Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε μαγνήτες ηλεκτρικής κιθάρας


ΠΤΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, doubletrouble είπε

 

όταν πάει στο γραφείο θα μου στείλει μαγνήτες από custom shop fender απο seymour duncan απο fralin να μου αποδειξει οτι ολα εχουν κενο.

 

Στείλε του αυτές τις φωτό, (από άλλους μαγνήτες) που είναι στο δικό του site με μαγνήτες που έχει φτιάξει ο ίδιος, και πες του "το και το", "σ' αυτούς που έφτιαξες εσύ μάστορα (χέσε την Fender), γιατί δεν υπάρχει κενό?"

 

 

tr_wh-1-scaled.jpg

 

 

 

 

PRI_6344-1-scaled.jpg

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Στείλε του αυτές τις φωτό, (από άλλους μαγνήτες) που είναι στο δικό του site με μαγνήτες που έχει φτιάξει ο ίδιος, και πες του "το και το", "σ' αυτούς που έφτιαξες εσύ μάστορα (χέσε την Fender), γιατί δεν υπάρχει κενό?"

 

 

tr_wh-1-scaled.jpg

 

 

 

 

PRI_6344-1-scaled.jpg

 

Το έκανα ήδη και τώρα τα γύρισε 

ότι δεν επηρεάζει τον ηχο κτλ

του είπα ότι είναι αντιαισθητικό να είναι χωμένοι οι πόλοι  μέσα στο καπάκι και δέχτηκε να τους πάρει πίσω και να επιστρέψει τα χρήματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Παράγγειλε από Q (reverb). Με ~100 ευρώ παίρνεις σετ με ονειρεμένο ήχο  και σε 10 μέρες το έχεις σπίτι σου.

 

Ειχα διβασει καλες κριτικες για τους pribora,αλλα τσαμπα η αναμονη 2 μηνες,δεν τους εβαλα καν να τους ακουσω.

Ευτυχως δεν πληρωσα τελωνειο, μου κοστισαν 50 ευρω

Θέλω ένα σετ με fat blues ηχο.Εχεις να προτεινεις καποιο σετ απο q θα το κοιταξω.Τhanx

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχω να σου προτείνω με 90+10 μεταφορικά.

Αυτό εάν θες coil tap. Με τα 12.5 kohm έχεις λίγο περισσότερη ένταση, gain, και μπασο μεσαία. Με τα 6,5kohm έχεις παραδοσιακό ηχο. Προσωπικά τα εναλλάσω με push push διακόπτη. Συνήθως παίζω στο mode με την μεγάλη έξοδο, καθώς έχει πολύ παχύ ήχο.

 

https://reverb.com/item/5745172-stratocaster-mixed-magnets-alnico-2-5-coil-tapped-mid-custom-guitar-pickups-set-by-q-pickups-strat

 

Έχει πολλά άλλα. Εάν θες στείλε του mail να τον ρωτήσεις τιμή πχ χωρίς coil split, γύρω στα 9Κohm, A2/5. Είναι μια μεσοβέσικη λύση αυτή, λίγο πιο οικονομική (κοντά 80+10 μεταφορικά).

 

Ο ήχος, γενικότερα, είναι φλατ (εφόσον τα πάρεις με flat poles). Ισορροπημένες όλες οι συχνότητες. Θα χρειάζεται να ρίχνεις μπασο στον ενισχυτή στα πολλά Kohm.  Οι texas special είναι πολύ thin και μέτριοι μπροστά τους.

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doubletrouble είπε

 

Ειχα διβασει καλες κριτικες για τους pribora,αλλα τσαμπα η αναμονη 2 μηνες,δεν τους εβαλα καν να τους ακουσω.

Ευτυχως δεν πληρωσα τελωνειο, μου κοστισαν 50 ευρω

Θέλω ένα σετ με fat blues ηχο.Εχεις να προτεινεις καποιο σετ απο q θα το κοιταξω.Τhanx

 

 

εναλλακτικά tonerider. Επίσης τσέκαρε και εδώ τώρα που έχει προσφορά: https://governorpickups.com/product-category/stratocaster/

Επεξεργασμένο από D'Ailleurs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, doubletrouble είπε

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα (νομίζω χωράει εδώ το θέμα μου)

Παρέλαβα μαγνήτες  από το Ρωσσο pribora

Τους blues classic

 

Στην τοποθέτηση παρατήρησα το εξής,

το καπάκι δεν φτάνει μέχρι κάτω δοκίμασα και με fender γνησια καπακια και με mexico 

το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Του έστειλα μήνυμα και μου απάντησε ότι έτσι είναι το νορμαλ γιατί αν ακουμπάει κάτω το καπάκι μπορεί να κοπει το σύρμα.🤨

 

Έχετε συναντήσει ποτέ κάτι ανάλογο?

IMG_3140.jpg

 

 

μιας και το έφερε η κουβέντα, τι διαφορά έχουν τα γνήσια fender καπάκια με mexico;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Dr. No είπε

Δεν υπάρχει διαφορά γιατί είναι το ίδιο πράγμα

 

Ακριβως,τα "μεξικάνικα"  ειναι φτιαγμενα στην γνωστη μεξικανικη επαρχια Τσιν Τιουνγκ Αν Μεν..και τα "αμερικάνικα" στην παραδοσιακη  αμερικάνικη επαρχια Σου Λι Τσιουνκ Χανγκ

 

Οπως αλλωστε και το 90% του hard/plasticware των "μεξικανοαμερικανικων" Fender... (και ολων των κιθαρωνΕ βεβαιως,βεβαιως...) 

 

 

🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου