Προς το περιεχόμενο

home networking and file sharing


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Είναι προφανές πως λίγοι χρησιμοποιούν το home networking κι ας είναι default εφαρμογή των Windows και εγκατεστημένη.

Κι εγω δεν βρήκα τον χρόνο να ασχοληθώ αλλά είναι σημαντική ευκολία. Δουλεύω με cloud αλλά είναι αστείο να συνδέεις 2-3 τοπικούς υπολογιστες μέσω Αγουλινίτσας.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yameth είπε

Είναι προφανές πως λίγοι χρησιμοποιούν το home networking κι ας είναι default εφαρμογή των Windows και εγκατεστημένη.

Κι εγω δεν βρήκα τον χρόνο να ασχοληθώ αλλά είναι σημαντική ευκολία. Δουλεύω με cloud αλλά είναι αστείο να συνδέεις 2-3 τοπικούς υπολογιστες μέσω Αγουλινίτσας.

 

αυτό που αμυδρά καταλαβαίνω είναι ότι η εφαρμογή υπάρχει, αλλά είναι απενεργοποιημένη και πρέπει να ψιλοχακάρεις για να το κάνεις. Και αυτοί προφανώς επισήμως δεν σου το λενε διότι δημιουργούνται θέματα ασφαλείας

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάνει αυτό, και δουλευει. Μερικές φορές πρέπει να το ξανακάνεις ομως, γιατί απορυθμιζεται.

 

1) Run gpedit.msc
Computer configuration\administrative templates\network\
Lanman Workstation\Enable insecure guest logons -> Enabled

2) Add/Remove Programs\ Turn Windows features on or off\SMB... -> Check them all.

3) Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center\Advanced sharing settings:
Private + Guest or Public:
 - on
 - on
All Networks:
 - off Public folder sharing
 - Use 128bit...
 - Turn off pwd prot sharing

4) Run services.msc
 - Function Discovery Provider Host >
   Startup type = Automatic (Delayed start)
 - Function Discovery Resource Publication Properties >
   Startup type = Automatic (Delayed start)
 - SSDP Discovery >
   Startup type = Automatic (Delayed start)
 - UPnP Device Host >
   Startup type = Automatic (Delayed start)

5) Network > Open Network and Internet Settings > Status > Network reset.
   System waits for 5 minutes and then restarts.
   After reboot, it asks if you want to share on the Network.
   Don't answer "No"!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Σε περίπτωση που έχεις ένα ρούτερ και δεν χρησιμοποιείς hub μπορείς να ακολουθήσεις τον παρακάτω οδηγό.

https://www.tenforums.com/tutorials/111783-share-files-folders-over-network-windows-10-a.html

 

Μην προσπαθήσεις να μοιράσεις ολόκληρο τον C: διάλεξε ένα ντοσιέ που θα μοιράζεις σε κάθε υπολογιστή.

Τα option 1 και 4 είναι αυτά που χρειάζεσαι.

 

Σε περίπτωση που έχεις το ρούτερ επάνω σε hub ίσως πρέπει να δώσεις τις διευθύνσεις ip σε κάθε μηχάνημα που θα συνδέσεις, δεν θέλω να σε μπερδέψω χωρίς λόγο, εάν υπάρχει πρόβλημα μου λες.

 

 Δεν είναι δύσκολο σε 5 λεπτά θα έχεις τελειώσει.

Μέχρι το επόμενο windows update 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, panorios είπε

 

 

Μην προσπαθήσεις να μοιράσεις ολόκληρο τον C: διάλεξε ένα ντοσιέ που θα μοιράζεις σε κάθε υπολογιστή.

Και εγώ δεν κατάλαβα ποιός ο λόγος να κάνεις share όλο τον C:

Αν ρωτάς έτσι ακαδημαϊκά....πάσο.

Πρακτική αξία πάντως δεν έχει....καμία

Το home δικτυο μου έχει windows xp/windows 7/ windows 8.1 και windows 10 και μια χαρά στέλνω από τον έναν στον άλλον , ή από έναν σε όλους ό,τι γουστάρω. Και φυσικά ολοι βλέπουν τους NAS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Και εγώ δεν κατάλαβα ποιός ο λόγος να κάνεις share όλο τον C:

Αν ρωτάς έτσι ακαδημαϊκά....πάσο.

Πρακτική αξία πάντως δεν έχει....καμία

Το home δικτυο μου έχει windows xp/windows 7/ windows 8.1 και windows 10 και μια χαρά στέλνω από τον έναν στον άλλον , ή από έναν σε όλους ό,τι γουστάρω. Και φυσικά ολοι βλέπουν τους NAS.

Πώς;

Αυτο λεμε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
59 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Πώς;

Αυτο λεμε

Πως κανεις share ενα folder στα windows 10 είναι η ερώτηση;

Μεσω του router (ειτε με wifi είτε με ethernet συνδεδεμενοι ολοι οι υπολογιστες) , ακολουθησε το wizard τον windows και ειναι πολυ ευκολο.

 

Πήγαινε Network ή Δίκτυο => Network and Sharing Center ή Κέντρο δικτύο και κοινής χρήσης.....και μέσα απο εκει θα κανεις ό,τι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LK είπε

Πως κανεις share ενα folder στα windows 10 είναι η ερώτηση;

Μεσω του router (ειτε με wifi είτε με ethernet συνδεδεμενοι ολοι οι υπολογιστες) , ακολουθησε το wizard τον windows και ειναι πολυ ευκολο.

 

Πήγαινε Network ή Δίκτυο => Network and Sharing Center ή Κέντρο δικτύο και κοινής χρήσης.....και μέσα απο εκει θα κανεις ό,τι θες.

 

λες να μην πήγα?

 

δεν θα έφτανα να ρωτάω εδώ τα αυτονόητα αν δεν είχα συναντήσει τοίχο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

λες να μην πήγα?

 

δεν θα έφτανα να ρωτάω εδώ τα αυτονόητα αν δεν είχα συναντήσει τοίχο

Κάπου- κάτι γίνεται λάθος. 

Τσέκαρε στο Youtube. . .ειμαι σίγουρος πως υπάρχουν πανω από 1.000.000 videos πως κανείς file sharing στα 10αρια.

Κράτα οτι είναι εύκολο και γίνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LK είπε

Κάπου- κάτι γίνεται λάθος. 

Τσέκαρε στο Youtube. . .ειμαι σίγουρος πως υπάρχουν πανω από 1.000.000 videos πως κανείς file sharing στα 10αρια.

Κράτα οτι είναι εύκολο και γίνεται. 

 

συγνώμη αν ακούγομαι κάπως, αλλά έχω απηυδήσει σχεδόν 2 χρόνια τώρα να μην μπορώ να κάνω κάτι χρήσιμο που σύμφωνα με 10άδες αναρτήσεις κ@λοσαιτ "βοήθειας" "λενε" ότι γίνεται ενώ δεν γίνεται.

Ή είμαι τελείως βλάκας ή κάποιος μας δουλεύει κανονικά.

 

Τα έχω δοκιμάσει Λάκη.

Αν ξέρεις κάτι που το έκανες πρόσφατα και μπορείς να μου πεις κάνε α αυτό β εκείνο δ το άλλο κοκ πολύ ευχαρίστως.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου