Προς το περιεχόμενο

"κουφό" πρόβλημα(?) στο pc μου...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πέραν από τη σύνδεση με τον μόνιτορ και άλλα που ειπώθηκαν από τους εκλεκτούς φίλους θα δοκίμαζα καθαρή εγκατάσταση των drivers της κάρτας γραφικών.

 Κατά προτίμηση με το DDU σε safe mode.

 

 https://www.wagnardsoft.com/content/ddu-guide-tutorial

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

κατ αρχήν να σας ευχαριστήσω πολύ πολύ όλους...

 

τώρα για τα θέματα που θέσατε...

δυστυχώς για φορμάτ δεν το συζητάω καν παρότι έχω πάνω από ένα είδωλα... ως πολυτεχνίτης (ουχί όμως και ερημοσπίτης) είναι τόσο σύνθετα και πολυεπίπεδα τα project που δουλεύω τα τελευταία χρόνια που δεν το διακινδυνεύω όσο δουλεύουν αποδοτικά τα 7... το να ξαναστήσω το σετάπ μου σε τυχόν αποτυχία επαναφοράς είναι από εφιάλτης έως λόγος για ηρωικό τσάμικο περί του Ζαλόγγου... δεν είναι τυχαίο που δεν έχω σκεφτεί να αλλάξω τον γεράκο μου (αλλά ζωηρούλη ευτυχώς ακόμα) i7 2600k, παρότι πολύ καιρό μου τρέχουν τα σάλια  για τα νιάτα (ειδικά των ryzen)...🙄

 

καλώδιο έχω αλλάξει και το φθινόπωρο έγινε και επιστάμενος καθαρισμός εντός, που περιλάμβανε και ξήλωμα καρτών και επεξεργαστή και επανατοποθέτηση με έλεγχο επαφών, αλλά το πρόβλημα παρέμεινε ατόφιον... για να εξετάσω πυκνωτές ή να αλλάξω κάρτα γραφικών αφού δεν το έκανα κατά τον καθαρισμό χλωμόν, γιατί η πρόσβαση δεν είναι ιδιαίτερα εύκολη και τα λουμπάγκα μου δεν μου επιτρέπουν συχνές τανζανιές...😎

 

στατικό ηλεκτρισμό δεν έχω παρατηρήσει (και νομίζω θα τον έπαιρνα χαμπάρι γιατί έχω μια σχετική ευαισθησία)...

 

πάντως η οθόνη δεν πρέπει να φταίει μια και το λεντάκι δεν σβήνει όταν μαυρίζει η οθόνη... τέλος για τους drivers έχω τους πιο πρόσφατους που υποστηρίζουν την κάρτα αλλά έχω επαναφέρει και τους παλιότερους χωρίς να αλλάξει κάτι... το "Display Driver Stopped Responding and Has Recovered" που ανέφερε ο Σπύρος έχει πρόσφορη λογική μεν αλλά επειδή αρκετές φορές έχω ως mirror screen την tv μέσω HDMI δεν θυμάμαι να σβήνει κι αυτή ταυτόχρονα... δεν θα έπρεπε αν έφταιγαν οι drivers?...

 

τι να πω... ευτυχώς όπως προείπα δεν υπάρχει (προς το παρόν βέβαια) κάποιο πρακτικό πρόβλημα στην ροή της εργασίας μου πλην της στιγμιαίας ανησυχίας κάθε φορά, αλλά έθεσα το θέμα επ ευκαιρία μήπως έχει τύχει σε κάποιον και το έχει λύσει με κάποιον τρόπο, γιατί τώρα με τις καραντίνες σε ενδεχόμενη στραβή η αντιμετώπιση θα ναι πιο δύσκολη και χρονοβόρα ακόμα και αν πρόκειται για απλή αντικατάσταση hardware...

 

σας ευχαριστώ και πάλι...

 

 

ΥΓ. ξέχασα να αναφέρω ότι εδώ και καμιά δεκαριά μέρες από τις συσκευές αναπαραγωγής χάνεται το audio output του HDMI της κάρτας κάθε που κλείνω το pc και πρέπει να επαναφέρω τον driver του στο device manager όταν χρειάζομαι ήχο μέσω αυτής... δεν ξέρω αν έχει σχέση με το όλον αλλά σε πρώτη ευκαιρία θα κάνω και την καθαρή εγκατάσταση που προτείνει ο Κώστας μήπως και...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στιγμιαίο κρασάρισμα των drivers και επαναφορά ... συμβαινει καμιά φορα και σε μενα σε amd καρτα γραφικων

Μια αναβαθμιση στους προσφατους drivers πιθανο να λυσει το προβλημα

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα, καλη χρονιά. Δεν είναι απαραίτητο να γίνει format, μπορείς να τρέξεις ένα live λογισμικό ( όπως ubuntu ) απο usb,για κάμποση ώρα που χρειάζεσαι για να διαπιστώσεις εαν συνεχίζει το πρόβλημα.  Για παράδειγμα κάποια δουλειά που απαιτεί αναζήτηση στο διαδίκτυο γίνεται άνετα απο live λογισμικό . Παλαιότερα υπήρχαν και windows live , τωρα δεν ξέρω. 

Έπειτα, η περίπτωση αυτή μου θυμίζει inverter οπίσθιου φωτισμού οθόνης που πάει να κλατάρει. Στην περίπτωση αυτή συνήθως δε συμφέρει η αλλαγή του inverter αλλά η αγορά καινούριας οθόνης.

Διαφορετική οθόνη έχει δοκιμαστεί;

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Χωρίς να έχω διαβάσει τις υπόλοιπες απαντήσεις, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον npap και τελικά είχε "πρόβλημα" το HDMI καλώδιο στην άκρη του, δηλαδή, έβλεπες ότι αν κούναγες το τμήμα του καλωδίου λίγο πριν το HDMI βύσμα που έμπαινε στη θύρα της κάρτας γραφικών, η οθόνη είχε ακριβώς αυτή την συμπεριφορά..

Μοιάζει δηλαδή να μην ακουμπάνε τέλεια τα καλωδιάκια του HDMI μεταξύ τους σε εκείνο το σημείο και να κάνει παύση το σήμα.. (η οθόνη μου γινότανε και κοκκινωπή, πρασινωπή, με παράσιτα κλπ. ανάλογα με το ακριβές πρόβλημα..)

Παίζοντας 3-4 φορές με το καλώδιο βρήκα τη σωστή "θέση" και το πρόβλημα λύθηκε..

Πριν από αυτό είχα ψάξει κι εγώ drivers, βλάβες σε υλικό, προβλήματα στα Windows κλπ. χωρίς αποτέλεσμα..

Ήταν όντως κουφό πρόβλημα, και επειδή ήταν και η πρώτη φορά που μου έτυχε, δυσκολεύτηκα πολύ να το διαπιστώσω κιόλας..

ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΛΩΔΙΟ HDMI,

ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΣΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Ευχαριστώ 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά καλή χρονιά. Απεγκατέστησε τους drivers τις κάρτας γραφικών και ξανά εγκατέστησε τους στην τελευταία έκδοση που υποστηρίζει η κάρτα σου. Εάν δεν αλλάζει κάτι εάν έχεις και onboard κάρτα γραφικών στην motherboard τότε βγάλε την κάρτα σου και δούλεψε με αυτήν να δεις εάν έχει αλλάξει κάτι. Αν είναι οκ αλλάζεις κάρτα εάν όχι πρέπει μετά να δεις την οθόνη βάζοντας μια άλλη για δοκιμή από ένα φίλο . Πιθανό εάν με την νέα οθόνη είσαι οκ να φταίει το τροφοδοτικό τις οθόνης σου. Από την στιγμή που έχεις κάνει τα πρώτα πρέπει να εστιάσεις στην οθόνη και στο ρεύμα τις. 

Επεξεργασμένο από vasilisgeo72
  • Ευχαριστώ 1

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κι εγώ το έχω αυτό το πρόβλημα, αλλά εμένα μου λέει your graphics adaptor has stopped working.. οποίες ξέρω από πού είναι, θέμα drivers.

 

Και εμένα ήρθε η ώρα για νέο pc και τρέμω την ώρα... Άσε που δεν είμαι καν σίγουρος ότι γίνεται να μεταφέρεις προγράμματα όπως sibelius, διάφορα plugins, video προγράμματα... Κόλαση..

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου