Προς το περιεχόμενο

Αγορά οικονομικής ακουστικής κιθάρας


splanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ψάχνω για κάποια οικονομική ακουστική κιθάρα για ερασιτεχνική χρήση (self-learning), αυτή τη στιγμή έχω μια αρκετά παλιά cort, δεν είναι άσχημη γι αυτά που θέλω, δεν ψάχνομουν για upgrade, απλά έχει ραγίσει, και η μια χορδή ακούγεται τζούφια (κάπου βρίσκει), με λίγα λόγια είναι στα τελευταία της :P , δεν θέλω να δώσω πάρα πολλά λεφτά καθώς παίζω όποτε μου ρθει (μπορεί σε κανα μήνα να χω βαρεθεί :😂) , άρα λέω να πάω κάπου στο 100 ευρω, λογικά σε καινούργια, δεν είδα κάτι αξιόλογο στις αγγελίες, οι μεταφορές λόγω της κατάστασης είναι δύσκολες + ότι δεν έχω εμπειρία να ελέγξω ότι όλα είναι μια χαρά σε μια μεταχειρισμένη, κατά προτίμηση μαγαζία από αθήνα για click-away να γλιτώσουμε μεταφορικά(εκτός αν είναι κάτι που αξίζει). Χρώματα: black > sunburst > neutral. Ευχαριστώ.

Επεξεργασμένο από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Εφόσον κάνεις τη δουλειά σου με αυτή που έχεις, ίσως θα ήταν καλύτερα να την πήγαινες για ένα τίμιο σέρβις και με 30 ευρώ στην κάνουν σαν καινούρια.
Με το μπάτζετ που διαθέτεις δε θα βρείς αξιόλογο καινούριο όργανο, θα έχεις 2 κακές κιθάρες.
Γνώμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nicholas_tsili είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Εφόσον κάνεις τη δουλειά σου με αυτή που έχεις, ίσως θα ήταν καλύτερα να την πήγαινες για ένα τίμιο σέρβις και με 30 ευρώ στην κάνουν σαν καινούρια.
Με το μπάτζετ που διαθέτεις δε θα βρείς αξιόλογο καινούριο όργανο, θα έχεις 2 κακές κιθάρες.
Γνώμη μου.

image.thumb.png.9ec483f9e95277a878c152a91adf5198.png

image.png.9a8e28bd6334eb9306b8ac82a64b4c04.png

δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να φτιαχτούν αυτά :P, μου φαίνεται απλά ότι κάποια στιγμή θα σπάσει εντελώς. Το πρόβλημα στο παίξιμο είναι βέβαια ότι η Μι ανοιχτή ακούγεται τζούφια και είναι ναι πατημένο το πρώτο τάστο

το μοντέλο είναι αυτό btw https://evolutionmusicstore.com/products/cort-aj-850-tf-natural-dreadnaught

 

Επεξεργασμένο από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως όλα φτιάχνονται! Δε χάνεις κάτι να επισκεφθείς ένα μάστορα ώστε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη! Να σου πει εάν μπορεί να τα φτιάξει και πόσο θα κοστίσει και από εκεί και πέρα βλέπεις. Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι εάν κάνω λάθος αλλά είναι κρίμα να δώσεις 100 ευρώ και να πάρεις ένα πολύ κακό όργανο που θα έχει θέματα εξαρχής, θα είναι σαν κουπί στην αίσθηση του χεριού σου και που μετά από 6 μήνες η μισή ταστιέρα θα ταστάρει και τα κλειδιά για να την κουρδίζεις θα γυρίζουν σαν τρελά και δε θα κουρδίζουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nicholas_tsili είπε

Και όμως όλα φτιάχνονται! Δε χάνεις κάτι να επισκεφθείς ένα μάστορα ώστε να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη! Να σου πει εάν μπορεί να τα φτιάξει και πόσο θα κοστίσει και από εκεί και πέρα βλέπεις. Ας με διορθώσουν οι πιο έμπειροι εάν κάνω λάθος αλλά είναι κρίμα να δώσεις 100 ευρώ και να πάρεις ένα πολύ κακό όργανο που θα έχει θέματα εξαρχής, θα είναι σαν κουπί στην αίσθηση του χεριού σου και που μετά από 6 μήνες η μισή ταστιέρα θα ταστάρει και τα κλειδιά για να την κουρδίζεις θα γυρίζουν σαν τρελά και δε θα κουρδίζουν...

δηλαδή με κάτι τέτοιο δεν κάνω την δουλειά μου; https://www.skroutz.gr/s/17784594/Fender-FA-125-Walnut-Sunburst.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, πως να φτιαχτει οικονομικά η παλιά; Είναι σπασμενη και ο μάστορας όσο και να θέλει να βοηθήσει το παλικάρι ένα 50 αρι θα το πάρει για να μη πω παραπάνω.

 

Μιλάμε πάντοτε για σωστή επισκευή.

 

Σχετικά τώρα με αγορά νέας κιθάρας και μάλιστα ακουστικής:

Γενικα καμια φτηνη δεν αξίζει γιατί πρόκειται για ακουστικό όργανο φτιαγμένο με φτηνά υλικά.

 

Είτε 80 ευρώ δώσεις είτε 115 την ίδια ποιότητα θα πάρεις, οπότε χτύπα μία που θα σου αρεσει, αλλα μην περιμένεις πολλά

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κάνεις πως δεν την κάνεις. Απλά είναι 115 ευρώ (δεν είναι αμελητέο ποσό) και θα αντιμετωπίσεις πιθανά προβλήματα όπως αυτά που προανέφερα. Πρόσφατα φιλαράκι μου πήρε αυτή
https://www.skroutz.gr/s/18559205/Fender-CD-60-V3-Black.html
και η ποιότητα κατασκευής δεν είναι καλή. Έδωσε δηλαδή 130 ευρώ  και μετά από 1 μήνα έδωσε άλλο ένα 30άρι στο μάστορα για σέρβις και του την έκανε απείρως καλύτερη από όταν την αγόρασε. Τώρα βέβαια που έχει περάσει κάνας χρόνος, παλεύει να την κουρδίσει γιατί τα κλειδιά γυρνάν τρελά και για να πιάσουν τη χορδή πρέπει να τα πιέζει και προς τα μέσα.

Άμα το έχεις πάρει απόφαση να τα σκάσεις, go for it και βλέπουμε τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Ρε παιδια, πως να φτιαχτει οικονομικά η παλιά; Είναι σπασμενη και ο μάστορας όσο και να θέλει να βοηθήσει το παλικάρι ένα 50 αρι θα το πάρει για να μη πω παραπάνω.

 

Μιλάμε πάντοτε για σωστή επισκευή.

 

Σχετικά τώρα με αγορά νέας κιθάρας και μάλιστα ακουστικής:

Γενικα καμια φτηνη δεν αξίζει γιατί πρόκειται για ακουστικό όργανο φτιαγμένο με φτηνά υλικά.

 

Είτε 80 ευρώ δώσεις είτε 115 την ίδια ποιότητα θα πάρεις, οπότε χτύπα μία που θα σου αρεσει, αλλα μην περιμένεις πολλά

αν ισχυεί αυτό που λες καλύτερα να πάρω κάτι με 80 τότε 😂

Επεξεργασμένο από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, splanis είπε

αν ισχυεί αυτό που λες καλύτερα να πάρω κάτι με 80 τότε 😂

 

Στα τζάμπο έχει και φθηνότερες νομίζω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου