Προς το περιεχόμενο

Αρχαριος


ΣΩΤΗΡΗΣ84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας παιδια!Εχω αυτα τα μηχανιματα συνδεδεμενα σε ενα desktop της κακιας ωρας!Με mini-jack.Δηλαδη Desktop-με mini-jack σε rca στο μικτακι,το οποιο εχει πανω του με midi το μικροφωνο,κ απ το μικτακι με rca-rca στον ενισχυτη κ απο κει στα ηχεια.Εχω αθλιο ηχο ομως..Τι χρειαζεται να αλλαξω-αγορασω-διορθωσω για να εχω εναν περισσοτερο υποφερτο ηχο,δεν χρειαζομαι την αριστη ποιοτητα,ουτε υπαρχουν τα κονδυλια που χρειαζονται για να φτιαξω κατι τελειο!Η χρηση που κανουμε με τη συντροφο μου ειναι για προβες.

IMG_20210102_151101.jpg

IMG_20210102_151032.jpg

IMG_20210102_151020.jpg

IMG_20210102_151007.jpg

IMG_20210102_151003.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο pc τι ηχος διδεις στον μεικτη?

 

Γενικοτερα, η χαμηλη ηχητικη ποιοτητα που ειναι? Στη φωνη σας ή καπου αλλου?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση καταρχην κ καλησπερα!Περισσοτερο youtube για καραοκε.Ο ηχος ειναι χαμηλος αρκετα.Τον ενισχυτη τον εχουμε στο 60-65% περιπου της μεγιστης εντασης.Μετα μικροφωνιζει κατευθειαν..αλλα σκεψου και σε ταινιες ακομα που χρησιμοποιηται μονο ο ηχος κ οχιβτο μικροφωνο(μεσω μικτη,ενισχυτη) ο ηχος ειναι κακος..αλλα μας απασχολει κυριως για τις προβες της συντροφου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πόσο ποιοτικός είναι ο εξοπλισμός σου, αλλά η αίσθησή μου είναι πως το πρόβλημα εστιάζεται στο δίδυμο ενισχυτής/ηχεία. Και εάν όντως είναι εκεί, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, χωρίς να ξοδέψεις χρήματα.

 

Ενδεχομενως να βοηθούσε εάν προσπαθούσες να συνδέσεις την κονσόλα με usb στο pc, όχι με jack. Άρα και να παρακάμψεις την καρτα ήχου του υπολογιστή, και να χρησιμοποιείς την κονσόλα σαν εξωτερική κάρτα. Εάν έχει αυτή την δυνατότητα, φυσικά. Από εκεί θα ξεκινούσα.

 

 

10 λεπτά πριν, ΣΩΤΗΡΗΣ84 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση καταρχην κ καλησπερα!

 

Καλοσόρισες στο φόρουμ, και καλή χρονιά να έχεις!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ενδεχομενως να βοηθούσε εάν προσπαθούσες να συνδέσεις την κονσόλα με usb στο pc, όχι με jack. Άρα και να παρακάμψεις την καρτα ήχου του υπολογιστή, και να χρησιμοποιείς την κονσόλα σαν εξωτερική κάρτα. Εάν έχει αυτή την δυνατότητα, φυσικά. Από εκεί θα ξεκινούσα.

Από την φωτογραφία, είναι η Xenyx502.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω κ καλη χροβια!Τα ηχεια ειναι KEF350 κ κοστιζαν περιπου 600€ κ ειναι καινουρια,ο ενισχυτης ουτε ξερω τι ειναι αλλα κ αυτος καινουργιος της ταξης των 180€.Ο μικτης υπαρχει ξεκαθαρα για να συνδεεται το μικροφωνο καπου κ οι ρυθμισεις του ειναι τυχεες γιατι δεν εχουμε ιδεα να τον χειριστουμε κ ανετα θα τον βγαζαμε εκτος!Ο υπολογιστης εχει μια απλη καρτα 5.1 κ εκει ειναι κουμπωμενο το minijack του μικτη.Δεν σκεφτομαι να μην κανω καθολου εξοδα φυσικα,ουτως ή αλλως θα αγοραστει υπολογιστης σε καποια φαση αλλα δεν ξερω σε τι να δωσω εμφαση,και επισης θεωρω πως χρειαζομαι κατι σε καρτα ηχου εξωτερικη,χωρις φυσικα να ειμαι βεβαιος..

1 λεπτό πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Από την φωτογραφία, είναι η Xenyx502.

ναι αυτος πρεπει να ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μείκτης δεν συνδέεται μεσω usb, τελικά.

Πιθανότατα θα χρειαστείς μια κάρτα ήχου, ώστε να παρακάμψεις τον μείκτη. Στην κάρτα θα βάλεις το μικρόφωνο και να κάνει την μίξη σου, με καλύτερη ποιότητα ήχου. Και το Pc θα δώσει καλύτερο ήχο στον ενισχυτή και τα ηχεια, μεσω της καρτας. 

Ξεκίνα από εκεί μόλις μπορέσεις.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σκεφτομαι κ εγω..Αλλα απο καρτες ηχου δν εχω την παραμικρη ιδεα!!!εχω ψαξει λιγο στο ιντερνετ αλλα δεν καταλαβαινω ουτε τι ειναι αυτο που βλεπω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου