Προς το περιεχόμενο

Διλλημα για Fender(deluxe reverb, twin)


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι έχει συζητηθεί πολλάκις. Τα εχω διαβάσει όλα νομιζω αλλά θα ήθελα μια γνώμη ακόμα. Το σκεπτικό είναι για κεφαλή μάλλον που θα αξιοποιείται ως επί το πλείστον με πετάλια κυρίως από tube screamer μέχρι big muff και rat. Και modulation. 

Η χρήση θα ναι σε σπίτι και σε καποιες πρόβες με drummer μπάσο και 2ο κιθαριστα. Το στυλ γέρνει προς Indie, alternative φασεις. 

Από κιθαρες είναι 2. Μια τελε με Bridge pickup και neck humbucker και μια 335.

Με βάση τα παραπάνω θα ήθελα μια βοήθεια από όσους ξέρουν στα εξης:

1) ποιος ενισχυτής ανταποκρίνεται καλύτερα σε καθαρά αλλά και με πετάλια εννοώ ακόμα κ σε χαμηλές εντασεις. Διαβάζω ότι ο deluxe reverb σε χαμηλές εντασεις δεν ακούγεται καλά. Δεν ξέρω αν ισχυει

2)αν το κύκλωμα των ενισχυτών είναι ίδιο. Δλδ αν βάλεις 6l6 στον dr είναι ένας twin περίπου? 

 

Η αλήθεια είναι ότι γερνω προς τον dr (μου ακούγεται πιο ζεστός από τα βιντεακια τουλάχιστον) Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν σε χαμηλές εντασεις στο σπίτι ακούγεται καλά και αν σε πρόβα κράτα τα καθαρά του. Τον οικονομικό παραγοντα προς το παρόν δεν τον βαζω όχι γιατί δε μ ενδιαφέρει αλλά θέλω να καταλάβω τον χαρακτήρα των ενισχυτών σε αυτή τη φάση. 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ΜΗΝ  παρεις ΚΑΝΟΥΡΓΙΟ Fender deluxe /twin reverb οι τιμες τους ειναι παλαβες για φτηνο μεξικανικο pcb....ψαξε βρες καποιον, φτηνο max 800 euros,μεταχειρισμενο ή ,και το προτεινω χαλαρα αυτο, καποιον silverface απο το 1969-1973....ή καποια αλλη custom ή boutique κατασκευη  ή απλα.... ΑΥΤΟΝ 😀

 

https://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_fillmore_50_head.htm

 

https://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_fillmore_50_combo.htm

 

 

 

3 ώρες πριν, geka είπε

Δλδ αν βάλεις 6l6 στον dr

 

 

Δεν μπαινουν .

3 ώρες πριν, geka είπε

αν το κύκλωμα των ενισχυτών είναι ίδιο

 

δεν ειναι

3 ώρες πριν, geka είπε

Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν σε χαμηλές εντασεις στο σπίτι ακούγεται καλά και αν σε πρόβα κράτα τα καθαρά του.

 

με την τελε μεχρι και το 3-4 (αναλογα με τη ρυθμιση στο bias) μενει καθαρος (μιλαμε για ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ ενταση) με την 335 οχι....με διπλους θες αλλο ενισχυτη για πραγματικα καλα καθαρα ετσι κι αλλιως (πανω απο 40 βαττ )

3 ώρες πριν, geka είπε

Το σκεπτικό είναι για κεφαλή μάλλον

 

δεν υπαρχουν κεφαλες TR /DR

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Καταρχην ΜΗΝ  παρεις ΚΑΝΟΥΡΓΙΟ Fender deluxe /twin reverb οι τιμες τους ειναι παλαβες για φτηνο μεξικανικο pcb....ψαξε βρες καποιον, φτηνο max 800 euros,μεταχειρισμενο ή ,και το προτεινω χαλαρα αυτο, καποιον silverface απο το 1969-1973....ή καποια αλλη custom ή boutique κατασκευη 

 

 

 

 

Δεν μπαινουν .

 

δεν ειναι

 

με την τελε μεχρι και το 3-4 (αναλογα με τη ρυθμιση στο bias) μενει καθαρος (μιλαμε για ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ ενταση) με την 335 οχι....με διπλους θες αλλο ενισχυτη για πραγματικα καλα καθαρα ετσι κι αλλιως (πανω απο 40 βαττ )

 

δεν υπαρχουν κεφαλες TR /DR

Ο deluxe τουJazzjoker που είναι νέας γενιάς g@μα€ι πάντως. 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Ο deluxe τουJazzjoker που είναι νέας γενιάς g@μα€ι πάντως. 

 

 

Παραμενει φθηνο μεξικανικο pcb 😀  και σιγουρα δεν αξιζει το 1700 ευρω που ζηταει η Fender....για 600-800 ευρω μια χαρα ειναι βεβαια...αλλα 1700? Ουτε για πλακα...

 

Τον ειχα και εγω καποια φεγγαρια (τον ειχα παρει 600 ευρω) αλλα εκανα το λαθος να τον βαλω διπλα διπλα με τον drip edge του 1968 με Altec 417  που ειχα ...... οποτε εφυγε σουμπιτος...

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

.ή καποια αλλη custom ή boutique κατασκευη

κατι τετοιο συζητω βασικά. σαν τον deluxe. γι αυτο και η κεφαλη που γινεται custom. οχι με 1700 ευρω βασικα. 

 

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

Δλδ αν βάλεις 6l6 στον dr

 

 

Δεν μπαινουν. 

 

Το ξερω. Απλά με κάποιες προσαρμογές απο οτι καταλαβα μπορουν να μπουν( δεν είμαι καλό στα τεχνικά).  Έτσι μπορει να μεγαλωσει το headroom αλλα θα αλλαξει κατα πολυ ο χαρακτηρας του ενισχυτη; Όταν μπόρεσα δοκιμασα στον Νακα στην Αθήνα έναν dr και εναν tr ( χωρις πετάλια δυστηχώς) . Στις εκεί εντάσεις( όχι πολύ μεγάλες γιατί υπήρχε πολύς κόσμος στο κατάστημα) δεν μου χαν φανεί μεγάλες οι διαφορές. Απλά ο dr σαν να ταν πιο ζεστός.

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

με την 335 οχι....με διπλους θες αλλο ενισχυτη για πραγματικα καλα καθαρα ετσι κι αλλιως (πανω απο 40 βαττ )

αυτο φοβομουν ακριβως. με προβληματιζει ομως οτι με τετοιο ενισχυτη( δηλδ 40watt και 6l6 η 6v6) δεν θα μπορω να τον αξιοποιω και στο σπιτι. 

 

επισης απαντηστε μου αν ισχυει οτι σε χαμηλες εντασεις δεν παιζει οπως πρεπει ο dr. κι αν ειναι καλη πεταλομηχανη. δεν ξερω sf εσυ που ειχες τον reissue τι εμπειρια ειχες στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, geka είπε

επισης απαντηστε μου αν ισχυει οτι σε χαμηλες εντασεις δεν παιζει οπως πρεπει ο dr.

 

Κλασσικες ιντερνετικες ΜΠΟΥΡΔΕΣ...μια χαρα παιζει στο 1,5-2 (ετσι κι αλλιως οι bf ενισχυτες δεν ειναι ενισχυτες που θα "ανοιξεις'' για να παρεις γκαζια ,καθαρες πλατφορμες εινα)ι ,τωρα αν αυτη η ενταση ειναι "χαμηλη"  ειναι άλλου παππα ευαγγελιο.... ΚΑΝΕΝΑΣ ενσιχυτης ετσι κι αλλιως δεν παιζει σε εντασεις "δωματιου"αν με αυτο εννοειται να ακουγεται ο ακουστικος ηχος της κιθαρας παραπανω απο τον ηχο που βγαινει απο τον ενισχυτη ... 😀

 

Η διαφορα μεταξυ των 25 και των 50 βαττ ετσι κι αλλιως σε ΕΝΤΑΣΗ ειναι μολις 3 db ....

25 λεπτά πριν, geka είπε

Απλά ο dr σαν να ταν πιο ζεστός.

 

Γενικα οι bf ενισχυτες δεν ειναι ιδιαιτερα ζεστοι ετσι κι αλλιως....ισως σου αρεσει περισσοτερο το λαμπατο rectifier που εχει λιγο παραπανω shag σε σχεση με το solid state του TR ....ή σου αρεσει και ο πιο compressed ηχος των 6v6

26 λεπτά πριν, geka είπε

Απλά με κάποιες προσαρμογές απο οτι καταλαβα μπορουν να μπουν( δεν είμαι καλό στα τεχνικά). 

 

Θα σου κοστισουν αλλον εναν ενισχυτη αυτες οι προσαρμογες και δεν θα κερδισεις και τιποτα το τρομερο....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

ΚΑΝΕΝΑΣ ενσιχυτης ετσι κι αλλιως δεν παιζει σε εντασεις "δωματιου"αν με αυτο εννοειται να ακουγεται ο ακουστικος ηχος της κιθαρας παραπανω απο τον ηχο που βγαινει απο τον ενισχυτη ... 

δεν εχω τετοιες αυταπατες...😀. Πάντως καθυσηχασα οτι παίζουν μια χαρα και στο 1,5 με 2. 

Απ ότι φαίνεται πα΄ντως πρέπει να βρω κάποιον και να δοκιμάσω και με τις 2 κιθάρες πράγμα που είναι δύσκολο. εδώ ήταν δύσκολο πριν την καταντινα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Νάκα δε μπορείς να κάνεις σοβαρή ακρόαση, παίρνεις μόνο μια ιδέα. Θα συμφωνήσω να κοιτάξεις για παλαιότερο Fender, εγώ αυτό έκανα και δεν το μετάνιωσα. Και φθηνότερα θα σου βγει και καλύτερος ηχητικά είναι (υποκειμενικό αυτό) και καλύτερη επένδυση.

 

Εγώ πήρα και Blackface μετά τον Silverface γιατί όλοι έλεγαν πόσο ανώτεροι είναι οι Blackface. Μετά από τρία χρόνια συμβίωσης με τους δύο και αρκετά Α-Β τεστ έδωσα αυτόν που έπιανε περισσότερα και κράτησα αυτόν που είναι πιο ευέλικτος ηχητικά. Τα κανάλια του Bassman έχουν μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ τους από τα αντίστοιχα του Bandmaster και χρησιμοποιώ και τα δύο.

 

'73 και '66

 

https://imgur.com/pI1jWog

 

Στην ένταση παίζει ρόλο και η ευαισθησία του μεγαφώνου. Εγώ σε διαμέρισμα συνήθως παίζω στο 3 σε 4x12 με μεγάφωνα 100 dB ευαισθησία. Oύτε χαμηλά είναι ούτε δυνατά, εννοείται ότι δε παίζω ώρες κοινής ησυχίας.

Επεξεργασμένο από KostasP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Superfunk είπε

δεν υπαρχουν κεφαλες TR /DR

Πως δεν υπαρχουν? Εχει twin κεφαλι ενας φιλος μου.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου