Προς το περιεχόμενο

Diy pedals


manitsa7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, manitsa7 είπε

εγω για 3 pcb δεν πληρωσα τελωνειο μονο μεταφορικα

 

άρα δεν έτυχε να παραγγείλεις πλήρες κιτ...?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

άρα δεν έτυχε να παραγγείλεις πλήρες κιτ...?

 

 

οχι γιατι βαζω τα υλικα που θελω τα κανω στο χρωμα που θελω κτλπ.

 

που εχει και πιο πολυ νοημα για μενα ετσι το diy σε αυτο το πλαισιο

να ειναι δλδ οσο μπορω πιο custom

 

οχι οτι δεν ειναι καλο το κιτ πιστευω μια χαρα θα ειναι και πολυ πιθανον να μην χρεωθεις τελωνειο αλλα δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου 

Επεξεργασμένο από manitsa7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

και το χρωστουμενο ηχιτικο απο το morning glory...first take οτι βγηκε με την παραμελημενη 335 που αξιωθηκα και τις αλλαξα χορδες μετα απο δεν ξερω και γω ποσο καιρο

 

335=>morning glory=>pearl=>daw(λιγο reverb και delay no post processing)

 

https://drive.google.com/file/d/1rxlE88dB9ZW1PyxMcDvTv6gf_R3zqiV0/view?usp=drivesdk

 

ετοιμαζω ενα προτζεκτ με parallel looper το οποιο αν πετυχει θα εχει ενδιαφερον για τα wet effects

 

καλες γιορτες!

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

τελικα το looper πετυχε!

 

η ιστορια εχει ως εξης:

 

χαζευοντας στο youtube ξαφνικα μου πεταει ενα βιντεο με ενα πεταλι το οποιο ηταν parallel looper και το βρηκα πολυ ενδιαφερον διοτι παιζω που και που και πιο ambient φαση με heavy reverb και delay.

 

για οσους δεν γνωριζουν στην ουσια ειναι ενα πεταλι στο οποιο του συνδεεις πεταλια οπως σε εναν ενισχυτη με effects loop (δλδ send return) και εχεις την επιλογη να ενεργοποιησεις οποιο θες και σε οποια ενταση το θες,ολα αυτα παραλληλα με το dry signal...αυτο εχει σαν αποτελεσμα το σημα να εχει ευκρινια και παραλληλα τα wet effects να ειναι αρκετα εντονα...κατι δλδ σαν wet/dry το οποιο θελουμε δυο ενισχυτες αλλα το πετυχαινουμε με εναν.

 

ψαχνωντας στο ιντερνετ ειδα δεν υπαρχουν πολλα,περιπου 3-4 τετοια πεταλια μεταξυ τους και ενα electro harmonix και φυσικα εψαξα να δω αν υπαρχει καποιο κιτ ετοιμο για να φτιαξω κατι αντιστοιχο οπως εχω κανει και με τα προηγουμενα αλλα δεν βρηκα κατι και αρχισα να ψαχνω σχεδια κτλπ για να δω αν μπορω να το υλοποιησω...εν τελει μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα δυο σχεδια τα οποια δεν σου εδειχναν ολοκληρωμενα πως θα το φτιαξεις αλλα σου εδιναν τα βασικα στοιχεια.

 

επομενο βημα ηταν να φτιαξω pcb πλακετες,παιρνω καποιον που βρηκα στο ιντερνετ και του λεω θελω να φτιαξουμε μερικα pcb απο κατι σχεδια που εχω...τελοσπαντων τα φτιαχνει το ενα ειναι το 

 

buffer

BCF13346-DF33-44AB-A05C-75D8CC5D2BD4.thumb.jpeg.55c198e6f8d565fda922bc430318feb7.jpeg

 

και το mixer

0AEF2A45-E8F7-4E5B-B4F1-74CCC889641C.thumb.jpeg.72cdc10469f83a92c84a98e16acbd2a1.jpeg

 

μετα το θεμα ηταν οτι εγω ηθελα να ειναι stereo,οποτε ηθελε και αυτο ψαξιμο πως θα το κανω...για να μην μπω σε αλλες  λεπτομερειες εκανα ενα κουτακι στην στραντζα βαψιμο κτλπ και αρχισα να το συναρμολογω,το τελειωσα και παιζει πολυ καλα!! θα προσπαθησω να κανω ενα βιντεο να το δειξω στην πραξη για να φανει πληρως η λειτουργικοτητα του

 

0DC01129-98DC-4793-BF07-DDD589FBB9C0.thumb.jpeg.a3c5b6aaa11ed2668032708cfa774f66.jpeg

 

επισης τελειωνοντας αυτο το πεταλι ολοκληρωσα και την πεταλιερα την οποια ειχα φτιαξει μαζι με εναν μαραγκο στην οποια επιμεληθηκα το βαψιμο 

 

CB621315-C273-4FD7-9AA9-B9FDF59E83D7.thumb.jpeg.0a0008b45fc34fda1947d053e263d394.jpeg

 

611E2066-8685-4EC9-9297-3E9672E3F4EC.thumb.jpeg.e98e25af2cc8527d9a5eb2326b9197d3.jpeg

 

https://drive.google.com/file/d/1IGCxfv_S456mgzHzVLLikd-43hO_czQd/view?usp=drivesdk

 

καπως ετσι εχουν μεχρι στιγμης τα πραγματα

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά.
Ανέβασε βίντεο μόλις καταφέρεις. 

Επειδή έχω ξεκινήσει και εγώ το project με DIY pedals από έτοιμα kits, και επειδή έχω βρει και κάποιες προτάσεις από pcbs πεταλιών που δεν υπάρχουν ως έτοιμα kits, μπορείς να αναφέρεις σε ποιον απευθύνθηκες για την κατασκευή των pcbs;

 

Εάν ξεπερνά τους κανόνες ιδιωτικότητας του φόρουμ, μπορούμε να μιλήσουμε και μέσω dm. 

  • Like 1

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nasokosm είπε

πρέπει να τ ακούσουμε  άμεσα

ναι Νασο θα κανονισουμε να βρεθουμε συντομα! δε βλεπω να προχωραει η les paul ομως 🙃

 

καταφερα σημερα να τραβηξω ενα βιντεο με το κινητο γιατι επρεπε να εξηγω τι κανω,οποτε ο ηχος δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα με ακουστικα παλευεται

 

https://drive.google.com/file/d/1t_j6-xyDFBWtB7R72nLupovA-p4K6Ada/view?usp=drivesdk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου