Προς το περιεχόμενο

Νεος υπολογιστής - νεα προβλήματα


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Πάντως εγώ έστησα νέο desktop με Intel I3 και onboard GPU και δεν έχω κανένα θέμα θορύβου. Ησυχία...

Φυσικά αυτά που λες με Μ2 ισχύουν για 4G. Κι εμένα μου κάνει κατι θεματα άσχετα με μουσική που τα εντοπισα σε πρόβλημα hardware και drivers.

Εγω βεβαια άφησα το Cubase + Waves στο laptop που είναι βαρβάτο I7 και καθαρά μουσικό PC και προσανατόλισα το desktop για καθημερινή δουλειά, με καλή οθόνη και πληκτρολόγιο.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, yameth είπε

 

Εγω βεβαια άφησα το Cubase + Waves στο laptop που είναι βαρβάτο I7 και καθαρά μουσικό PC και προσανατόλισα το desktop για καθημερινή δουλειά, με καλή οθόνη και πληκτρολόγιο.

 

μη μου θυμίζεις τους απατεώνες τους waves...

Τώρα δεν πρέπει να τους αγγίξω για ένα χρόνο

 

Οι onboard gpu είναι μόνο για απλές δουλειές. Μόλις θελήσεις να βάλεις βίντεο ...γειά σας.

Τα benchmarks τους σε σχέση με μια εντελώς main stream που πήρα είναι 1:10.

Το σκέφτηκα πολύ σοβαρά να ξεκινήσω με επεξεργαστή με onboard gpu αλλά οι επιλογές ήταν περιορισμένες, το κόστος μεγαλύτερο και οι επεξεργαστές αυτοί υποδεέστεροι από καθαρούς.

 

 

Πίσω στον ένοχο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγα λοιπόν

 

Απο το πρωί που ξύπνησα έκανα λίγο debuggin παραπάνω και άρχισα να προσπαθώ να εντοπίζω περισσότερο πού συναντιέται το πρόβλημα.

Ναι σε imported song δεν γινόταν. Γιατί?

Μετά είχα νομίσει αρχικά ότι δεν γινόταν σε midi. Γιατί? Τελικά γινόταν και σε midi αλλά γιατί δεν το παρατήρησα άμεσα? Γιατί ίσως σε αυτά κάτι γινόταν πιό σπάνια από ό,τι σε audio....

Επίσης σε κάτι απλά πράγματα που είχα παίξει μια κιθάρα πχ πάνω σε ένα imported backing track δεν γινόταν ...καθόλου. Γιατί?

Αλλά στα 9 από τα 10 που δοκίμαζα γινόταν....

 

Αρα ήταν κάτι που σχετιζόταν με audio, αλλά όχι έτοιμο audio, και πιό σπάνια σε midi πχ στα μισά midi από όσα δοκίμαζα...

Όλα αυτά μου δείχνανε ένα πλαγκιν και μάλιστα ....αγαπημένο ή έστω δεύτερη συνήθεια. Δεν άργησα να καταλήξω σε έναν ύποπτο.....

10 λεπτά πριν, yameth είπε

μα... μας κρατάς σε αγωνία!🥱

Εχω φαει τα νύχια μου.😁

 

 

δεν φταίω εγώ, πάω να γράψω και χώνεσαι και μου διακόπτεις τον ειρμό.....

 

(άσε τα νύχια ήσυχα, είσαι κιθαρίστας)

 

 

 

και ιδού ο ένοχος...

μετά από ψάξιμο όλο το μεσημέρι και δοκιμές βάλε βγάλε πλέον είμαι 99.5% σίγουρος ότι είναι αυτός....🙄

 

https://www.cakewalk.com/Products/CA-2A

 

 

ένα plugin που έχει να ανανεωθεί 4 χρόνια και μάλλον δεν θα ανανεωθεί ξανά και που ήταν σχεδόν ο goto compressor μου που θα πρέπει πλέον να τον αντικαταστήσω σε όλα μου ανεξαιρέτως τα projects, όπου ήταν τουλάχιστον στα μισά και περισσότερα tracks audio ή midi.

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από dimsonic
  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Ελεγα λοιπόν

 

Απο το πρωί που ξύπνησα έκανα λίγο ....... παραπάνω και άρχισα να προσπαθώ να εντοπίζω περισσότερο πού συναντιέται το πρόβλημα.

Ναι σε ...... δεν γινόταν. Γιατί?

Μετά είχα νομίσει αρχικά ότι δεν γινόταν σε ....... Γιατί? Τελικά γινόταν και ..... αλλά γιατί δεν το παρατήρησα άμεσα? Γιατί ίσως σε αυτά κάτι γινόταν πιό σπάνια από ό,τι ........

Επίσης σε κάτι απλά πράγματα ....... δεν γινόταν ...καθόλου. Γιατί?

Αλλά στα 9 από τα 10 που δοκίμαζα γινόταν....

 

Αρα ήταν κάτι που σχετιζόταν με ....., αλλά όχι έτοιμο ......., και πιό σπάνια σε .....

Όλα αυτά μου δείχνανε ένα ......... και μάλιστα ....αγαπημένο ή έστω δεύτερη συνήθεια. Δεν άργησα να καταλήξω σε έναν ύποπτο.....

 

 

 

 

...... και αυτός ο ύποπτος ήταν ..... γυναίκα.

Πήγα απ' το σπίτι της λοιπόν, αλλά δεν ήταν εκεί.

 

 

maxresdefault.jpg

 

 

Την βρήκα στο γραφείο μου να με περιμένει.

Έβαλα ένα ποτό, και την ρώτησα.

 

34103117-detective-interviewing-a-young-

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Ναι σε imported song δεν γινόταν. Γιατί?

Μετά είχα νομίσει αρχικά ότι δεν γινόταν σε midi. Γιατί? Τελικά γινόταν και σε midi αλλά γιατί δεν το παρατήρησα άμεσα? Γιατί ίσως σε αυτά κάτι γινόταν πιό σπάνια από ό,τι σε audio....

Επίσης σε κάτι απλά πράγματα που είχα παίξει μια κιθάρα πχ πάνω σε ένα imported backing track δεν γινόταν ...καθόλου. Γιατί?

Αλλά στα 9 από τα 10 που δοκίμαζα γινόταν....

 

 

και εδώ έρχομαι σ αυτά που λέγαμε το πρωί με τον @John Tzinieris

 

Διότι στο imported song δεν έβαζα ποτέ κομπρέσσορα γιατι δεν χρειαζόταν

Διότι σε midi σπάνια έβαζα.

Διότι πάνω σε backing track δεν έβαζα συνήθως, και το ίδιο το backing ήταν απ τη μάνα του έτοιμο

Διότι το είχα σχεδόν σε όλα.....

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

...... και αυτός ο ύποπτος ήταν ..... γυναίκα.

Πήγα απ' το σπίτι της λοιπόν, μου έβαλε ένα ποτό, και την ρώτησα ......

 

 

My middle name is... Bekas.

Lt. Bekas

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέρλοκ έγινες για να βρεις τι φταίει.. 😁 Ωραίος!

Αν όμως τώρα - που ξέρεις και τι ακριβώς συμβαίνει - βρεις κάποιο κόλπο (work around) για να παίζει κανονικά ο compressor, τότε δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα στα υπάρχοντα project (θα εφαρμόσεις μόνο το work around που θα είναι πολύ πιο εύκολο από το να βάζεις νέο compressor κλπ.). Πρέπει να είναι εύκολο να βρεις ένα τέτοιο τρικ..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αυτός ο ένοχος που δεν θα τον βρίσκαμε γιατί δεν έδωσες επαρκή στοιχεία ούτε για hardware, ούτε για software, ούτε για settings στους drivers και στο sound engine, δίνει spikes στην cpu και με πιο loose ρυθμίσεις λειτουργήσει χωρίς audio drops μιας και από ότι ακούγεται στο παράδειγμα που έθεσες δεν έχεις engine drop στο cubase άλλα audio drops.

 

 Γιατί ο υπολογιστής καταπίνει ότι του δίνεις σαν ρυθμίσεις στο bit rate το sample rate και το sample buffer και σου βγάζει ένα reported latency 2ms αλλά το πως συμπεριφέρεται στην πράξη ανάλογα με ότι κάνεις με τόσο tight ρυθμίσεις και το σύστημα και την κάρτα ήχου που έχεις, είναι άλλο θέμα?

 

 Αναρωτιέμαι ακαδημαϊκά.

 

 Τα audio drops που έχεις γιατί δεν έχεις engine drops από ότι ακούγεται στο παράδειγμα αυτό μου δείχνουν εμένα.

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, John Tzinieris είπε

Σέρλοκ έγινες για να βρεις τι φταίει.. :-) 

Αν όμως τώρα - που ξέρεις και τι ακριβώς συμβαίνει - βρεις κάποιο κόλπο (work around) για να παίζει κανονικά ο compressor, τότε δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα στα υπάρχοντα project.

Πρέπει να είναι εύκολο..

 

 

πριν απο λίγο είδα ότι στο site της cakewalk λέει να το κατεβάσεις καλύτερα μέσω του δικού της εγκαταστάτη, αλλά ...έχουν βαρέσει κανόνι. Δεν λειτουργεί. Λειτουργεί μόνο το αρχείο τους όπου το έχουν στα my products και το ξανακατέβασα όπως προχτες μήπως αλλάξει τίποτα, αλλά...δεν

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Μήπως αυτός ο ένοχος που δεν θα τον βρίσκαμε γιατί δεν έδωσες κανένα στοιχείο ούτε για hardware, ούτε για software, ούτε για settings στους drivers και στο sound engine, δίνει spikes στην cpu και με πιο loose ρυθμίσεις λειτουργήσει χωρίς audio drops μιας και από ότι ακούγεται στο παράδειγμα που έθεσες δεν έχεις engine drop στο cubase άλλα audio drops.

 

 

 

τα hardware σε γενικες γραμμές τα έδωσα.

Τι spikes βρε συ, εδώ ο προσέσορας πάει βόλτα στην παραλία σπρώχνοντας το καροτσάκι του μωρού τρώγοντας πασατέμπο

  • Like 1
  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου