Προς το περιεχόμενο

Πόσο σημαντικό είναι να ακούει ο/η σύντροφός σας το ίδιο είδος μουσικής?


Alex Raptakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι καλό να είμαστε ανοιχτοί σε όλα τα είδη, να πέρνουμε ιδέες και να μαθαίνουμε από παντού χωρίς προκαταλήψεις.

 

Πιστεύω όμως ότι η νοοτροπία, συνεπώς και όλη η ζωή μας συνδέεται άμεσα με το είδος μουσικής που προτιμάει κάποιος, και όσο σημαντικότερη είναι η μουσική για τον καθένα, τόσο μεγαλύτερη και η επιρροή της μουσικής στην καθημερινότητα κάποιου.

Υπάρχουν οι "φανατικοί" μουσικοί, υπάρχουν και αυτοί που απλά ακούν ότι κάτσει στο ράδιο και δε τους καίγεται καρφί.
Υπάρχουν αυτοί που θέλουν συναυλίες, υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να τα σπάνε στα μπουζούκια.
Υπάρχουν αυτοί που ακούν μουσική όλη μέρα στο σπίτι ασταμάτητα, υπάρχουν και αυτοί που θα ακούσουν μόνο σε ειδικές περιστάσεις.

 

Η ερώτηση προφανώς είναι κυρίως για αυτούς που η μουσική είναι μεγάλο κομμάτι της ζωής τους.

 

Αν έχετε ήδη σύντροφο, ακούτε το ίδιο είδος? Αν όχι, πόσο σας έχει επιρρεάσει?
Αν δεν έχετε σύντροφο, σας απωθεί το ενδεχόμενο να είναι τελείως διαφορετικό αυτό το χαρακτηριστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Είναι καλό να είμαστε ανοιχτοί σε όλα τα είδη, να πέρνουμε ιδέες και να μαθαίνουμε από παντού χωρίς προκαταλήψεις.

 

Πιστεύω όμως ότι η νοοτροπία, συνεπώς και όλη η ζωή μας συνδέεται άμεσα με το είδος μουσικής που προτιμάει κάποιος, και όσο σημαντικότερη είναι η μουσική για τον καθένα, τόσο μεγαλύτερη και η επιρροή της μουσικής στην καθημερινότητα κάποιου.

Υπάρχουν οι "φανατικοί" μουσικοί, υπάρχουν και αυτοί που απλά ακούν ότι κάτσει στο ράδιο και δε τους καίγεται καρφί.
Υπάρχουν αυτοί που θέλουν συναυλίες, υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να τα σπάνε στα μπουζούκια.
Υπάρχουν αυτοί που ακούν μουσική όλη μέρα στο σπίτι ασταμάτητα, υπάρχουν και αυτοί που θα ακούσουν μόνο σε ειδικές περιστάσεις.

 

Η ερώτηση προφανώς είναι κυρίως για αυτούς που η μουσική είναι μεγάλο κομμάτι της ζωής τους.

 

Αν έχετε ήδη σύντροφο, ακούτε το ίδιο είδος? Αν όχι, πόσο σας έχει επιρρεάσει?
Αν δεν έχετε σύντροφο, σας απωθεί το ενδεχόμενο να είναι τελείως διαφορετικό αυτό το χαρακτηριστικό?

Δεν έχω σύντροφο την παρούσα φάση, αλλά στο παρελθόν οι περισσότερες πρώην μου άκουγαν παρόμοια μουσική. Πιστεύω περισσότερο μετράει το συνολικό ταίριασμα μεταξύ των δύο, στο οποίο παίζει ρόλο η πνευματική καλλιέργεια γενικότερα. Δηλαδή ένα ζευγάρι για να μπορέσει να μείνει μαζί, ο ένας πρέπει να βρίσκεται πάνω κάτω στο ίδιο μορφωτικό επίπεδο με τον άλλο, ακόμα κι αν ακούει εντελώς διαφορετική μουσική. Από την άλλη, έχω έναν καλό φίλο που η γυναίκα του ακούει λαϊκά και δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα. Αλλά προϋποθέτει και συμβιβασμούς/υποχωρήσεις και από τις δύο πλευρές/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μόνο θα πω.... Η γυναίκα μου πήγε σε συναυλία του Χατζηγιάννη, με είχε πρήξει βέβαια τις προηγούμενες μέρες να την πάω εγώ στην Σαλονίκη, 45 χιλ. από την πόλη μου. Εννοείτε βέβαια ότι δεν την πήγα, πήγε με φίλες της με τον ΟΣΕ....  

 Μετά από 5 χρόνια από τότε είμαστε μαζί...... ακόμα...🤐

 Εάν υπάρχει έρωτας (2 παιδιά και προίκα...) ποιός τις γ@μεί τις μουσικές..... 

  • Like 2
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Εάν υπάρχει έρωτας (2 παιδιά και προίκα...) ποιός τις γ@μεί τις μουσικές..... 

 

+1000

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου. Είναι σημαντικό να υπάρχει μια γενική κοινή γραμμή όσον αφορά την αισθητική (πχ αν η άλλη είναι τίγκα σκυλάδικο η οστρογότθα δύσκολα θα συμβιώσουμε) και κυρίως μια αποδοχή της "φάσης" του άλλου. Απο κεί και ύστερα, λίγος έρωτας, λίγη αγάπη, λίγη συνεννόσηση καλό σέξ και τα υπόλοιπα βρίσκονται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D'Ailleurs είπε

Καθόλου. Είναι σημαντικό να υπάρχει μια γενική κοινή γραμμή όσον αφορά την αισθητική (πχ αν η άλλη είναι τίγκα σκυλάδικο η οστρογότθα δύσκολα θα συμβιώσουμε)

 Δεν ξέρω τι λες εσύ φίλτατε D'Ailleurs αλλά εάν η Ελληνίδα γυναίκα δεν χορεύει τσιφτετέλι πάνω στο τραπέζι ή έστω Ποντιακά στην πίστα, δεν.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Η γυναίκα μου πήγε σε συναυλία του Χατζηγιάννη

 

Εμένα που ήθελε να με πάει στον Αδαμαντίδη, τι να πω ο έρμος. Ήταν, τελικά, ευκαιρία να βγει με τις φίλες της...

 

8 λεπτά πριν, Ledge είπε

Δηλαδή ένα ζευγάρι για να μπορέσει να μείνει μαζί, ο ένας πρέπει να βρίσκεται πάνω κάτω στο ίδιο μορφωτικό επίπεδο με τον άλλο, ακόμα κι αν ακούει εντελώς διαφορετική μουσική

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Πρέπει να μπορεί να καταλαβαίνει και να δέχεται ο ένας τον άλλον. Ούτε η διαφορά μόρφωσης παίζει ρόλο, ούτε οι μουσικές προτιμήσεις. Συνήθως, τα ετερόνυμα έλκονται περισσότερο. Πιο συχνά θα συναντήσεις ανδρόγυνα με εντελώς διαφορετικές προτιμήσεις και συνήθειες,και με αντίθετο χαρακτήρα. Έτσι δεν μπλέκει ο ένας στα πόδια του άλλου περισσότερο από όσο πρέπει, άρα δεν υπάρχει και μεγάλη φθορά. Συμπληρώνει ο ένας τον άλλον, και θαυμάζει ο ένας το διαφορετικό του άλλου.

 

Όταν βλέπω ζευγάρια που θέλουν και κάνουν τα ίδια πράγματα, συνήθως βαριούνται σύντομα.

 

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Εμένα που ήθελε να με πάει στον Αδαμαντίδη, τι να πω ο έρμος. Ήταν, τελικά, ευκαιρία να βγει με τις φίλες της...

 Καλά ρε, φυλακισμένη την έχεις την γυναίκα...; Καλά λεν' για σας τους Κρητικούς!

 Πάντως ο Αδαμαντίδης μ'αρέσει κι εμένα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Αν έχετε ήδη σύντροφο, ακούτε το ίδιο είδος? Αν όχι, πόσο σας έχει επιρρεάσει?

 

Έχω να ακούσω μουσική απ΄ όταν παντρεύτηκα...

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

 Καλά ρε, φυλακισμένη την έχεις την γυναίκα...; Καλά λεν' για σας τους Κρητικούς!

 Πάντως ο Αδαμαντίδης μ'αρέσει κι εμένα.....

 

Την πήγα στην πόρτα του μαγαζιού, μαζί με μια φίλη της (80χμ μακρια), πήγα βρήκα κάτι παλιές παρέες που είχα να τις δω αρκετά χρόνια, και μόλις τελείωσε το γλέντι πήγα και τις παρέλαβα από την πόρτα και τις πήγα σπίτι τους. Πολύ κύριος...

 

win win...

  • Λυπάμαι 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη κλαίτε κιόλας. Εδώ στην Κρήτη έχουμε (μέχρι πρόσφατα...) 3 γαμοβαφτίσεις τη βδομάδα, με ζωντανή μουσική και 1000-2000 άτομα καλεσμένους. Έχω βαρεθεί να ακούω κρητικο-λαϊκά ζωντανά. Σίγα μη πάω και στου Θέμη...

😁

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου