Προς το περιεχόμενο

Νεος υπολογιστής - νεα προβλήματα


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και 4-5 μέρες παιδεύομαι με τον νέο υπολογιστή.

Εφυγα από το αξιόπιστο λαπτοπ του ι5 και των 8γιγα για να παω στο ογκώδες και θορυβώδες ...αλλά γρήγορο destop του ryzen5, των 16γιγα, του Μ2 και όλων των συναφών.

 

Εκτός από την τραυματική εμπειρία της μεταφοράς όλων των λογισμικών, πλαγκινικων και της δήλωσής τους με κωδικούς με λογκιν και δε συμμαζεύεται σε κάθε τρίτη (=τριτοκοσμική) υπηρεσία διαχείρισης νομότυπης εγγραφής ξεκίνησα να δω τι πουλιά πιάνουμε.

Και ναι τα πουλιά τα πιάνουμε στον αέρα, αλλά...στην πορεία κάποια κομματάκια μας φεύγουν.

 

Με λίγα λόγια η αναπαραγωγή έτοιμων ήδη project από το cubase παρουσιάζει dropouts=στιγμιαία απώλεια ήχου στην έξοδο του και μετά στην είσοδο της κάρτας. Αυτό γίνεται και audio και midi tracks, πότε σε ένα πότε σε άλλο κάθε 5-10 δλ για ένα κλάσμα του δλ δηλαδή 1/2...κάτι τέτοιο. Το ενδιαφέρον είναι ότι γίνεται σε tracks που έχουν παραχθεί και ηχογραφηθεί και ΟΧΙ σε imported mp3 πχ σε ένα track. Αυτό παίζει κανονικά.

Εννοείται ότι ο ήχος είναι κανονικός με άλλα προγράμματα πχ youtube χωρις το παραμικρό πρόβλημα.

Βρίσκομαι ήδη στην τριτη μέρα και τα έχω δοκιμάσει όλα.

 

Ακούω τις τρελλές σας προτάσεις (και μόνο γιατί όλα τα λογικά που μπορούν να ισχύουν τα έχω δοκιμάσει).

και δυστυχώς δεν είναι μόνο στην αναπαραγωγή, αλλά περνάει και στο export.

 

z.mp3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν στήνεις DAW με άπειρα plugins και με όλα τα subscriptions και τα registrations που σου ζητάνε, δεν αλλάζεις υπολογιστή, όταν χαλάσει πεθαίνεις μαζί του

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ:

1. Παίρνεις ένα αντιπροσωπευτικό project που εμφανίζει πρόβλημα, κάνεις ένα αντίγραφο του και αρχίζεις και το "ξεφλουδίζεις" μέχρι να βρεις ένα υποσύνολό του που τρέχει τέλεια. Μετά βλέπεις πού, πότε και πώς "χαλάει"..

Έτσι θα βρεις αν το πρόβλημα είναι γενικό και ποσοτικό (η επεξεργασία δεν γίνεται αρκετά γρήγορα) ή φταίνε συγκεκριμένα κομμάτια που παράγουν ήχο..

Γίνεται και το αντίστροφο, φτιάχνεις ένα νέο project "βάζοντας" μέσα plugin μέχρι να αρχίσει το πρόβλημα..

2. Θα μπορούσαν να φταίνε στα Windows άπειρα πράγματα (αν πάμε στα τρελά): ασυμβατότητες, antivirus, service που δεν χρειάζονται και λειτουργούν προβληματικά, κάποιο παλιό .dll από εγκατάσταση εφαρμογής κλπ.

3. Θα μπορούσε να παίζει ρόλο η σειρά εγκατάστασης των plugin αν και κανονικά δεν θα έπρεπε..

4. Κάποιο plugin "περιμένει" ελαφρώς διαφορετική έκδοση της εφαρμογής ή κάποιου κομματιού..

5. Εννοείται ότι έχεις δοκιμάσει τα πάντα στη μηχανή ήχου, έχεις αλλάξει δοκιμαστικά drivers κλπ. κλπ.

6. Έπειτα είναι και το άλλο: ποιες ακριβώς διαφορές έχει το νέο σύστημα από το παλιό; Αν αυτές είναι πολλές, ποιες είναι οι βασικότερες; Τι λέει ο κατασκευαστής (Steinberg κ.ά.) για αυτό το θέμα;

Γι'αυτό και το σχόλιο παραπάνω ότι δεν αλλάζεις Η/Υ όταν έχεις πολύ περίπλοκο setup.. Κανονικά όλα αυτά λειτουργούν πάντως.. Το πιο σπαστικό είναι να ξανακάνεις authorize τα προγράμματα και τις βιβλιοθήκες..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Άγιος είπε

όταν στήνεις DAW με άπειρα plugins και με όλα τα subscriptions και τα registrations που σου ζητάνε, δεν αλλάζεις υπολογιστή, όταν χαλάσει πεθαίνεις μαζί του

αν είναι να πεθάνεις επειδή δεν γίνεται η δουλειά σου....προτιμάς να πεθάνεις αλλιώς...

3 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑ:

1. Παίρνεις ένα αντιπροσωπευτικό project που εμφανίζει πρόβλημα, κάνεις ένα αντίγραφο του και αρχίζεις και το "ξεφλουδίζεις" μέχρι να βρεις ένα υποσύνολό του που τρέχει τέλεια. Μετά βλέπεις πού, πότε και πώς "χαλάει"..

Έτσι θα βρεις αν το πρόβλημα είναι γενικό και ποσοτικό (η επεξεργασία δεν γίνεται αρκετά γρήγορα) ή φταίνε συγκεκριμένα κομμάτια που παράγουν ήχο..

Γίνεται και το αντίστροφο, φτιάχνεις ένα νέο project "βάζοντας" μέσα plugin μέχρι να αρχίσει το πρόβλημα..

2. Θα μπορούσαν να φταίνε στα Windows άπειρα πράγματα (αν πάμε στα τρελά): ασυμβατότητες, antivirus, service που δεν χρειάζονται και λειτουργούν προβληματικά, κάποιο παλιό .dll από εγκατάσταση εφαρμογής κλπ.

3. Θα μπορούσε να παίζει ρόλο η σειρά εγκατάστασης των plugin αν και κανονικά δεν θα έπρεπε..

4. Κάποιο plugin "περιμένει" ελαφρώς διαφορετική έκδοση της εφαρμογής ή κάποιου κομματιού..

5. Εννοείται ότι έχεις δοκιμάσει τα πάντα στη μηχανή ήχου, έχεις αλλάξει δοκιμαστικά drivers κλπ. κλπ.

Γι'αυτό και το σχόλιο παραπάνω ότι δεν αλλάζεις Η/Υ όταν έχεις πολύ περίπλοκο setup.. Κανονικά όλα αυτά λειτουργούν πάντως.. Το πιο σπαστικό είναι να ξανακάνεις authorize τα προγράμματα και τις βιβλιοθήκες..

 

 

1. εδώ είμαι τώρα...

2. τα windows είναι φρέσκα, δεν υπάρχει av, service κλπ είναι περασμένα, μιλάμε για εκ του μηδενός. Δεν υπάρχουν παλιά dll. Τα πιό παλιά μπήκαν πριν ...ας πούμε 10 λεπτά και τα τελευταία πριν 1

3. ...

4. το μυρίζομαι

5. τι να δοκιμάσω στη μηχανή ήχου? Καινούργια είναι, και το λογισμικό εξ αρχης μπήκε. 

Το ότι δεν αλλάζεις υπολογιστή ήταν η μεγαλύτερή μου ανησυχία τον τελευταίο μήνα που περίμενα την ...γενική ταχυδρομική. Το πως τα περνάς όλα ξανά.

 

 

Ευχαριστώ πάντως. Βοηθάς !

 

 

 

Τα νεώτερα από το μέτωπο....

 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ επίσης:

σε κομμάτια που έχουν ένα imported, ή έστω ένα ή δυο πλήρη track ηχογράφησης χωρις κάποιο πλαγκιν

 

Ήμουν σε φάση πριν από λίγο να ξαναφορμάρω τα πάντα, αλλά ήδη έχω περάσει τα πλαγκιν της κ@λοwaves τα οποία μου ζήτησαν να τα ξεδηλώσω από τον άλλο υπολογιστή και...ακουσον άκουσον, το ξεδήλωμα-δήλωμα αλλαγής επιτρέπεται ΜΟΝΟ μια φορά κάθε χρόνο..... Μα τι αλήτες.....

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το πρόβλημα γίνεται "επίπεδα" σε όλα τα plugin μάλλον κάτι φταίει εκτός plugin και ίσως θέλει ψάξιμο εκεί πριν ξαναστήσεις τα πάντα από την αρχή.

Εγώ θα πειραματιζόμουνα με τις ρυθμίσεις της μηχανής ήχου (αφού σημειώσω κάπου τις τιμές που έχει τώρα) έστω και αν δεν φαίνεται να έχουν σχέση με το πρόβλημα..

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% είναι θέμα plugin

o υπολογιστής παίζει άνετα σε 64 samples που μου δίνει in/out latency από 2ms.

Δεν ήταν εξ αρχής εκεί το θέμα, γι αυτό σπάστηκα τόσες μέρες

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Καταργείς την ΒΛΑΚΕΊΑ το Cubase 

2.κατεβάζεις το καλύτερο και εντελώς ΔΩΡΕΑΝ daw του πλανήτη (bandlab cakewalk sonar) 

3.απολαμβανεις μουσική δημιουργία...

 

Εγώ έχω αλλάξει τρεις υπολογιστές τα τελευταία 10 χρόνια χωρίς κανένα προβλημα.

 

  • Like 1
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Superfunk είπε

1.Καταργείς την ΒΛΑΚΕΊΑ το Cubase 

2.κατεβάζεις το καλύτερο και εντελώς ΔΩΡΕΑΝ daw του πλανήτη (bandlab cakewalk sonar) 

3.απολαμβανεις μουσική δημιουργία...

 

Εγώ έχω αλλάξει τρεις υπολογιστές τα τελευταία 10 χρόνια χωρίς κανένα προβλημα.

 

To κακό ειναι ότι ειναι μόνο για windows. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου