Προς το περιεχόμενο

George l's vs Sommer xxl cable( 2-0)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω στην κατοχή μου τα παραπάνω καλώδια. Και ενώ εδώ και δύο χρόνια έπαιζα με το Sommer με nuetrik βύσματα το ένα silent έψαξα και βρήκα τα παλιά μου George l's καλώδια. Και έκανα ένα μικρό συγκριτικό. 

Λοιπόν η διαφορά είναι εμφανής υπέρ των George για τα δικά μου αυτιά. Το Sommer είναι λες και έχεις μια κουβέρτα μπροστά από τον ενισχυτή ενώ τα george είναι πεντακάθαρα και διαυγή. Βέβαια δεν βολεύουν καθόλου λόγω του ότι τυλιγονται και γίνονται αχταρμάς αλλά σε θέμα ήχου για μένα τα Sommer τα πατάνε κατω. 

Είχε κανένας άλλος εμπειρία με τα Sommer σε σύγκριση με άλλο καλώδιο.

Να πω εδώ ότι το καλώδιο φτιάχτηκε από τον προμηθευτή και δεν νομίζω να έχει γίνει καμία χαζομάρα στις κολλήσεις. Επίσης με το πολύ μέτρο τα Ohm είναι 0.2 οπότε μου φαίνεται μια χαρά. 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο απ'όλα τα Sommer?

Δεν τυχαίνει να τα εχω δοκιμάσει αλλά εχω ακούσει πολυ καλά λόγια για τον ήχο τους και ότι έχουν πολυ μικρό capacitance.

 

Επεξεργασμένο από kbasilis

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και τα δύο εδώ και δεκαετίες.

Ακούγονται ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο όταν έχουν το ίδιο μήκος (3 μέτρα είναι τα δικά μου).Τα Sommer είναι όμως πιο αθόρυβα λόγω εμφανώς καλύτερου shielding.

Τα Sommer xxl που εχω είναι έτοιμα αγορασμενα από Thomann με amperegue βύσματα.

Έχουν σχεδόν το ίδιο capacitance (1-2 pf διαφορά)

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Έχω και τα δύο εδώ και δεκαετίες.

Ακούγονται ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο όταν έχουν το ίδιο μήκος (3 μέτρα είναι τα δικά μου).

 

 Και εγώ τα έχω αρκετά χρόνια και τα δυο.

 

Δεν ακούω κάποια διαφορά.

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kbasilis είπε

 

Εγώ δουλεύω το mogami και έχει μεγάλη διαύγεια.

Παρόμοιο σε διαύγεια έχω σε μικροφωνικό καλώδιο με λίγο παραπάνω θόρυβο.

Επεξεργασμένο από kbasilis

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://m.thomann.de/gr/sommer_cable_the_spirit_xxl_inst_45.htm?o=3&search=1609685083

 

Αυτό έχω με nuetrik βύσματα στα 3 μέτρα. Τι να σας πω εγώ ακούω διαφορά πάντως σε σχέση με τα George. Δεν νομίζω να έχει γίνει κάτι στην κόλληση των βυσμάτων. 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μπορείς να δεις ένα chart με το capacitance των καλωδίων,το οποίο είναι και το μόνο πράγμα που σχετίζεται με τον ''ηχο'' ενός καλωδίου,όσο πιο ΧΑΜΗΛΟ είναι τόσο πιο "διαυγές'' το καλώδιο και πιο Πρίμο ''ηχο'' (τα καλώδια φυσικά δεν έχουν ήχο :) ) έχει.

Από εκεί και πέρα είναι ζήτημα γούστου σε κάποιους δεν αρέσουν τα πολύ διαυγή καλώδια και θέλουν πιο "σκοτεινά" (ειδικά για μέταλ καταστάσεις) , προσωπικά με οτιδήποτε καλώδιο κάτω από τα 100 pf είμαι μια χαρά (παίζω σχεδόν πάντα καθαρά). 

 

http://www.shootoutguitarcables.com/guitar-cables-explained/capacitance-chart.html

 

Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα...από ότι βλέπεις τα Belden και τα Canare με τα οποία έχει γραφτεί το... μισό ροκ και βάλε :) είναι.... "κακά" καλώδια χωρίς διαύγεια :)

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Εδώ μπορείς να δεις ένα chart με το capacitance των καλωδίων,το οποίο είναι και το μόνο πράγμα που σχετίζεται με τον ''ηχο'' ενός καλωδίου,όσο πιο ΧΑΜΗΛΟ είναι τόσο πιο "διαυγές'' το καλώδιο και πιο Πρίμο ''ηχο'' (τα καλώδια φυσικά δεν έχουν ήχο :) ) έχει.

Από εκεί και πέρα είναι ζήτημα γούστου σε κάποιους δεν αρέσουν τα πολύ διαυγή καλώδια και θέλουν πιο "σκοτεινά" (ειδικά για μέταλ καταστάσεις) , προσωπικά με οτιδήποτε καλώδιο κάτω από τα 100 pf είμαι μια χαρά (παίζω σχεδόν πάντα καθαρά). 

 

http://www.shootoutguitarcables.com/guitar-cables-explained/capacitance-chart.html

 

Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα...από ότι βλέπεις τα Belden και τα Canare με τα οποία έχει γραφτεί το... μισό ροκ και βάλε :) είναι.... "κακά" καλώδια χωρίς διαύγεια :)

 

Όπως εγραψα και πιο πάνω γαι 2 χρόνια παίζω με το Sommer και ήμουν μια χαρά δεν είπα ότι ήταν κακό καλώδιο. Απλά μιας και ξέθαψα τα George l's είπα να τα συγκρίνω. Όταν τα έχεις εκεί μπροστά σου και παίζεις εναλλάξ ακούς διαφορά (εγώ τουλάχιστον) όταν παίζεις με ένα και τέλος όλα είναι να χαμε να λέγαμε(λέω) . Και φυσικά μιλάω για περιβάλλον σπιτιού ησυχία και απομόνωση. Στο studio και live αυτά που προανέφερα δεν υφίστανται ούτε στο χιλιοστό. 

Επεξεργασμένο από ignantios

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ignantios είπε

Όπως εγραψα και πιο πάνω γαι 2 χρόνια παίζω με το Sommer και ήμουν μια χαρά δεν είπα ότι ήταν κακό καλώδιο. Απλά μιας και ξέθαψα τα George l's είπα να τα συγκρίνω. Όταν τα έχεις εκεί μπροστά σου και παίζεις εναλλάξ ακούς διαφορά (εγώ τουλάχιστον) όταν παίζεις με ένα και τέλος όλα είναι να χαμε να λέγαμε(λέω) . Και φυσικά μιλάω για περιβάλλον σπιτιού ησυχία και απομόνωση. Στο studio και live αυτά που προανέφερα δεν υφίστανται ούτε στο χιλιοστό. 

 

Παίζεις καρφί στον ενισχυτή; (Εγώ έχω να παίξω καρφί 30 χρόνια... :) ).

Αν παίζεις καρφί και σε εργαστηριακές συνθήκες (μόνος σου στο σπίτι) τότε αυτό που ακούς είναι η διαφορά στο capacitance (του chart που σου λινκαρα παραπάνω).

Απο περιέργεια πήγα πριν από λίγο και έκανα ένα a/b test καρφί στον ενισχυτή , όντως υπάρχει μια ελάχιστη διαφορά ,όχι όμως "βγήκε η κουβέρτα" ,να σου πω τα λίγο περισσότερα πρίμα του George L δεν ήταν και ότι καλύτερο για την Tele :)

Μετα έκανα το τεστ με τα πετάλια (καλώδιο από κιθάρα σε πεταλιερα και από πεταλιερα σε ενισχυτή) και δεν είχε καμία διαφορά (μεταξύ των πεταλιών μου έχω ήδη αρκετά George L έτσι κι αλλιώς αλλά με τρία buffer και τόσο μικρές αποστάσεις δεν έχει καμμία σημασία)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα φτιαξει (με κολλητα neutrik-δικες μου  προσεγμενες κολλησεις ολα) μερικα patchcords για την πεταλιερα george l και μερικα με χυμα proel.

Θα την πω την αμαρτια μου,κρατησα τα proel. Δεν αντεξα τα πριμα των αλλων.

Και μιλαω μονο για patchcords.

Φυσικα σε συνθηκες σπιτιου. 

Για προβα-live ουτε λογος να καταλαβω διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου