Προς το περιεχόμενο

Presonus Studio One 5 Pro. Γνωμες


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
15 λεπτά πριν, panosdk είπε

δεν κάνει το cakewalk για μένα

Αυτό ναι.

 

17 λεπτά πριν, panosdk είπε

Τώρα αν είσαι επαγγελματίας και στηρίζεσε σε 2,3 προγραμματιστές οι οποίοι δεν ξέρουν ακόμα ολο τον κώδικα του προγράμματος, θα περιμένεις χρόνια να δείς πράγματα που υπάρχουν ήδη σε άλλα daws, και ανα πάσα στιγμή μπορεί αυτό το πράγμα να σταματήσει

1) To Cakewalk κάνει πράγματα από την δεκαετία του 90 με σταθερότητα που άλλα προγράμματα σε PC δεν τα έκαναν.

2) Οι προγραμματιστές του Cakewalk, εξ'αρχής, ήξεραν τι έκαναν.

3) Γενικότερα, drop μπορεί να σου παρουσιάσει οποιοδήποτε πρόγραμμα, χωρίς να φταίει το ίδιο το πρόγραμμα αλλά το σετάρισμα του υπολογιστή - κάρτας. Απλά θεωρώ πως το Cakewalk είναι πιό τίμιο διότι σου το εμφανίζει από την αρχή και άμεσα. Σε άλλο πρόγραμμα μπορεί να είναι hidden και να το ανακαλύψεις αργά. Για παράδειγμα όταν πας να συγχρονίσεις multitrack, σε ή και με άλλο σύστημα.

 

Εκ πρώτης όψεως, οι κύριες διαφορές στα προγράμματα είναι το workflow. Άλλωστε οι δυνατότητες που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι δεν υπερβαίνουν το 50% και πολύ λέω.

 

Στην τελική ο καθένας επιλέγει αυτό που τον βολεύει για τον υπολογιστή που έχει, PC ή MAC.

 

Για την ιστορία, μέσα στα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι το Cakewalk και το Cubase. Για άλλη χρήση το καθένα και χωρίς βίντεο φυσικά. Αρκετές φορές χωρίς καν audio, αφού για audio αναλαμβάνουν εξωτερικά SSD multi recorders με τους ανάλογους DAC και SNR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανείς δεν αμφιβάλει οτι το sonar ηταν απο τα καλύτερα daws στα 90s. Μια χαρά ειναι και το workflow. Δεν θα το αντέγραφε το studio one αν δεν ήταν. Το δυναμικό των προγραμματιστών του bandlab cakewalk ειναι πολύ μικρό. Μου έχει πει ο ίδιος dev απο την ομάδα. Δεν υπάρχει δυνατότητα για πολλά πράγματα. Παρόλα αυτά είναι ενεργό με συνεχώμενα fixes και updates και μπράβο τους. Η εντύπωση που μου δίνουν όμως και λογικό, ειναι οτι τα περισσότερα ειναι διακοσμητικά. Αυτό δείχνει οτι πήραν εναν κώδικα και ακόμα ειναι στην μελέτη. Δεν γνωρίζω αν και πόσοι παλιοι devs απο το sonar πήγαν στην bandlab. Επίσης ενα πράγμα που είδα στο φορουμ και μου κόβει τα φτερά για το bandlab είναι οτι οι περισσότεροι εκεί μεσα ειναι άνω των 50,60 χρόνων. 

 

Μακάρι να πάει καλά ώστε να σταματήσω και εγώ να ταιζω steinberg και λοιπούς κάθε χρόνο. Φαν δεν ειμαι απο κανενα daw. Όλα έχουν θέματα για μένα. Για να καταλήξω και στην ερώτηση του op και να το κλείσουμε εδω, όποιος θέλει φρέσκο κώδικα με οτι σημαίνει αυτό, εμπείρους dev, μοντέρνο gui, κλπ κλπ, studio one. Δεν υπάρχει άλλο daw αυτή την στιγμή να αναπτύσεται τόσο γρήγορα. Και για πιο φθηνά reaper. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου