Προς το περιεχόμενο

Μαγαρισα την Strat μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μετά από 13 χρόνια και σκασμένος από GAS και καραντίνα είπα να κάνω μια αλλαγή και την πλήρωσε η στρατ μου. Πάντα πάνω της οι αγαπημένοι Toneriders Pure Vintage. Είχα λοιπόν το παράπονο ότι "ας ήταν λίγο πιο γεμάτος" ο Bridge (Εχω βγάλει και βγάλει SD SSL-5).και λέω μη μου μείνει και κάνα κουσούρι στα 40+ θα βάλω έναν 2πλο για δοκιμή. Ότι δεν θα εσκαβα το 2 piece alder ήταν δεδομένο οπότε και πήγα σε rails hum.και επιλέγω μετά από ώρες παρακολούθησης στο διαδίκτυο στον Dimarzio The Chopper. 

 

Λοιπόν σε σχέση με την ομορφιά στα καθαρά των μόνων είναι φτωχός συγγενής.δεν έχει την λάμψη και το σκάσιμο που έχουν μόνοι και οι φρέσκιες χορδές έκαναν την αντίθεση μεγαλύτερη.εχει την απόκριση ενός low output hum με αρκετό σώμα. 

 

Απο θέμα balance με τους 2 μόνους ναι είναι οκ περισσότερο από από ότι περίμενα. 

 

Τώρα στα βρώμικα όσο πάει το τίμιο ενισχυτακι μου Laney VC 15 για κλασικά πράμα δλδ ο Chopper είναι super.στάθηκε παλικαρι από Stones ως AC/DC  και Cult ας πούμε.Γεματα ακόρντα και καθαρές γραμμές.

 

Δεν μου άρεσε στην θέση B/M βγαίνει τελείως shrill.ισως έκανα λάθος στο wiring αλλά έκανα όπως τα έλεγε το site.θα το ξανά δω

 

Προσωπικά για όποιον θέλει να πάει σε 2πλο σε στρατ για να έχει μια κιθαρα for all ναι να τον παρει δεν θα το μετάνιωσει για τα 79€ του

 

Για όποιον όμως σαν εμένα που είναι λάτρης των S.C.   θα πρότεινα έναν overwound s.c.

 

Μαλλον στην επόμενη αλλαγή χορδών θα φύγει,αντε το πολύ στην μεθεπόμενη 😁😁. και πλέον εναποθέτω τις ελπίδες μου στον Tonerider City Limits που θα είναι ο επόμενος 

 

received_1231949697206742.jpeg

Επεξεργασμένο από funkysoul
  • Like 1

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ στην Tele μου έχω τον Chopper T, ωραίος μαγνήτης, αλλά με λίγο περίεργα μεσαία για αυτό που κάνω. 

 

Με λίγη προσοχή στο gain κάνει θαύματα πάντως, μου αρέσει πολύ στο χέρι.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μονό neck? 

16 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Κι εγώ στην Tele μου έχω τον Chopper T, ωραίος μαγνήτης, αλλά με λίγο περίεργα μεσαία για αυτό που κάνω. 

 

Με λίγη προσοχή στο gain κάνει θαύματα πάντως, μου αρέσει πολύ στο χέρι.

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
30 λεπτά πριν, funkysoul είπε

Και μαζί πως βγαίνει? 

 

Είναι in phase μετά από επίσκεψη σε μάστορα. Θα γράψω τίποτα να ανεβάσω εδώ αν δε σε πειράζει.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Είναι in phase μετά από επίσκεψη σε μάστορα. Θα γράψω τίποτα να ανεβάσω εδώ αν δε σε πειράζει.

ρωταω γιατι εμενα μαζι βγαινει χαλια.εκανα αυτο

 

https://d2emr0qhzqfj88.cloudfront.net/s3fs-public/diagrams/Strat Rail Hum Canceling Wiring.pdf

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρωτάς πολύ ακατάλληλο άνθρωπο, για ανέβασε κάνα ηχητικό μπας και βοηθήσει κανείς. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ρωτάς πολύ ακατάλληλο άνθρωπο, για ανέβασε κάνα ηχητικό μπας και βοηθήσει κανείς. 

διστυχος δεν εχω τον εξοπλισμο για κατι τετοιο.any way καποιος θα μας πει για το wiring

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, funkysoul είπε

διστυχος δεν εχω τον εξοπλισμο για κατι τετοιο.any way καποιος θα μας πει για το wiring


Αν ακούγεται shrill και άδεια η θέση Β/Μ μάλλον (και πολύ συχνά) είναι εκτός φάσης οι μαγνήτες. Εύκολο φιξ, αλλάζεις τη θέση του hot (σήμα) με τη γείωση και είσαι έτοιμος. Με λίγα λόγια εκεί που είχες το κόκκινο καλώδιο βάζεις το πράσινο και τούμπαλιν.

Το γυμνό πάει στη γείωση. Το άσπρο και το μαύρο παραμένουν μαζί ενωμένα.

  • Like 1

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου