Προς το περιεχόμενο

Διλλημα για Fender(deluxe reverb, twin)


geka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, geka είπε

υπαρχει ενας γνωστος μπουζουκτζης που δινει εναν super reverb χωρις master volume με τ αυθεντικα ηχεια κλπ. Σε περιπτωση που το παρω θα χωριζα την κεφαλή οπωσδηποτε( δεν ξερω ποσο κοστιζει κατι τετοιο) και θελει ενα service. Δε λειτουργει το vibrato. Μόλις το βαζεις εκει κάνει κάτι θορύβους. 850 το δινει.

Καμία γνώμη;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου φαίνονται πολλά.

850 + 50 με 100 περίπου για να τον δει ο μάστορας και αν είναι κάτι εύκολο να το φτιάξει.

θα σου βγει κοντά στο 1000 και με τα μεταφορικά σου.

Νομίζω ο SF ως ποιο ειδικός θα στα πει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geka είπε

Καμία γνώμη;;; 

 

Αν είναι σε καλή κατάστση, αν έχει τους original μετασχηματιστές, είναι export model (και 230V δηλαδή) και δεν έχει μετατροπές εγώ θα τα έδινα. Οι μετατροπές συνήθως δεν είναι πρόβλημα να αντιστραφούν αλλά θα ανεβάσουν το κόστος του service που έτσι κι αλλιώς θα κάνεις για ενισχυτή τέτοιας ηλικίας και ειδικά προερχομένου από μπουζούκια. Αν δεν είναι export model είτε θα πρέπει να αλλάξεις τον μετασχηματιστή είτε να αγοράσεις step up transformer (120V -> 230V). Ο Super Reverb είναι ο  αγαπημένος μου Fender combo ακριβώς για τα 4 μεγάφωνα. Είναι δύσκολος στη μεταφορά αλλά ο ήχος ανταμείβει, τον προτιμώ από τους combo με 1x10, 1x12, 2x12. Η έξοδος του είναι 2ohm, σημαντικό αυτό αν σκέφτεσαι να τον κάνεις κεφάλι και να τον συνδέσεις σε άλλες καμπίνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, geka είπε

Καμία γνώμη;;; 

 

Ένα 700αρι είναι οκ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νομιζω οτι ουτε καν συγκρινονται αυτα τα δυο, ο deluxe reverb και ο twin reverb. Ο δευτερος ειναι ενισχυτης αναφορας, ειδικα για χρηση με πεταλια. Ο deluxe reverb ειναι τοσο δημοφιλης γιατι κουβαλιεται (δεν εχει και πολλα φορητα μοντελα με 1χ12 η Fender). Ενα ακομα πλεονεκτημα του twin reverb ειναι η χαμηλη τιμη μεταχειρισμενο, γιατι ολοι ψαχνουν μικρα μηχανηματα σημερα (για καποιο λογο που ποτε δεν καταλαβα ;) ).

 

- αν ειναι στα 110 ενα μηχανημα, μπορεις πολυ ευκολα να βαλεις step down transformer απο 220 σε 110 μεσα στην καμπινα, υπαρχουν μικρα και ελαφρυα. Ετσι εχω εναν στο princeton μου, κοστισε γυρω στα 40 ευρω.

Επεξεργασμένο από Alter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου