θες εξηγησέ μου τι φταίει κατα την γνώμη σου για τα engine drops αφού δεν φταίει το cakewalk. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2020 στις 6:06 ΜΜ, Alex Raptakis είπε

 ...δε μου άρεσε καθόλου το Piano Roll του (λόγω συνήθειας) και εφόσον δοκίμαζα παράλληλα το Cubase...

 

εγώ πέρασα στο reaper, τουλάχιστον δοκιμαστικά προς το παρόν, και βασανίζομαι με το midi γράψιμο. Δεν φανταζομουν ότι υπαρχει θέμα "δικού μου workflow", και δεν τα παρατάω ακόμα.

 

απλά θέλω να ρωτήσω: κάποια DAWs έχουν πιο "εύχρηστο" midi editor από άλλα ή απλά εγώ είχα ψιλομαθει του cubase, οπότε του reaper μου φαίνεται κακό?

 

ΥΓ. Καλή χρονιά σε ολους

Επεξεργασμένο από blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
42 λεπτά πριν, blue είπε

απλά θέλω να ρωτήσω: κάποια DAWs έχουν πιο "εύχρηστο" midi editor από άλλα ή απλά εγώ είχα ψιλομαθει του cubase, οπότε του reaper μου φαίνεται κακό?

 

Χρησιμοποιώ Reaper και Ableton Live για αυτόν το λόγο. Θα χρησιμοποιούσα μόνο Reaper αλλά δε με βολεύει καθόλου το midi section του.

 

Σκέφτομαι γενικά να πάω στο Cubase και να αφήσω και τα 2, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panosdk είπε

Δεν με εχεις καταλάβει. Μου λές δεν φταίει το πρόγραμμα που κάνει engine drop out. Και σου απαντώ οτι δεν φταίνε τα plugins γιατί τα χρησιμοποιήω και αλλού. Δεν προκαλούν αυτά τα κρασαρίσματα. Αυτό θέλω να σου πω. Δεν ξέρω τι σχέση εχει με αυτό που λές. Αν θες εξηγησέ μου τι φταίει κατα την γνώμη σου για τα engine drops αφού δεν φταίει το cakewalk. 

 

 

Βασικα αλλο κρασαρισμα αλλο dropout. Για τα τελευταια φταίει συνηθως ο υπολογιστης

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ως προς αυτά που αναφέρεις για το sonar από την δική μου εμπειρία με αυτό...

 

12 ώρες πριν, panosdk είπε

 

  • Πολλά plugins χάνουν τις ρυθμίσεις τους την επόμενη φορά που ανοίγεις το πρόγραμμα. Μου συνέβει με fabfilter.
  • - μια χαρά μου δουλεύουν όσα fabfilter χρησιμοποιώ
  • Κανάλια όταν τα έκανα resize εξαφανίζονταν καθώς το ένα κάλυπτε το απο κάτω.
  • - δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο...
  • Δεν υπάρχει υποστήριξη για μεγαλύτερες αναλύσεις απο hd.
  • - σου απάντησε ήδη ο Δημήτρης και συμφωνώ...
  • Το βίντεο στον editor αρχίζει απο το μηδέν και δεν μετακινείτε  αν θές να αρχίσεις απο πιο κάτω.
  • - αν και εδώ μιλάμε για audio workstation (για video προσωπικά χρησιμοποιώ το vegas και οι  φίλοι μου "επαγγελματίες" στον τομέα επί το πλείστον premiere σε mac) τις ελάχιστες φορές που φόρτωσα κάποιο στο sonar για να προσθέσω νέο ή να επεξεργαστώ ήδη υπάρχον audio, μια χαρά έκανα την δουλειά μου σε όλα τα επίπεδα εργονομίας που αφορούσαν τον ήχο και μάλιστα πλέον του screen και με παράλληλο αναλυτικό frames display εφάμιλλο των pro ve... οπότε δεν καταλαβαίνω τι εννοείς...
  • Εngine drops κάθε λίγο και λιγάκι. Ειδικά αν έχεις πολλά audio edits γίνεται χαμός.
  • - στο pc που το χρησιμοποιώ συχνότερα (καλό μεν αλλά σχεδόν δεκαετίας) έχω σπάνια drops κι αυτά ελεγχόμενα όταν επιμένω να προσθέτω κάποιο παλιότερο plug in (ειδικά με teleport που όντως πάντα υπήρχε ένα θέμα)... μάλιστα το υποδειγματικό του freeze (που ήταν και το πρώτο DAW αν θυμάμαι καλά που το πρόσθεσε σαν δυνατότητα) μου επιτρέπει να το δουλέψω ικανοποιητικά (τηρουμένων των αναλογιών) ακόμα και σε αδύναμα laptop
  • Δεν έχει clip gain (το σημαντικότερο). Έχει στις ρυθμίσεις ενα gain το οποίο ποτέ δεν πετυχαίνεις σωστό αποτέλεσμα.
  • - τι να σου πω Πάνο μου... εγώ πάντα πετυχαίνω το "σωστό" αποτέλεσμα με αυτό... πάλι δεν καταλαβαίνω...
  • Παλιός κώδικας. Γενικά σέρνεται και ο ρυθμός ανανέωσης ειναι σαν 10 fps. Δεν γνωρίζω απο γραφικά πολλά πράγματα αλλά κάνει μπάμ, ειδικά στον μίκτη.
  • δεν ξέρω πόσο παλιός θεωρείται ο κώδικάς του αυτή τη στιγμή αλλά αν θυμάμαι καλά το ότι μια μικρή εταιρεία σαν την Cakewalk  κατάφερε και μπήκε κάποτε άμεσα στο "παιχνίδι" οφειλόταν κυρίως στο ότι έγραφε και γράφει κώδικα αποκλειστικά για windows και έπαιζε μόνη της στο περιβάλλον σε σχέση με τις αρχικές μετεγγραφές των υπολοίπων... κι αυτό σαν legacy την βοήθησε κατά καιρούς να βγαίνει μπροστά δυσανάλογα με το μέγεθος της στον χώρο του audio recording... δυστυχώς στις  εξαγορές της από Roland αρχικά και Gibson κατόπιν δεν έλαβε την ανάλογη προσοχή που της έπρεπε από τις "μαμάδες"... ειδικά από την δεύτερη  αφέθηκε στη τύχη της και όντως έμεινε πίσω ως προς την πρωτοπορία των εξελίξεων πράγμα που φαίνεται να ισορροπείται τώρα από την Bandlab δείχνοντας ότι υπάρχει μέλλον που κρατάει και πολλούς επαγγελματίες ακόμα "ζεστούς" όπως εγώ, παρότι είχαμε (φαντάζομαι) αρκετοί σκεφτεί να αλλαξοπιστήσουμε λόγω υποστήριξης...
  • πάντως καθόλου δεν "σέρνεται" σε μένα και μάλιστα σε σκληρό κατά περίπτωση multitasking... και κανένα μπαμ δεν "άκουσα" μέχρι στιγμής στον μείκτη...😛
  • Δεν υπάρχει sampler ούτε καν sampler track. Απο ότι είπαν έρχεται.
  • ποσώς με απασχολεί... το sytnth rack του είναι υποδειγματικό στο να χρησιμοποιώ τα αγαπημένα μου samplers εκτός αν εννοείς και εδώ κάτι που δεν κατάλαβα...

Γενικά τα περισσότερα πράγματα γίνονται πιο αργά από ότι σε άλλα daws. Και αυτό εχει σημασία για κάποιους που δεν έχουμε τρελό χρόνο.

- προσωπικά δεν έχω ούτε καν "λογικό" χρόνο, αλλά το σίγουρο είναι ότι το τελευταίο που θα μου τον "έτρωγε" είναι ένα daw σαν το sonar το οποίο δουλεύω αυτή την στιγμή που γράφω, παράλληλα με μια μίξη που κάνω σε ένα κομμάτι φίλης συνθέτριας από την Νορβηγία και είμαστε και online για να συμμετέχει... για τα όποια προβλήματα στο δικό σου setup δεν μπορώ να πω κάτι, αλλά αλήθεια τι κάνεις και σε "καθυστερούσε" τόσο πια το sonar και σε ποιο επίπεδο?...

 

17 ώρες πριν, panosdk είπε

Όχι το sonar για εναν επαγγελματία δεν κάνει.

 

τι θες δηλαδή φίλε Πάνο... να την βγάλουμε να την μετρήσουμε ποιος την έχει πιο μεγάλη σαν επαγγελματίας?...😁 είμαι γενικά ευγενικός και ανεκτικός (νομίζω δηλαδή) αλλά συμπαθα με φίλε, εδώ με προσβάλλεις στα ίσα (και μένα και όποιον επαγγελματία το χρησιμοποιεί)... και καλά άσε με εμένα το ταπεινό ελληνικό χαμομηλάκι (sic!)... τα projects σου είναι πιο απαιτητικά ας πούμε από του Sean Murray που έχει κάνει τόσες blockbuster ταινίες και τόσα πρώτης γραμμής videogames με αυτό?... και μη μου πεις ότι πολλοί άλλοι δεν το προτιμούν... το θέμα μας είναι (όπως δυστυχώς το έθεσες απαξιωτικά) αν "κάνει" σε έναν επαγγελματία... πράγμα που αν ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ όπως το θέτεις μπορεί να αποτρέψει κάποιους που θα σε εμπιστευθούν από το να το δοκιμάσουν, χάνοντας την εν δυνάμει ευκαιρία να γλυτώσουν (πολλάααα) χρήματα για έναν απλό χρήστη και που κατά κανόνα του λείπουν... τώρα πάλι θα μου πεις και τι σε νοιάζει εσένα?.. από την τσέπη σου θα βγουν?... έλα μου ντε... με προβληματίζω κι εγώ ώρες ώρες...🤔

 

επί του προκειμένου τώρα... έχεις φυσικά το δικαίωμα να μην σου "έκατσε" και φυσικά για τους x λόγους να μην σε καλύπτει... αλλά κρίνοντας πάντα εξ ιδίων... για τα "αλλότρια" όμως?... πχ έχει νόημα να αρχίσω να αραδιάζω προβλήματα και bugs που κατά καιρούς μου έτυχαν (ή βρήκα στο νετ) για ΟΛΑ τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν?... τι νόημα έχει ως προς την pro του διάσταση... ή θες να που πεις ότι όσοι τα χρησιμοποιούν ανάλογα τον τρόπο, το setup και τα plug ins (ΚΥΡΙΩΣ τα πειρατικά third party που θέλω να πιστεύω ότι εσύ σαν "επαγγελματίας" δεν χρησιμοποιείς μια και τα περισσότερα που αναφέρεις τα έχουν ως εύλογη ενδεχόμενη πηγή) δεν συναντούν στο καθένα τα δικά του θέματα?... είναι τόσοι ΠΟΛΛΟΙ και τόσο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ οι λόγοι που οποιοδήποτε DAW παρουσιάζει κάποιες δυσλειτουργίες σε κάθε μοναδικό setup, που καθιστούν αυτή την κουβέντα εκτός από ανεδαφική και "οπαδικά" φαιδρή...

 

κι αυτό όταν συμβαίνει με ενοχλεί χρόνια κι όλο αποχωρούν για ανάλογους χαζούς λόγους άτομα που έχουν να δώσουν σε αυτήν την κοινότητα κι όλο λέω μην ανακατεύεσαι, αλλά με τρώει καθώς φαίνεται... γιατί εδώ είμαστε (και) για να βοηθάμε και θέλω επίσης να πιστεύω ότι και εσύ έχεις ανάλογη καλή πρόθεση... όμως kate me (sic! again 🙂) για να είμαστε πραγματικά χρήσιμοι πρέπει να φιλτράρουμε (το δυνατόν)τις απαντήσεις μέσα από τις ανάγκες και το τεχνολογικό υπόβαθρο του μέσου μουσικού που κάνει κατά κανόνα την κάθε ερώτηση και όχι των δικών μας, αποφεύγοντας τις γενικεύσεις και ειδικά όταν αυτές οδηγούν εύκολα σε αφορισμούς (χωρίς φυσικά να με εξαιρώ)...

 

τέλος από μένα εδώ (γιατί δεν έχω χρόνο😉) επαναλαμβάνοντας τον εαυτό μου για τελευταία φορά... όταν μας χαρίζουν γάιδαρο δεν τον κοιτάμε στα δόντια (ειδικά αν δεν είμαστε οδοντογιατροί)... τον καβαλάμε κι αν μας φανεί αργός ή μας μουλαρώνει, ψάχνουμε να αγοράσουμε άλλον, έχοντας μάλιστα ήδη την εμπειρία που μας χάρισε αυτός ως προς το να ξέρουμε πλέον τι ψάχνουμε να αποκτήσουμε στην θέση του... αν έχουμε ήδη γάιδαρο που θέλουμε να αντικαταστήσουμε το πράγμα αλλάζει ως προς την οπτική αλλά και πάλι ότι και να μας πουν καλό είναι να δοκιμάσουμε και τον τσάμπα γιατί ΤΣΑΜΠΑ είναι... Ali και τρις Barout 😁... αμάν πια... μια κουβέντα είπα να πω και εξελίχθηκε σε Οδύσσεια εν εξελίξει, με μια Ιθάκη ως προορισμό που έχει από καιρό βουλιάξει από μνηστήρες... και τι να σου κάνει κι ένα έρμο τόξο... 😎

-----

 

 

 

-----

ΥΓ1. σόρυ από τον op αν συνέτεινα στο να ξεφύγει το θέμα από την αρχική του ερώτηση αλλά καλώς ή κακώς  πολλές φορές οι πραγματικά χρηστικές πληροφορίες προκύπτουν παραπλεύρως... πχ ήδη φίλοι μας ασχολούνται ειδικά με τα midi sections και τις διαφορές τους και μπορεί να βγει και γι αυτούς κάποιο αξιοποιήσιμο συμπέρασμα...

 

ΥΓ2. παρεμπιπτόντως νοιώθω υποχρεωμένος να πω ότι τα προσωπικά μου συμπεράσματά που κοινοποιώ στηρίζονται ΠΑΝΤΑ σε original λογισμικό, γιατί οτιδήποτε άλλο απριόρι καθιστά την όποια θεώρηση ως προς τα αίτια ενός προβλήματος από επισφαλή έως άκυρη ή ακόμα χειρότερα ενδεχομένως και παραπλανητική... και με αυτό δεν υπονοώ ότι κάποιος εδώ το κάνει, αλλά και πάλι δυστυχώς έχω άπειρα παραδείγματα ως φορέας παραπόνων για διάφορα προβλήματα σε DAW και όχι μόνο, που όταν έκανα την αναγκαστική κλασική αντερώτηση έχω ακούσει (τις περισσότερες φορές με αφελή και κατά συνέπεια αφοπλιστική ειλικρίνεια) ΤΑ τέρατα, που θακαναν και τον Τζακ Σπάροου να φρίξει... εξ αυτού και είμαι επιφυλακτικός...

 

ΥΓ3. 40 χρόνια φούρναρης και μυαλό δεν βάζω...

 

 

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

είναι τόσοι ΠΟΛΛΟΙ και τόσο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ οι λόγοι που οποιοδήποτε DAW παρουσιάζει κάποιες δυσλειτουργίες σε κάθε μοναδικό setup, που καθιστούν αυτή την κουβέντα εκτός από ανεδαφική και "οπαδικά" φαιδρή...

 

Αυτο ειναι το ζουμι...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν και το θεμα DAW είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και καθώς η συζητηση είναι για ένα συγκεκριμένο λογισμικό θα περιοριστώ να αναφέρω τα εξής:

 

είναι εντελώς λάθος προσέγγιση σε μία τέτοια αναζήτηση να απομονώνεται το DAW από το υπόλοιπο σύστημα σε ΄τι αφορά την λειτουργικότητα του. Το σύστημα υπολογιστής - λειτουργικό σύστημα - audio interface - λογισμικό οδήγησης audio interface - daw λογισμικό είναι μια ενιαία αλυσίδα και η απόδοση της θα κριθεί από το σύνολο και την αρμονική συνεργασία των επιμέρους κρίκων με την κάθε λεπτομέρεια να παίζει τον δικό της ρόλο. Συνεπώς είναι εντελώς λανθασμένη η αξιολόγηση οποιουδήποτε τμήματος της αλυσίδας μεμονωμένα. Από την άλλη είναι πολύ λογικό να δεχτούμε ως αξίωμα ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα τέτοιο σύστημα διαθέσιμο που το κάθε daw αποδίδει σύμφωνα με τις προδιαγραφές του developer.

Υπάρχουν άπειροι υποκειμενικοί λόγοι για να επιλέξουμε ή να απορίψουμε ένα DAW. Και η πραγματικότητα είναι πως τις περισσότερες φορές οι πιο σημαντικοί από αυτούς δεν έχουν να κάνουν με λειτουργίες ή εργαλεία που παρέχει το λογισμικό αλλά με την οικειότητα που μας προσφέρει είτε λόγω πρότερης εμπειρίας είτε δεδομένου learning curve, παράγωντες εξαιρετικά σημαντικοί σε μια εποχή που τα daw έχουν , σχεδόν στο σύνολο τους ξεπεράσει κατά πολύ τις απαιτήσεις των χρηστών.

 

Η αλήθεια είναι πως όπως και ο @npap έχω δουλέψει με σχεδόν όλα τα daw από την γέννηση τους ως σήμερα...φυσικά και εχω personal favourites αλλά στο τέλος της μέρας επιλέγω να δουλέψω με οτιδήποτε υπάρχει διαθέσιμο...γιατί πολύ απλά εγώ είμαι αυτός που καθορίζω την εργασία και το περιεχόμενο της, το daw είναι απλά ένα ακόμη εργαλείο.   

  • Like 5

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, blue είπε

κάποια DAWs έχουν πιο "εύχρηστο" midi editor από άλλα ή απλά εγώ είχα ψιλομαθει του cubase, οπότε του reaper μου φαίνεται κακό?

 

Φυσικά. Κάποια δουλεύουν εντελώς διαφορετικά. Δες το ProTools, που ίσως ειναι το χειρότερο απ όλα, και δες το FL Studio που για μένα ειναι το καλύτερο. Όλα έχουν καλά και καλά βέβαια. Τώρα κατέληξα στο Cubase μόνο και μόνο γιατί είναι πιο κοντά στο Logic...

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@npap Είναι λιγο περίεργο που θίγεσαι επειδή λέω κάτι για το cakewalk. Και ειναι περιττό τώρα να κάτσω να δικαιολογούμε για το τι είπα. Γιατι θα βγούν αλλα τόσα σχόλια και πάλι θα απαντάω. Δεν νομίζω οτι είσαι ερασιτέχνης πάντως. Απλά ειναι τα πράγματα, αν βγάζεις λεφτά είσαι επαγγελματίας. Δούλεψε και με το audacity. Εγώ πρόβλημα δεν εχω. Εγω την εμπειρία μου σας είπα, καθώς και τι βλέπω στο νετ για το πρόγραμμα. Αν νομίζετε οτι αυτό το "διαμάντι" που έφυγε απο την gibson και τα καλά παιδιά στην bandlab τό δίνουν δωρεάν γιατί μας αγαπάνε, τότε τι να πώ. Η αποψή μου ειναι η εξης. Το πρόγραμμα δεν το αγόρασε καμια σοβαρή εταιρία γιατί έχει προβλήματα και έχει μείνει πίσω μια 10ετία. Η bandlab το πήρε και το δίνει δωρεάν γιατί θέλει να τραβήξει άτομα στην πλατφόρμα της. Αυτη την στιγμή δεν νομίζω ούτε οι ίδιοι να ξέρουν πως θα το εκμεταλευτούν. Προς το παρών ανενεώνεις κάθε 6μηνο η χρόνο(δεν θυμάμαι) απλά δωρεάν. Και βλέπουμε.

 

O murray όπως και κάθε επαγγελματίας σε τέτοιο επίπεδο δουλεύει με αυτα που ξέρει γιατί δεν εχει χρόνο να μάθει ενα daw από την αρχή. Και μπορεί και να του κάνει του ανθρώπου. 

 

Το οτι κάτι δεν συνέβει σε μενα ειναι εντελώς ακυρο επιχείρημα. Βλέπω προβλήματα στην cubase που ουτε καν ήξερα οτι υπάρχουν. Τι να πώ οτι λένε μαλακίες επειδή δεν έχει συμβεί σε μένα. Ή να αρχίσω να υπονοώ οτι τρέχει πειρατικά γιαυτό δεν παίζει σωστά το πρόγραμμα. 

 

Τεσπα η αποψή μου και το τονίζω αφου σας πειράζει, ειναι οτι δεν κάνει το cakewalk για μένα. Όποιος διαβάζει τα σχόλια και ενδιαφέρεται δωρεάν ειναι ας το δοκιμάσει. Είναι ομως ενα πάρα πολύ καλό daw σε free. Όπως και το tracktion. Τώρα αν είσαι επαγγελματίας και στηρίζεσε σε 2,3 προγραμματιστές οι οποίοι δεν ξέρουν ακόμα ολο τον κώδικα του προγράμματος, θα περιμένεις χρόνια να δείς πράγματα που υπάρχουν ήδη σε άλλα daws, και ανα πάσα στιγμή μπορεί αυτό το πράγμα να σταματήσει, τοτέ μαγκία σου. Ζείς έντονα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου