Προς το περιεχόμενο

Anime Intro Track


BillTrantos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Είπα φέτος να αρχίσω να γράφω λίγο περισσότερο, αλλά είδα ότι αν δεν έχω κάποιο "σενάριο" στο μυαλό μου δεν έρχονται ιδέες. Οπότε είπα ότι κάποιος με προσέλαβε να γράψω ένα μικρό track για μία εισαγωγή ενός anime show. Μελέτησα λίγο τι κάνουν οι συνθέτες που αναλαμβάνουν τέτοια projects και είπα να κάνω μια προσπάθεια.

Κιθάρες: Neural DSP Nolly

Μπάσο: EzMix (για κάποιο λόγο ακουγόταν καλύτερα απ'όλα)

Drums: EzDrummer 2

Βιολιά: BBC Discover Orchestra (Spitfire Audio)

Choir: Free Orchestra (ProjectSam)

  • Like 6

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο!

Είσαι πολύ πολύ κοντά σ'αυτό που είχες στόχο! (Έχω δει πάμπολλα anime)

Το μόνο που μου λείπει είναι ένα πιο τσιτωμενο τέμπο όταν μπαίνει η ροκια.

Γενικά στο θέμα του τέμπο δε λυπούνται οι Ιάπωνες, το πάνε τρένο (όταν πρόκειται για hyped φάση)

  • Ευχαριστώ 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, gmoukou είπε

Μπράβο!

Είσαι πολύ πολύ κοντά σ'αυτό που είχες στόχο! (Έχω δει πάμπολλα anime)

Το μόνο που μου λείπει είναι ένα πιο τσιτωμενο τέμπο όταν μπαίνει η ροκια.

Γενικά στο θέμα του τέμπο δε λυπούνται οι Ιάπωνες, το πάνε τρένο (όταν πρόκειται για hyped φάση)

 

Πήγα από τα 100bpm του intro στα 150, αλλά έχεις δίκιο, άνετα πήγαινε και 15-20bpm πιο γρήγορα. Το αν θα μπορούσα να τα παίξω μετά δεν ξέρω. 😅

 

Αν υπάρξει επόμενο θα το πατήσω λίγο παραπάνω. Θέλω όμως να κάνω και μερικά fantasy themes, χωρίς κιθάρες, ντραμς, κλπ, αλλά αυτό θέλει τρελή δουλειά, δεν ξέρω πού παν' τα 4 ακόμα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

άνετα πήγαινε και 15-20bpm

 

Και 40 μη σου πω.

 

Έχουν μεγάλη γκάμα στο μουσικό κομμάτι οι σειρές anime.

 

Επίσης, σε άλλο σε πούμε στυλ, έχουν φανταστική μουσική οι ταινίες του studio Ghibli (αλλά αυτό φαντάζομαι θα το έχεις υπόψιν)

  • Like 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω ψιλομελετήσει τι κάνουν στο studio Ghibli και έχω μείνει μ@λάκας. Μόλις μάθω να παίζω 2-3 βασικά πράγματα στα πλήκτρα θα επανέλθω. Τρομερά chord voicings και γενικότερα πολύ ωραίες επιλογές στην αρμονία.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ένσταση στα βιολιά στην αρχή, τα έχεις βάλει στο grid λογικά και το legato καθυστερεί πάρα πολύ. Όταν προγραμματίζεις με legato νότα στο midi πρέπει να έχει πολύ πριν γιατί υπάρχει ενα "latency". Επίσης πρέπει να κάνουν overlap οι legato νότες. Αλλιώς πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάτι με γρηγορότερο attack, αλλά όλα τα ρεαλιστικά samples όπως τα Spitfire δουλεύουν έτσι.

Κατά τ'άλλα, είναι ωραία δουλειά και σίγουρα φέρνει σε anime opening! Θα έκανα ίσως μεγαλύτερο transition από το αργό στο γρήγορο.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Έχω μια ένσταση στα βιολιά στην αρχή, τα έχεις βάλει στο grid λογικά και το legato καθυστερεί πάρα πολύ. Όταν προγραμματίζεις με legato νότα στο midi πρέπει να έχει πολύ πριν γιατί υπάρχει ενα "latency". Επίσης πρέπει να κάνουν overlap οι legato νότες. Αλλιώς πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάτι με γρηγορότερο attack, αλλά όλα τα ρεαλιστικά samples όπως τα Spitfire δουλεύουν έτσι.

 

Ευχαριστώ για το tip! Πρώτη φορά γράφω τέτοια όργανα, πρώτη φορά χρησιμοποιώ midi keyboard, οπότε καταλαβαίνεις υπάρχει μεγάλο learning curve. Δεν ήξερα καν τι έπρεπε να πειράξω όταν το τελικό αποτέλεσμα δε μου φάνηκε πολύ ρεαλιστικό. Θα το ξανακοιτάξω τώρα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

 

Ευχαριστώ για το tip! Πρώτη φορά γράφω τέτοια όργανα, πρώτη φορά χρησιμοποιώ midi keyboard, οπότε καταλαβαίνεις υπάρχει μεγάλο learning curve. Δεν ήξερα καν τι έπρεπε να πειράξω όταν το τελικό αποτέλεσμα δε μου φάνηκε πολύ ρεαλιστικό. Θα το ξανακοιτάξω τώρα.

 

Απλά ανοίγεις το midi editor/piano roll, συνήθως με διπλό κλικ στο event/pattern που έχεις φτιάξει, και εκεί μετακινείς τις νότες και κάνεις ουσιαστικά ότι θες!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου