Προς το περιεχόμενο

"κουφό" πρόβλημα(?) στο pc μου...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

εδώ και αρκετό καιρό, συχνά πυκνά μαυρίζει η οθόνη για 1-2 δευτερόλεπτα, επανέρχεται για 2-3 και το επαναλαμβάνει για άλλη μια φορά...

 

υπέθεσα ότι πνέει τα λοίσθια το μόνιτορ ή η κάρτα γραφικών μου και απλά περίμενα το μοιραίο για να αντικαταστήσω κάποιο από τα δύο...

έλα μου όμως που έχουν περάσει μήνες τώρα και εκτός αυτού του φαινομένου που επαναλαμβάνεται ακριβώς το ίδιο (μαυρισμα 1-2" επαναφορά για κανα 2-3 και πάλι μαύρισμα 1-2" και επαναφορά μέχρι την επόμενη φορά που θα το κάνει) ο υπολογιστής δουλεύει άψογα και σε άγριες συνθήκες!!!...

 

υπόψιν ότι συμβαίνει μόνο μια φορά στην διάρκεια μιας μέρας (και ως μέρα εννοώ από το άνοιγμα έως το κλείσιμο του υπολογιστή που δουλεύει κάθε φορά τουλάχιστον 12 ώρες)...

 

δεν ξέρω, έχει συμβεί ποτέ σε κάποιον από εσάς γιατί εγώ εγκατέλειψα και δεν μπορώ να δώσω εξήγηση...

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

 

ΥΓ. μάλιστα... μου κάνει και πλάκα... είχε δυο μέρες να το κάνει και το έκανε τώρα που γράφω το ποστ...🙄

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, npap είπε

 

δεν ξέρω, έχει συμβεί ποτέ σε κάποιον από εσάς

 

Yeap, κάθε φορά που τον ανοίγω, και αφού μπει στα windows.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Yeap, κάθε φορά που τον ανοίγω, και αφού μπει στα windows.

 

εμένα το κάνει σε άσχετη στιγμή... δεν έχει σταθερή πχ ανοίγοντας το pc... γι αυτό και μου την δίνει περισσότερο... 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, npap είπε

 

εμένα το κάνει σε άσχετη στιγμή... δεν έχει σταθερή πχ ανοίγοντας το pc... γι αυτό και μου την δίνει περισσότερο... 

 

Μου το έκανε κι εμένα έτσι στο παρελθόν.

Σε ένα από τα δεκάδες format που έχω κάνει όμως, πέρασα νέους codecs και drivers (δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό) και έμεινε μόνο σ' αυτό που κάνει στην αρχή.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους υπολογιστές που έχουν στημένα πολλά προγράμματα είναι δύσκολο να αποφασίσεις να τους κάνεις φορμάτ αλλά είναι καλό, και θα φανεί και αν το πρόβλημα είναι λογισμικό ή υλικό αν συνεχίσει να το κάνει ή οχι. Γενικά τα μηχανήματα κρατάνε περισσότερο αν γίνονται μερικά φορμάτ που και που, κάθε 2-3 χρόνια πες. Αν είναι δυνατόν κράτα μια ''εικόνα'' του σκληρού αφού στήσεις τα πάντα για να μην φοβάσαι το φορμάτ αλλά δεν έχω ιδέα κατά πόσο δουλεύουν αυτά τα πράγματα στα windows 10 καθώς έχω πολλά χρόνια να το επιχειρήσω, και έχω (αυτοί έχουν) αποτύχει και μια φορά

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παρατηρήσει να έχεις στατικό ηλεκτρισμό από κάποιο χαλί, ρούχα ή καρέκλα;

Αν και το πιθανότερο είναι να σε αφήνει σιγά σιγά η οθόνη, έτσι με άφησε μια apple που είχα για περίπου 12 χρόνια, κράτησε με άναψε κλείσε σχεδόν 6 μήνες.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν δεν είναι θέμα software (π.χ. drivers της οθόνης κλπ), δοκίμασε τα παρακάτω, ίσως...

 

1. Δοκίμασε άλλο video καλώδιο.

2. Έλεγξε μήπως είναι τα video βύσματα, της οθόνης και του υπολογιστή.

    Τα βύσματα και τις κολλήσεις τους θα πρέπει να τα ελέγξεις εσωτερικά.

    Καλό θα είναι να ελέγξεις και τους πυκνωτές.

    Που σημαίνει θα πρέπει: α) να βγεί η κάρτα οθόνης από τον υπολογιστή και β) να λυθεί η οθόνη (monitor).

3. Δοκίμασε άλλη κάρτα οθόνης.

4. Δοκίμασε άλλη οθόνη.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλώδιο μου ακούγεται - ή/και κάποιο βύσμα.

Μπορεί να είναι το βύσμα της οθόνης (hdmi/dvi/vga/dp), ή της κάρτας γραφικών.
Μπορεί να είναι ακόμα και το καλώδιο τροφοδοσίας της οθόνης. Αρκετές φορές κουνάμε λίγο την οθόνη για να τη φέρουμε πιο κοντά ή πιο πάνω, και το καλώδιο ίσως να αποσυνδέεται.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου