Προς το περιεχόμενο

συνδυασμος Blackstar HT Dual με Metal Zone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συντροφοι. Μπαινω καυευθειαν στο ψητο. Χρησιμοποιω το Blackstar HT Dual σαν προενισχυση και αμεσως μετα το ΜΖ και αντι να τα κουμπωσω στο INPUT της κεφαλης τα κουμπωνω στο RETURN του fx loop. Ο ηχος που παιρνω ειναι παρα πολυ καλος για αυτο που θελω, δηλαδη metal ηχος βγαλμενος απο την κολαση (hi gain και πολυς ογκος)αλλα επειδη με την μπαντα μου παιζουμε εκτως  απο metal και punk rock κομματια θελω να ρωτησω εναν που εχει εμπειρια και με τα 2 πεταλια. Πως θα μπορουσα να εκμεταλευτω καλυτερα το Blackstar  μαζι με το ΜΖ??  Τωρα χρησιμοποιω το πρασινο καναλι του Blackstar  στο clean mode και το MZ για distortion. Να πω οτι το κοκκινο καναλι του Blackstar δεν που πολυαρεσει γιατι ειναι αρκετα μουντο. πως θα μπορουσα να εκμεταλευτω και τα 2 καναλια του Blackstar?? Λευτα δεν παιζουν για να πειραματιστω με αλλα πεταλια. Αυτα εχω.

Θελω μεταλ ηχο και punk rock ηχο. Αυτα 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βαλεις το mz στο input του ενισχυτη, με gain τερμα χαμηλα και volume τερμα.

Θα δουλευει ως "καθαρο" boost.

Αρα στο καθαρο καναλι θα σου διδει εναν crunch ηχο μολις το ενεργοποιησεις.

Στο βρωμικο καναλι, θα εχεις το gain του ενισχυτη στη μεση. Θα ειναι οκ για ηχο ρυθμικων. Μολις ενεργοποιησεις το ΜΖ θα σου διδει ενα ωραιο lead ηχο. Με τον tone του πεταλιου θα δωσεις εξτρα brightness.

 

Αυτος ειναι ο κλασικος τροπος για να εχεις 4 καναλια σε δικαναλο ενισχυτη. Το καλυτερο ειναι να εχεις ενα overdrive πεταλι για τη δουλεια αυτη. Και μαλιστα ενα bright πεταλι για να σου φτιαξει το eq του dark ενισχυτη. Το mz ειναι distortion πεταλι και δεν νομιζω να σου κανει την δουλεια οπως θα επρεπε. Με την πρωτη ευκαιρια αγορασε ενα οικονομικο od πεταλι να το εχεις στο input, για εξτρα ηχους. Εαν θες σου προτεινω καποια.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το Boss SD1 είναι super για αυτή τη δουλειά και το βρίσκεις 35-40ε μεταχειρισμένο. Το χρησιμοποιείς όπως σου είπε ο Γιώργος και καθάρισες.

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα το metalzone χρόνια. μου το πεταξε ο κορη κάτω και έσπασε ένα ποτ και ο βλαξ το πέταξα... ποτέ μου δεν μου άρεσε σαν ήχος παντως... κατι δεν μου έκανε, ίσως ο ενισχυτης crate 40xl?? παντως με το boss me-25 ακούγεται σουπερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, rgxinap είπε

ποτέ μου δεν μου άρεσε σαν ήχος παντως... 

 

Το εν λόγω πετάλι έχει φήμη περί εξαιρετικού ήχου με χρήση ως προενίσχυση, δηλαδή  στο return του fx loop.

Κατά τα άλλα, δεν το συμπαθώ. Πολύ βρώμικος ήχος.

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Το εν λόγω πετάλι έχει φήμη περί εξαιρετικού ήχου με χρήση ως προενίσχυση, δηλαδή  στο return του fx loop.

Κατά τα άλλα, δεν το συμπαθώ. Πολύ βρώμικος ήχος.

Γιαυτο και το χρησιμοποιω μονο στο fx loop. Αν και αυτο που μου προτεινες παραπανω φιλε λογικα δουλευει. Δηλαδη στο input του ενισχυτη με χαμηλο dist και ψηλα το level.. Θα το δοκιμασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει 100%. Απλα δεν ξερω εαν το  MZ ειναι καταλληλο για τη δουλεια αυτη, καθως δεν το εχω δουλεψει.

Εχω δουλεψει, ομως, παρα πολλα αλλα, και ανταποκρινονται σωστα. Στην θεση θα εψαχνα για καποιο πεταλι τυπου tube screamer.  Με πολυ λιγα χρηματα βρισκεις μεταχειρισμενα ή κλωνους.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου